MİAD Yönetim Kurulu - Numan Kurtulmuş Buluşması

MİAD Yönetim Kurulu İle Saadet Partisi Başkanı Ve Parti Yetkilileri 05 Mayıs 2009 Salı Günü Bir Araya Geldi

Saadet Partisi Başkanı Numan KURTULMUŞ: Acilen Ekonomik Siyasi Ve Hukuki Restorasyonunu Gerçekleştirmesi Gerekli

“Türkiye’nin acil çözüm bekleyen sorunları var. Acilen ekonomik bir restorasyonun yapılması, siyasi ve hukuki restorasyonun gerçekleştirilmesi ve sosyal dokunun bozulmasının önüne geçecek tedbirlerin alınması gerekiyor.” Saadet Partisi Genel Başkanı Numan KURTULMUŞ Türkiye’nin üç ana başlıkta yapılacak yenilenme yapması gerektiğini belirtti.

Malatyalı İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ile Saadet Partisi Başkanı Numan KURTULMUŞ ve Saaadet Partisi yetkililerinin katılımı ile düzenlenen kahvaltılı toplantı İstanbul Holiday İnn Bağcılar Otelde gerçekleştirildi. MİAD Üyesi Bülent ARIKAN’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantı ekonomik gündem ve siyasi gelişmeler konuşuldu.

Kahvaltı sonrası toplantının açılış konuşmasını yapan MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus AKDAŞ; Malatyalı işadamları derneği olarak tüm siyasi partilere eşit mesafede olduklarını farklı düşünce yapılarına sahip üyelerin bir araya geldiği bir sivil toplum kuruluşu olarak çalışmalarını sürdürdüklerini, farklı görüşlere saygı duyduklarını, derneğin taraf olmadığını belirtti. AKDAŞ Saadet Partisi Genel Başkanı Numan KURTULMUŞ’la birlikte olmaktan kendisini ve partisinin görüşlerini birinci ağızdan dinlemekten mutlu olduklarını söyledi.

Konuşmasında son ekonomik gelişmelere değinen Numan KURTULMUŞ son ekonomik krizin konjonktürel bir kriz olmadığını Türkiye ekonomisinin ilk kez yapısal olarak bozuk bir halde krize yakalandığını ifade etti. Kurtulmuş, "Önemli krizlerden biri paradigma krizidir. Küçüklerin büyükler tarafından yutulduğu, sadece güçlünün ayakta kaldığı, ekonominin sosyal tarafının göz ardı edildiği ekonomik modeldir. Dünyadaki krizin temel nedeni budur. Türkiye ise 2000'li yıllarda 17. IMF protokolü ile birlikte, böyle bir sürece girmiştir. 2000'li yılların başı en az 1960 ve 1980 ihtilali kadar önemli bir tarihtir. Türkiye'de ekonomi politiğin ve buna bağlı olarak siyasal yapının da değiştiği bir sürecin başlangıcıdır. Zaten bu dönemden sonra da Türkiye'de bir siyasi anafor ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

Türkiye'de siyasi ve hukuki yapının yenilenmesi için yen bir Anayasa'ya ihtiyaç olduğuna işaret eden Kurtulmuş, "Anayasa Mahkemesi senato gibi görev yapıyor ve hukuk tekniği bakımından milletin istediği bir Anayasa'yı yapma imkânı kalmamıştır. Bu nedenle de köklü bir Anayasa'nın yapılması için kurucu meclise ihtiyaç vardır. Bunu ancak kurucu meclis yapabilir" dedi. Kurtulmuş, milletin demokrasinin seçme ve değiştirme görevini yerine getirdiğini ama denetleme görevinin milletin elinden alındığına işaret etti.

Türkiye'de potansiyel çatışma alanları oluşturulduğunu belirten Kurtulmuş, bu durumun sosyal dokuyu tahrip ettiğini belirterek, "Türkiye'nin bütün bu unsurlarının Cumhuriyetin özde, özgür, kurucu ve eşit vatandaşları olduğu mantığıyla bu sorunları çözmeye çalışmalıyız. Sosyal dokuyu tehdit eden çok önemli sorunlardan biri de, ahlak erozyonu ve aile yapısının dağılmasıdır. Maalesef Türkiye boşanmaların arttığı bir ülke haline gelmekte aile yapısı bozulmaktadır. Bu konuda da önlemler alınması gerekmektedir" dedi.

Dubai Modeli

2000'li yıllardan itibaren Türkiye'nin önüne "Dubai Modeli" diye bir model getirildiğini belirten Kurtulmuş, "Bu modelin özeti Türkiye üreten, istihdam oluşturan ve güçlü kendi kendine yeten bir ekonomik yapı içerisinde olmasın. Türkiye küresel şirketlerin operasyon yaptıkları bir ülke haline gelsin ve özellikle uluslararası finans kapitalizminin merkez ülkelerinden biri olsun. Bu model, müstemleke tipi bir ekonomik bir modeldir. Yanlış bir modeldir ve iflas etmiştir. Bunu biz 10 senedir söylüyoruz. Bu modeli Dubai ya da Singapur'da yapabilirsiniz ama Türkiye'de yapamazsınız. Herkes açısından tezgâh dağılmıştır. Esnaf ve sanatkâr kendi sırtına yüklenen 16 kalem vergi yükünü kaldıramaz hale gelmiştir." şeklinde konuştu.

Toplantı sonunda MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus AKDAŞ katılanlara teşekkürlerini sunarak kapanış konuşması için İHKİB Başkanı ve aynı zamanda MASTÖB Başkanı Hikmet TANRIVERDİ’ye söz verdi. TANRIVERDİ  “Güzel bir buluşma oldu. Ekonomik gündemi daha detaylı ele alacağımız toplantılar düzenlemeliyiz. Bugün burada olması ve paylaşımlarından dolayı Numan Bey’e teşekkür ediyoruz.” dedi.

Diğer Haberler