To Top

MİAD 69. Aylık Toplantısı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK'ın Katılımıyla Gerçekleştirildi.

MİAD 69. Aylık Toplantısı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK'ın Katılımıyla Gerçekleştirildi. 

Malatyalı İş İnsanları Derneği (MİAD), Aylık Toplantı ismi altında düzenli gerçekleştirdiği MİAD 69. Aylık toplantısının onur konuğu Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank oldu. “Sanayi ve Teknolojide Çağı Yakalamak, Yenilikçi İş İnsanlarına Tavsiyeler” isimli toplantı Sofitel Taksim Hotel'de gerçekleştirildi.

Toplantının selamlama konuşması için kürsüye gelen MİAD Yönetim Kurulu Başkanımız Yunus Akdaş, “Merkezi Elazığ'da olan ve Malatya'da da hissedilen depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılarımıza da Rabbimden şifalar diliyorum. Deprem sırasında ben de Malatya'da bulundum. Devletimizi deprem bölgesinde görmemiz güzel bir manzaraydı. Malatya'ya İstanbul Ticaret Odası da epeyce yardım yaptı. Malatya Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanımız da bizzat yapılan bu yardımları karşıladı. Çok güzel bir organizasyonla yardım malzemeleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Bu noktada emeği geçen herkese buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

F_3

  

“MALATYALILAR, İSTİHDAMDA, İHRACAATTA VE SOSYOL SORUMLULUK PROJELERİNDE EN ÖNDEDİR”

MİAD Yönetim Kurulu Başkanımız Akdaş, konuşmasının devamında, “Malatyalılar, 15 Temmuz'da hainlerin darbe girişimi sırasında ve sonrasında devletinin her zaman yanında olduğunu ispatlamıştır. Her zaman da bu böyle olmuştur. Bundan dolayı Malatyalı iş insanları istihdam noktasında, ihracat noktasında ve sosyal projeler noktasında Türkiye'nin en önde gelen topluluğudur. Dolayısıyla sizleri yürekten tebrik ediyorum.” dedi.

“Doğu Anadolu’nun kalbi Malatya’da atıyor”

 

C_17

“GENÇLERDEN, SÜREKLİ SORGULAYAN BİREYLER OLMALI”

“Sayın Bakanım 2023'e hedef koydu. Malatyalı iş adamları 2023'e kadar çağı ıskalamayacaktır.” diyen Yunus Akdaş, “Maalesef, ben ve bizim kuşak hep çağı ıskaladık. Burada bulunan gençler çağı ıskalamayarak, teknolojiye önem veriyor. Burada bulunan gençleri yürekten tebrik ediyorum. Bizden daha zor şartlar onları bekliyor. Biz Malatya'ya İstanbul rekabetini yapardık. Siz gençler, globalleşen dünyada dünya rekabetini yapacaksınız. Onun için yapay zeka ve kuluçka merkezleriyle birlikte teknolojik yatırım yapacağız. Malatya İnönü Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Odası ile teknokentlerde işbirliği halindeyiz. İnşallah MİAD Akademisi'ni kuracağız. Biz Malatyalılar liyakatli ve işini en iyi yapan insanlarla beraber olmak istiyoruz. Onun için MİAD sofrasını, ailesini herkese açtık. Türkiye'nin her yerinden gelecekler. İlk gelenlerden biri de Metin Okur oldu. Kendisini tebrik edip aramıza hoş geldiniz diyorum. Herkes Metin Okur'un bilgi ve birikiminden faydalansın. Her şeyi de ben söyleyecek değilim. Ben size adres gösteriyorum. Metin Bey, Haluk Bey ve diğer iş adamlarımızın bilgilerine yeni dönemde çok ihtiyacımız var. İnşallah onlarla beraber 2023'ü planlayacağız. Bizim yaptıklarımız belli. Sevgi Evleri, Konuk evleri, ve burs projesi ile övünmeye gerek yok. Bunlar bizim sosyal yardım projelerimiz. Bir Malatyalı olarak elbette ki gurur duyuyoruz. Hepinizle gurur duyuyoruz. Gençler, sizden ricam muhakkak sorgulayın. MİAD'ın sorgulanması için yeni dönemde Somut Yönetim Danışmanlık firmasıyla birlikte çalıştaylar yaptık. 6 aydır “Önümüzdeki yıla nasıl hazırlanırız” diye çalışıyoruz. Lütfen bizi takip edin. Biz “Şucusun-bucusun” demiyoruz. Biz sadece işimizi en iyi yapanlar olmaya çalışıyoruz. Değerli Bakanımızı da boş bırakmayın. Elbette size destek verecektir. Huzurlarınızdan saygıyla ayrılıyorum.”  ifadelerini kullandı.   

MİAD 69. AYLIK TOPLANTISI_6

DALKILIÇ: TÜRKİYE'YE UMUT VEREN HEMŞERİLERİMİ TEBRİK EDİYORUM

Malatya Darende doğumlu olan Ak Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç yaptığı konuşmada, “Hepinizi hürmetle ve muhabbetle selamlıyorum. Konuşmamı kısa tutacağımı belirtmek isterim. İki hususu dikkatlerinize sunmak istiyorum. Bölgedeki gelişmeleri biliyorsunuz. Bunun Türkiye'ye yansımaları mutlaka var. Ancak bu yansımalardan daha öte Türkiye'de negatif konuşan, iş adamının umudunu karartan, gençlerin ufkunu karartan konuşmalar yapanlar var. Bir taraftan da MİAD gibi, Teknoloji Bakanımız gibi bu ülkeye, millete ve bu toprakların evlatlarına inananların üretime ve ekonomiyi büyütmeye azimli kararlı insanlar var. Bundan dolayı ben Malatyalı İş Adamlarına hem istihdamları hem ekonomiye katkıları hem de bu ülkeye inandıkları için negatif hiçbir söylemin etkisine girmeden Türkiye'nin pozitifi olan, Türkiye'ye umut vaat eden projelere imza atan hemşerilerimi tebrik ediyorum. Saygıdeğer Bakanımız çok yoğun programları arasında bugün buraya gelerek bizleri de memnun etmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum. Programı tertip eden MİAD Başkanımız ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Onlar her zaman olduğu gibi Recep Tayyip Erdoğan'a el veriyorlar ve bizi yalnız bırakmıyorlar. Allah hepimizden razı olsun.” ifadelerini kullandı.  

B_26

ÇALIK: SAYGIDEĞER BAKANIMIZI KONUK ETMEKTEN ONUR DUYUYORUZ

Halis Dalkılıç'tan sonra kürsüye gelen Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, “Her birinizi tek tek sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Malatya'mın selamlarını sizlere getirdim. Kıymetli Bakanım partinin kurulduğu andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın çok değerli yol arkadaşlığını yapmıştır. Yola çıktığımız andan itibaren Cumhurbaşkanımızı hiç yalnız bırakmamıştır. Sayın Varank Bakanımız çalıştığı her alanda en iyisini yapmak için mücadele ediyor. Şuan Türkiye'nin önünü açacak ve dünyayı küçük bir köy haline getiren teknoloji ve dijitalleşme sürecini takip eden hükümetimizin yenilikçi politikalarını bizimle paylaştıran ve buluşturan kimlikli kişilik. Öncelikle Türkiye'ye kazandırdıkları için bizlere kazandırdıkları için ben kendisine teşekkür ediyorum. Biz Malatyalılar ile birlikte olduğu için de memnuniyetimi iletiyorum.” şeklinde konuştu.

ÇALIK: DEVLETİMİZ ENKAZIN ALTINDA KALMADI

Elazığ merkezli deprem ve sonrasıyla ilgili konuşan Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Bütün Malatyalı ve Elazığlı hemşerilerimize depremden dolayı hem baş sağlığı hem de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Depremin olduğu gün ve saatte Malatya'daydık. O dakikada depremin bizleri nasıl sallandırdığını sizlerle paylaşmak isterim. O gün o saatte Doğanyol'a gittik. Doğanyol ve Pütürge'de enkaz altında, açıkta ve aç hiçbir canlı kalmaması için hep birlikte mücadele ettik. O gün akşam devlet oradaydı. Devlet milletiyle beraberdi. Siyasetin bütün kurumları oradaydı. Depremden 3 saat sonra da bakanlarımız oradaydı. 1 gün içerisinde de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan oradaydı. Biz 15 gün boyunca sahadan hiç ayrılmadık. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan, Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşı olmaktan, hem de sizlerin bir kardeşi olmaktan çok büyük gurur duydum. O gün Türkiye Cumhuriyeti devleti zorda olanların yanında olduğunu bir kez daha gösterdi. Verdiğimiz bu büyük sınavda başarı elde ettik diye düşünüyorum. Bu vesileyle İçişleri Bakanımız ile Çevre Bakanımız Malatya'daydı. Şu anda Malatya'ya yaklaşık 5 bin tane ev yapılacak. Bu vesileyle tüm destekleri için başta saygıdeğer Cumhurbaşkanım olmak üzere bütün bakanlarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

MİAD 69. AYLIK TOPLANTISI_5

ÇALIK: MALATYA'YA GÖSTERDİĞİ ÖZEL İLGİDEN DOLAYI BAKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Öznur Çalık konuşmasının son kısmında, “Saygıdeğer bakanım Mustafa Varank, Malatya ekonomisinin önünü açacak çok önemli hamleler yaptı. Malatya'ya davet ettiğimizde özellikle Organize Sanayi Bölgemizdeki kamulaştırma sorununun bertaraf edilmesi için alanda ziyaretler yaptık. Yaklaşık 40 milyon bedelle kamulaştırma sorununu çözebileceğimizi söylediğimizde “Ben Malatya'yı canı gönülden seviyorum. Benim Malatya'ya ve Malatyalılara sözüm olsun kamulaştırmayı memnuniyetle yapalım” dediler. Geçen hafta aradaydık. Malatya'mıza kamulaştırma parası olarak 27 milyon gönderdi. 13 milyonumuz da var onu da inşallah alacağız. İkinci ve çok önemli sorunumuz arıtmaydı. Ticaret Odası Başkanımızla birlikte bütün yönetici ve iş adamlarımızla birlikte arıtma sorunun bizim için çok hızlı halledilmesi gerektiğini söyledik. Özellikle depremde arıtmadaki duvarlarının çatladığını bu vesileyle de işlemlerimizin hızlandırılmasını istedik. Yaklaşık 100 milyon bedelle arıtmanın ihalesini Allah nasip ederse sayın bakanım yapacak. KOSGEB'ten verdiği destekler için de bakanımıza minnetlerimizi ifade ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.  

 

 

 

D_5

TÜFENKCİ: DEVLET VE MİLLET KAYNAŞMASINA ŞAHİT OLDUK

Daha sonra kürsüye gelen Ak Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, bütün katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, “Öncelikle depremde hayatını kaybedenlere Cenab-ı Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu depremde devletimizin etkin organizasyonunu ve anında müdahalesini gördük. Baktığımız zaman devletle milletin kaynaşmasına şahit olduk. Birileri bunu bozmaya, ötekileştirmeye, acılar üzerinden siyaset yapmaya çalışsa da; esasında milletimiz acılarına sahip çıktı. Devletimiz yaraları sarma noktasında çok çabuk müdahalede bulundu. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün kabinesine ve belediyelerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TÜFENKCİ: BAKANIMIZ, ÜRETEN KESİMİ HER DAİM DESTEKLEDİ

Malatya ekonomisindeki gelişmelere de değinen Bülent Tüfenkci, “Sayın bakanımız gerek cumhurbaşkanımızla yakından çalıştığı dönem içerisinde gerekse bu dönem Malatya noktasında Malatya'nın kalkınması, sanayileşmesi anlamında her türlü imkanı sağlıyor. Özellikle Malatya'nın eksik kalan kamulaştırma parasını (27 milyonu) hemen göndermesi akabinde de bunu 40'a tamamlayacağını ifade etmesi Malatya'nın sanayileşme noktasında önünü açacak. Arıtmayı inşallah bu sene temelini attığımızda Malatya'nın 6. Bölge olması da göz önünde bulundurulduğunda inşallah hem istihdamımızı arttıracağız hem de ücretimizi arttıracağız. Sayın bakanım göreve geldiğinden bu yana üretimi teşvik noktasında gerek çalışmalarıyla gerekse çıkardığı yönetmeliklerle özellikle üreten kesimi her daim destekledi. Cari açığı azaltma noktasında da önemli girişimlerde bulundu. Yine Malatya ve Elazığ'daki orta işletmelerin depremden zarar görenlerin kredi ihtiyaçlarını karşılama noktasındaki hızlı ve duyarlılığı için de tekrardan kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.  

 

MİAD 69. AYLIK TOPLANTISI_1

 

VARANK: DOĞU ANADOLU SANAYİSİNİN KALBİ MALATYA'DA ATIYOR

Milletvekillerinin konuşmalarından sonra kürsüye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Malatya'nın kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek, Sizlerle bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyor, hepinizi sevgi ve saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Malatya bizim için ayrı ve farklı bir öneme sahip. 3 ay önce Malatya'daydım. Dünyada bir ilk olacak şekilde lisanslı kuru kayısı deposunun temelini hep beraber attık. 13 milyon Euro'luk ihracatında dünya lideri olduğumuz kuru kayısıda daimi bir avantajı yakalamak istiyoruz. Temel atma töreninden hemen sonra OSB'deki fabrikaları ziyaret ettim. Ayrıca sanayicilerimizle de geniş kapsamlı bir istişare toplantısı yapma imkanı da bulduk. Sizlerin de çok iyi bildiği şu hususun altını tekrar çizmek istiyorum. Doğu Anadolu Bölgesinde sanayinin kalbi Malatya'da atıyor dersek herhalde yanlış söylemiş olmayız. Malatya'da, gıdadan tekstile makineden mobilyaya pek çok alanda güçlü bir kapasite birikimi söz konusudur. Tabi bu altyapının gelişmesinde devletimizin sunduğu desteklerin büyük bir katkısı var.” dedi.

 

J

40 MİLYON LİRALIK KAMULAŞTIRMA…

Malatya'ya yapılan yatırımlarla ilgili bilgiler veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Bugüne kadar Malatya'da 8 milyar liralık sabit bir yatırımı teşvik edip, 28 bin vatandaşımızın istihdam edilmesinin önünü açtık. Girişimcilik AR-GE ve finansman gibi alanlarda 6 bine yakın KOBİ'miz Malatya'da KOSGEB'ten faydalanıyor. Malatya inovasyon alanında da çok önemli adımlar atıyor. Bakanlığımızca desteklenen Teknopark'taki doluluk oranı yüzde 95 seviyelerinde. Şehrimiz ayrıca tekstil ve Makine alanında inovatif çözümlere odaklanmış özel sektörün AR-GE merkezlerine de ev sahipliği yapıyor. İlimizdeki organize sanayi bölgesinde yaklaşık 27 bin vatandaşımız istihdam ediliyor. Bu kapasiteyi daha da geliştirmek istiyoruz. Bunun için çok yakın zamanlarda -sayın vekillerimiz de söyledi -Malatya 1. OSB'ye 27 milyon lira kamulaştırma bedelini gönderdik. Yatırım programı ilan edildi. İnşallah söz verdiğimiz gibi 13 milyon lirayı da aktararak 40 milyon liralık bir kamulaştırma ile de oradaki çalışmaları başlatmış olacağız. Gerisi de oradaki iş insanlarımıza, vekillerimize, sanayi ve ticaret odamıza kalıyor. Onlar da devamını getirerek kendi tencerelerini kaynatarak inşallah geri kalan kamulaştırmaları da yapacaklar ve Malatya'da yatırım için oldukça önemli bir alana kavuşmuş olacağız.” şeklinde konuştu.

MİAD 69. AYLIK TOPLANTISI_2

 

ÜRETİMDE SÜREKLİLİĞİ SAĞLAMAK ADINA ADIMLAR ATIYORUZ

Deprem sonrası yapılan çalışmaları da anlatan Bakan Varank, “Malatya'ya gittiğimde işine şevk ile sarılan vatandaşlarımızı gördüm. Malatya'yı daha ileri götürme azmini gördüm. Malatya'nın gelişmesi demek bölgenin ve Türkiye'nin gelişmesi demektir. Maalesef yaşanan deprem felaketi hepimizi derinden sarstı. Ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Depremden hemen sonra biz de sayın cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Malatya ve Elazığ'da KOSGEB'i acil destek kredisi programını uygulamaya aldık. Bu kapsamda depremden zarar gören KOBİ'lerimize faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz kredi vermeye başladık. Şimdi yine her iki ilimizde de yeni bir program başlatıyoruz. Bölge ekonomisinde olası bir durgunluğun önüne geçmek üzere ve üretimde sürekliliği sağlamak üzere bu adımı atıyoruz. İşte bu kapsamda imalat sanayi işletmeleri depremden fiziki olarak zarar görmese de KOSGEB'in işletme desteği faiz desteğinden faydalanabilecekler. Çalışan sayısına bağlı olmakla birlikte işletmelerimiz hem Elazığ'da hem de Malatya'da 150 bin liraya kadar kullanacakları kredi de yine faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz KOSGEB'in desteklerinden yaralanabilecekler. Ben şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.

 

S

 

GİRİŞİMCİLİK VE İNOVASYON EKOSİSTEMİNİN GÜCÜ KALKINMA HIZIDIR

“Geçtiğimiz hafta finans sektöründe kritik düzenlemeleri hazine ve maliye bakanlığımız hayata geçirdi. İş dünyamızın ve vatandaşlarımızın bankaların aldığı ücret ve komisyonlarla ilgili büyük şikayetleri vardı. Her gittiğimiz toplantılarda bu serzenişleri duyuyorduk. Berat Albayrak Bakanımızın inisiyatifiyle Merkez Bankası ve BDDK bir takım standartla sadeleştirmeler getirdi.” diyerek konuşmasına devam eden Mustafa Varank, “Alınan ücret ve komisyonlarda masraflarda güzel bir düzenleme yapıldı. Ticari müşterilerden – buradaki iş insanlarımız bilir- yaklaşık 2400 tane farklı komisyon ve ücret alınıyordu. Bunların sayısı 50 bine indirildi. Finansal tüketicilerde de 20 olan sayı 16'ya indirildi. Yine her iki grup müşteriler için EFT ücretlerinde sınırlandırmalar getirildi. Yine iş dünyamızın oldukça şikayet ettiği kredinin erken kapatılmasında alınan komisyon oranlarında bir sınırlama getirildi. Ben bu düzenlemelerimizde özellikle reel sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum. Derneğimiz bugünün temasını çağı yakalamak olarak belirlemiş. İşte bizde bakanlık olarak çağı yakalamak kadar ülkemizi çağın ötesine taşıyacak adımları atmak için kollarımızı sıvadık. Milli teknoloji ruhu hamlesini odağa aldığımız 2023 sanayi ve teknoloji stratejimizde yol haritalarımızı belirledik. Stratejimizde yüksek teknoloji ve inovasyon, dijital dönüşüm, girişimcilik, beşeri sermaye ve altyapı alanlarını temel politika alanları olarak belirledik. Ülkemizi kritik teknolojilerde ve yüksek katma değerli ürünlerde güçlü bir küresel oyuncu yapmanın derdindeyiz. Hazır iş insanları ile bir araya gelmişken girişimcilik alanında uyguladığımız politikaları ve önümüzdeki dönem vizyonumuzu sizlerle kısaca paylaşmak istiyorum. Girişimcilik ve inovasyon ekosisteminin gücü kalkınma hızıdır. Ülkelerin kalkınma hızını doğrudan belirliyor. Türkiye girişimcilik alanında özellikle de teknolojik tabanlı işlerde büyük bir potansiyele sahip.  Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte Teknopark İstanbul'un ikinci etabının açılışını gerçekleştirdik. Bakınız tek başına bu teknopark; 312 şirket 5 binin üzerinde çalışanıyla savunma sanayi başta olmak üzere pek çok alanda öncü projeler ortaya çıkarıyor. Aselsan, TAI, TEI, Roketsan, STM, BMC Power gibi büyük şirketler; Altınay Havacılık, Pavotek, Femsan, Armelsan gibi yüksek teknoloji firmaları burada yerli ve milli projelere imza atıyor. İnovasyonun önemini kavramış firmalarımızın yenilik yapma iştahı elbette çok mühim. Biz de Bakanlık olarak sunduğumuz desteklerle bu iştahı kalıcı hale getiriyoruz. Ar-Ge ve Tasarım Merkezi belgesine sahip firmalarımız; çeşitli vergi indirimleri ve istisnalardan faydalanıyor. Teknoparklarda yer alan firmalar, vergisel avantajların yanı sıra mentörlük, iş eşleştirmeleri ve ihracat destekleri gibi teşviklerden yararlanıyor.” dedi.

 

Resim

 

BAŞARILI OLMAK İSTİYORSANIZ, 3 HUSUSA DİKKAT EDECEKSİNİZ…

TÜBİTAK ve KOSGEB'in iş kurmak ya da kurduğu işi daha da geliştirmek isteyenlere çok zengin imkanlar sunduğunun altını çizen Mustafa Varank, “ TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci Programıyla, nitelikli girişimciliği özendirip, yüksek teknolojili ürünleri geliştirebilen başlangıç firmalarını ekonomiye kazandırıyoruz. Bakınız bu programın başvuruları 28 Şubat'a kadar devam edecek. Programa kabul edilenler 200 bin liraya kadar hibe alıp teknoloji ve yenilik odaklı fikirlerini, somut işlere dönüştürebiliyor. Bu manada MİAD'a mensup gençlerimize çağrı yapmak istiyorum. Eğer geliştireceğiniz fikirler varsa gelin bu programlara başvurun. Bizim desteklerimizden faydalanın diyorum. Bir diğer vizyoner politikamız da firmalara sunduğumuz sermaye desteği. Bunun için 750 milyon liralık kaynağı harekete geçirecek 2 yeni fon kurduk. Bu fonlar; teknolojiye, sanayiye ve yeniliğe yatırım yapacak. Bu fonlar; yatırımlarınıza ortak olup, sizi bankalara faiz ödemekten ya da kredi borcuna girmekten kurtaracak. Bu programı da kalkınma bankası ile beraber yürütüyoruz. Bu manada özellikle bölgesel fonlarımızın yerelde çok fazla katkı sağlayabileceğine ve bizim koyduğumuz bu can suyu ile birlikte Türkiye'de işletme ve girişim sermayesi alanında yeni katkı sağlayacak fonların da Türkiye'ye geleceğine inanıyorum. Ben buradaki iş insanlarımıza da lütfen bu programımızı da yakından takip edin diyorum. Bu programla yeni başarı hikayeleri yazabiliriz. KOBİ'ler, yenilikçi işletmeler ve iş kurmak isteyenler mutlaka bu fırsatı da değerlendirmeli. Teknoloji odaklı ölçeklenebilir bir iş modeline güçlü ve çalışkan bir ekibe sahip her girişimci aslında büyüme potansiyeli taşıyor. Tabi bu noktada 3 husus çok önemli. Eğer başarılı olmak istiyorsanız girişiminiz henüz daha fikir aşamasındayken yurt dışı pazarları hedeflemeniz gerekiyor. Bir diğer başarı faktörü de kendi alanınızda etkin olmanın yanında geliştirilmesi gereken Yönleriniz hususunda iş birliklerine açık olmanız lazım. Son olarak da inovasyon tanımınızı net bir şekilde yapmalısınız. Yaptığınız iş her ne ise yeni bir piyasa oluşturmalısınız. Pahalı bir ürünü ya da hizmeti bile basit ve herkes tarafından ulaşılabilecek bir yapıya sokmalısınız. Bundan önce o işin tüketicisi olmayanlar bile sizin keşfinizi kullanmayı tercih etmeli.” şeklinde konuştu.

 

H

 

 

“BİRLİKTE İŞ YAPIN” DİYORUZ

Ülkemizdeki girişimciliğin neredeyse tamamının kamu tarafından desteklendiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ancak bu sürdürülebilir ve sağlıklı bir model değil. Daha büyük işler imza atmak için özel sektörün de yani buradaki iş insanlarımızın da bu alana daha fazla ilgi göstermesi artık elzem hale gelmiş durumda. Bulduğunuz her fırsatta Teknoparklara gidebilirsiniz. MİAD'ın burada bir kuluçka merkezi var. Bu projeyi hayata geçirebilirsek oradaki gençlerle buradaki iş insanlarımızı buluşturabiliriz. Birlikte iş yapın diyoruz. Girişimcilik fikirlerinin olgunlaşması için okullarda, iş yerlerinde ve teknoparklarda açık inovasyon yaklaşımının öğretilmesine yönelik çalışmalarımızı başlatacağız. Erken dönem girişimciler için vergisiz veya kolay vergili dönem gibi uygulamaları da yurt dışında olduğu gibi Türkiye'de de geliştirmek istiyoruz. Girişimcilerin başlangıç aşamalarından ölçekli aşamalarına geçişlerinin bakanlık olarak daha sıkı takipçisi olacağız. Ekosistemin geneli için finansman kaynakları da özel bir önem taşıyor. Bu maksatla yatırımcı sayısını ve etkinliğini arttırarak kitlesel fonlamanın kullanımını kolaylaştıracağız. Her türlü desteğimizle girişimcilerimizin yanındayız. Özel sektöründe buradaki potansiyelin en iyi şekilde değerlendirip risk alması gerekiyor. Hedeflerimize ulaşmak için politikalarımızı sıkı sıkıya takip edersek 2023 yılına kadar 10 Turkon hedefimi asla uzak bir ihtimal değil. Başarılı iş adamlarımızdan biri Ukrayna'da mağazasını açtı. Bu Türkiye'nin değerlerinin nereye geldiği açısından büyük ve önemli bir örnek. Bu firmamız LCW. Biz Malatyalı iş insanlarımızın tecrübe ve gayretlerinin farkındayız. İnşallah nice bininci mağazalarınızı yurt dışında açarsınız.” ifadelerini kullandı.

 

MİAD 69. AYLIK TOPLANTISI_10

 

BAKAN VARANK'TAN KAMPANYA ÇAĞRISI

Malatyalı gençlerin iş arayan değil, işveren olacaklarına inandığını söyleyen Bakan Varank, “Derneğimiz gelişen dünyaya ayak uyduruyor. Bu ayın sonlarına doğru Milli Eğitim Bakanımızın öncülüğünde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde okullaşma ile ilgili bir kampanya olacak. Tüm Türkiye'de yeniden bir okul seferberliği yapmak istiyoruz. Özellikle depremden zarar gören okullarımızı da dikkate aldığımızda muhtemelen ay sonunda gerçekleştirilecek bu organizasyonda biz Malatyalı iş insanlarımızı görmek istiyoruz. İnşallah böyle bir kampanyayla bütün okul ihtiyaçlarımızı karşılarız diyoruz. Bu güzel ve sıcak buluşmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.


HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Ak Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, Ak Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş, Malatyalı iş insanları, siyasetçiler ve gazetecilerin katıldığı MİAD'ın 69. Aylık Toplantısı, hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.  

 

Bakan Varank: 200 bin liraya kadar hibe vereceğiz


MİAD 69. AYLIK TOPLANTISI_7

MİAD 69. AYLIK TOPLANTISI_8

 

 

 

 

 

 KÜRESEL İŞ DÜNYASI AKTÖRLERİNİN İŞ BİRLİĞİ PLATFORMU

Malatyalı İş Adamları Derneği. © Tüm Hakları Saklıdır.

Sign in to your account