MİAD 16. Perşembe Buluşması

MİAD 16. PErşembe Buluşması 13 Aralık Perşembe Günü Gerçekleştirildi

Hamdi Doğan: "İDO EFQM sistemi ile 3 kat fazlasına satıldı."
Bilal Aslan: "30 sene sonrası için hazırız."
 
MİAD 16. Perşembe Buluşması 13 Aralık Perşembe günü Holiday İnn Airport Hotel’de düzenlendi. Kalder çalışmaları ve EFQM modelinde İGDAŞ Örneği konulu toplantının konuşmacı konukları KALDER Yönetim Kurulu Başkanı A. Hamdi Doğan ve İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan oldu.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş kurum kültürü anlayışını yerleştirmeyi MİAD’ın görevi olarak gördüklerini Kalder toplantısını da bu anlayışla gerçekleştirdiklerini belirtti. Ekonomik gelişmenin devam etmesi gerektiğini vurgulayan AKDAŞ “Türkiye ekonomik olarak gelişmekte daha iyi bir konuma gelebiliriz. Şu naki durumumuzu yeterli görmemiz mümkün değil. Rekabet gücünü geliştirmek için çalışmalıyız. İşadamlarımızın KALDER gibi sivil toplum kuruluşlarından destek almaları gerekiyor. Yoğun programı içinde toplantımıza katılan değerli Başkan Hamdi Bey’e teşekkürlerimiz sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı. 
 
İnovasyon Odaklı Bir Ülke olmalıyız
 
Küresel rekabet şartlarının dünya üzerinde giderek zorlaştığını tablo ile gösteren KALDER başkanı Hamdi Doğan Ülkeleri Üretim Faktörü, Verimlik ve İnovasyon odaklı ülkeler olacak tanımladıklarını belirtti. Doğan “Üretim yapan ülkelerin GSMH kişi başına 2000$ olarak görmekteyiz. Verimlilik odaklı unsurları kullanan ülkeler 3000$ ile 7000$ arasında GSMH ya sahip. İnovasyon odaklı ülkelerin ise 17000$ düzeyindedir.  Türkiye AB’nin 6. Büyük ülkesidir. Nüfusu gelecekte 100 milyon üzerinde olacak bir ülkedir. Türkiye gelecekte daha gelişmiş büyük bir ülkedir. KALDER mükemmellik kültürünü ülke içinde yaymak vizyonunu benimsemiştir. 1990 yılında işadamları ve akademisyenlerin katkıları ile kurulmuştur. Gelişen küresel ekonomi içinde şirketlerin yeşil ekonomiyi benimsediğini görüyoruz. Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri bu kapsamda yaygınlaşmaya başladı. Kurumlar topluma yeniden bir şeyler vermeye başladı. Bu geçmişteki vakıf yapımızla uyuşuyor. 
 
Yaptığımız işte başarılı olabilmek için bir modele ihtiyacımız var. Bu model kumrunuzu daha iyiye götürecektir. KALDER’in amacı ödül vermek değildir. Ödül motivasyon için bir araçtır. Mesela Cumhurbaşkanımız ödül alan kurumları kabul edip onurlandırdı. Bizi motive etti. Ulusal kalite ödülünü şimdiye kadar sadece 27 firma alabildi. Bu ödül çok prestijli bir ödüldür. 
Küresel dünyada ayakta kalabilmek için Çevik olmak ve planlı haraket etmek gerekiyor. Biz kamu kuruluşlarına da destek vermeye başladık. İstanbul büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İDO’ya EFQM modelini uygulamadan önce İDO’yu 150 milyona satmaya razı olduklarını ama bu modeli uyguladıktan sonra 3 misli fiyata sattıklarını söylemişti.” Diyerek sözlerini tamamladı.
 
İGDAŞ 5 Milyar bütcesi olan Türkiye’nin 27. Büyük şirketidir.
 
Mükemmellik ödülü bayrağının geçen seneden kendilerinde kaldığını belirten İGDAŞ Genel Müdürü Bilal ASLAN  “EFQM modelini uygulamak için masraf yapmanız gerekmiyor. Verimliliği esas alan bir model. Bir yönetim felsefesi. Biz çalışmalarımızı yürütürken 8 ana hedef koyduk bunların en başında da müşteri memnuniyeti geliyor.kilit performans göstergesi ile yapılan tüm işlemlerin hedefini koyduk. Bize ulaşan bir ihbarı İstanbul’un neresinde olursa olsun 13 dakika içinde değerlendirip oraya ulaşıyoruz. Bu zamanlamanın takibini sürekli yapıyoruz. 
 
Aralık ayı içinde 2013 yılında neler yapacağımızı şimdiden planlıyoruz. İGDAŞ Türkiye’nin 27. Büyük şirketi  5 milyar bütçemiz var.2000 çalışanımız var. Tüm işlemler online yapılabiliyor. Biz doğalgazla ilgili tüm malzemeleri ithal dışarıdan alıyorduk ve eğitimini de dışarıdan alıyorduk. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Belediye Başkanı iken bize doğalgaz eğitim merkezi açalım biz yetiştirelim dedi. Bugün yurtdışından bile gelip bize eğitim alanlar var. Tedarikçilerimizle artık tüm malzemeyi ülkemizde üretilebilir olduk. Yurt dışına da malzeme satıyoruz. Bugün Kurumsal risk analizini yapmış, gelecek projelerini geliştiren ve bugünden 30 sene sonrası için tüm hazırlıklarını yapmış bir İGDAŞ var.
 

Diğer Haberler

Markalarımız