MİAD 12. Perşembe Buluşması

MİAD 12. Perşembe Buluşması, 12 Şubat Perşembe Akşamı MİAD Dernek Merkezinde Gerçekleştirildi

Malatyalı işadamları derneği 12. Perşembe Buluşması 12 Şubat 2009 Perşembe günü MİAD dernek merkezinde gerçekleştirildi. “Malatya Kültürü Neleri Barındırıyor?” konulu toplantıda Araştırmacı yazarlar Necati GÜNGÖR, Adnan IŞIK, Sami FENERCİOĞLU, Mustafa KUŞCUOĞLU işadamları ile Malatya hakkında hasbihal ettiler. Malatya kültürünün, Malatya ile ilgili geçmişten günümüze yansıyan her şeyin konuşulduğu toplantı sohbet ortamında geçti.

Konuşmacıların katılımcılarla soru cevap şeklinde sohbeti yanında konuşmacıların şiir ve Malatya’yı anlatan kıssaları paylaşması ile sohbet zenginleşerek devam etti. Toplantının başlangıcında MİAD Genel Sekreteri Ahmet Turan KOÇER katılımcılara katkılarından dolayı teşekkürlerini sundu. Malatya’nın kozmopolit kültürel yapısının Anadolu’yu çok güzel özetlediğini vurgulayan KOÇER’den sonra konuşmacılar ve katılımcılar sırayla söz aldı. Konuşmacılardan Araştırmacı Yazar Adnan IŞIK Malatya üzerine araştırmaları ve kitap çalışmalarından bahsetti. IŞIK: “ Malatya’nın son 150 yılını inceleyen bir kitap hazırladım. Cumhuriyetin ilanından 10 gün evvel bir gazete var elimde. Rahmetli belediye reislerimizden Hami Gebeş verdi bana bu gazeteyi. Güveninden dolayı teslim etti ve biz de bu güveni boşa çıkarmadık. Osmanlıca olduğu için bunu çevirmeye çalışıyorum. Bu gazete haftalık idi ve son sayısı 253’tü. Bu kitabımı yayınlamak istiyorum. Malatya ile ilgili önemli bir kaynak olacağını düşünüyorum” diyerek çalışmalarından bahsetti.

Asıl mesleği diş hekimlik olan Sami FENERCİOĞLU Malatya’da ticaretle uğraşırken bir internet kurduklarını ve Malatya ile ilgili bilgilerin yer aldığı siteyi hala yaşattıklarını belirtti. FENERCİOĞLU: ”Diş Hekimiyim. 2 sene Malatya’da muayenehanemde çalıştım. Daha sonra orada bir ecza deposu kurduk. İnternete meraklı olduğum için kişisel bir internet sitesi kurduk (http://fenerciler.wordpress.com). Geçmişten günümüze Malatya hakkında bilgileri orada topluyorum. Malatya’da ki 80-100 civarı aileyi eski isimleriyle orada bulabilmeniz mümkündür. Biz ailece yoksul denilebilecek düzeydeydik ama bütün kardeşler okuduk. Bugün hala ağabeyimle bir araya geldiğim zaman onunla Malatya hakkında sohbetler ederiz. Kendisi Malatya hakkında bir şiir de yazmıştır.” dedi. Konuşmacılardan Mustafa KUŞÇUOĞLU ise Malatya sevgisinden bahsederek “Ben kendimi tam bir Malatya sevdalısı olarak adlandırabilirim. Kadıköy’de bir yazıhanem var ve orada Malatya ile ilgili derlemeler yazıyorum. “ dedi. katılımcıların soruları ve karşılıklı soru-cevaplarla devam eden toplantıda MİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hasan YILDIRIM söz alarak Malatya kültüründen kopmamak gerektiğini vurguladı. Hasan YILDIRIM: “Malatya ve Malatya kültüründen çocuklarımın kopmaması için yazları ben ve ailem Malatya’da bulunuruz. Benim orada bir yazıhanem var.Çocuklarımda Malatya ile iç içe olabiliyorlar. Doğduğum yer olan Darende’nin geçmişinin 7000 yıllık olduğu söyleniyor. Hatta 1.dünya savaşında 250 hanelik köyümüzden 515 asker gönderilmiş ve bunlardan 470 asker şehit olmuştur. Sırf benim sülalemden 5 şehit var. Şehitlerin isimlerini tespit etmek için bayağı uğraştık ama çok da başarılı olamadık. Sadece 100 kadar şehidimizin isimlerini tespit edebildik.” diyerek sözlerini tamamladı.

Malatya suyunun bol olduğuna dikkat çeken MİAD Genel Sekreteri Ahmet Turan KOÇER “Su üzerine örgütlenmiş bir şehir yaşamı tasarlanması lazım” dedi. Sudan ziyade Malatya’nın yeşilliğinin de eskiden çok iyi olduğu ve yeşil Bursa diye anılan Bursa şehri kadar iyi olduğu zamanlardan bahsedildiğini belirtti. Su ile ilgili ayrı bir anekdot ekleyen Necati GÜNGÖR: “Eski zamanlarda Malatya da su dağıtan kişilere Sakalar denilirdi. Bunlara o kadar güvenilir insanlardı ki her eve girer çıkarlardı ve halkın güvenini böylesine kazanmışlardı.” diyerek şehrin kültürel bir özelliğine vurgu yaptı. Malatya’da anadoluyu bulabileceğimizi, bir örnek teşkil ettiğini ve şehrin kendi kaderini çizdiğini ifade eden Ahmet Turan KOÇER: “Malatya Anadolu’nun bir özeti gibidir. Yani gelişigüzel bir karışım değil, alttan bir devlet aklı taşıyan memlekettir. Emevi-Abbasiler döneminde Malatya Fırat’ta Bizans ile sınır şehri olmuştur. Bir kaç kez el değiştirmiş ve Emeviler döneminden itibaren özerk, sınırı olmayan ama kendi kendine kararlar verebilen bir yer bir emirlik gibi olmuştur Malatya. Battal Gazi efsanelerine konu olan bu savaş dönemlerinde Malatya kendi kararını verir halde yetiştiğini düşünüyorum.” dedi.

Kelimelerin ve yaşam biçiminin öneminin vurgulandığı sohbette Gardaş kelimesinin Malatya’da daha içten söylendiği ve söylenenin yüreğine işlediği belirtildi. Ayrıca Bağ yaşamının dinlendirici özelliğine vurgu yapılarak, bağ yaşamının sadece bir ağaç gölgesinde dinlenmekten ziyade bir yaşam biçimi olması gerektiği vurgulandı.

Konuşmanın sonunda MİAD Genel Sekreteri Ahmet Turan KOÇER; konuşmacılara katılımlarından dolayı teşekkür etti. Daha önce hazırlatılan plaketleri katılımcı MİAD Üyeleri konuşmacılara MİAD adına verdiler.

Katılımcılar:

Adnan IŞIK, Ahmet Turan KOÇER, Ediz GABSU, Fatih DÜNDAR, Giray GÜLTEKİN, Hasan YILDIRIM, Hıdır ÖZDAMAR, Hüsnü KUŞCUOĞLU, İsmet CAN, Kamber ÇAPUT, Muammer ÖZPEHLİVAN, Mustafa KUŞCUOĞLU, Necati GÜNGÖR, Ömer ÖZPEHLİVAN, Öner YILDIZ, Ramazan CEYLAN, Sami FENERCİOĞLU, Turabi IŞIK, Yusuf EVREN, Turgay CEYLAN,

Diğer Haberler