MİAD-İTHİB Başkan Adayı Hazım Sesli Buluşması

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkan Adayı ve Sesli Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hazim Sesli, MİAD’ı Ziyaret Etti

7 Nisan 2010 Çarşamba günü yapılacak olan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) seçimleri öncesi MİAD Yönetim Kurulu üyeleri ile kahvaltıda bir araya gelen İTHİB Başkan Adayı Hazim Sesli, “MİAD bizim için çok önemli. Tekstilin kanaat önderleri sizin üyeleriniz. Seçimden sonra da sizlerle birlikte çalışmak isterim“ dedi.

MİAD Yönetim Kurulu üyelerine aslında Nevşehirli olduğunu, ailesinin Uşak’a taşındığını, yatırımlarını Uşak’ta büyüttüklerini ve üç yıl önce de İstanbul’da pazarlama şirketi kurdukları bilgisini veren Hazim Sesli, sivil toplum kuruluşlarında 20 yıllık kariyeri olduğunu da belirterek, “Seçim yapılır birileri seçilir seçilmez ama daha önemlisi sektörün beklentilerine cevap verebilmek. Eğer bunu başaramazsan kariyerinden her gün bir şeyler kaybedersin” şeklinde konuştu.

Seçime girme kararı verdikten sonra TÜGİK ve Uşak UOSB'deki başkanlık görevlerinden istifa ettiğini açıklayan Hazim Sesli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Adaylığımın Temeli Frankfurt’ta Atıldı"

“Ocak ayında Frankfurt’taki Heim Textil Fuarı’nda Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Recep Tanrıverdi sektörün tamamını temsil edecek bir anlayışın İTHİB Yönetiminde olması gerektiği konusunda beni ikna etti ve adaylığımın temeli de orada atıldı. Biz sadece değişimin değil, gelişimin de sesi olmaya adayız. Amacımız İTHİB'i sorun çözüm merkezi haline getirerek güç birliği ve rekabet avantajı oluşturmak. Ayrıca, bir yandan 2.500 üyemiz arasındaki iletişimsizliği çözerken diğer yandan da anlık çözümlerle sektörün yolunu açmak istiyoruz. Tüm sektör dernekleri ve üniversitelerle işbirliği içinde olmak istiyoruz.”

"MİAD Başkan Yardımcısı Vahap Küçük: “Tekstil Yok Denen İtalya Tekstilde 60 Milyar Dolar İhracat Yapıyor”

MİAD Genel Başkan Yardımcısı ve LCWaikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük’ün “Size göre sektörün öncelikli problemleri nelerdir? Sektörü ne gibi tehditler bekliyor? Kısa vadede alınan kararların sonuçları bazen inanılmaz zararlara yol açabiliyor. Şahsi çıkarları için bir yerleri basamak olarak kullananlar nedeniyle bir sektör ve Türkiye büyük kayıplara uğruyor. Bugün ‘tekstil yok’ denen İtalya 60 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Siz nasıl bir çalışma yürüteceksiniz? “ sorusunu Sesli şöyle yanıtladı:

“Öncelikle şunu belirteyim battaniye sektörünün ihracatın içindeki payı çok düşük. O nedenle şahsi işler ön plana çıkmayacak. İplik, örgü, dokuma, kumaş, yan sanayi gibi İTHİB Üyelerini oluşturan 7-8 kalem var. Bunların temsilcilerini listemize aldık. Bir karar öncesinde yani taşı atmadan ortak karar alacağız. Sonra o yönde adım atacağız. Sıkıntıların olmaması için sektörel dernekler ve üst kuruluş niteliğinde olan TİM ile bir takım ruhu içerisinde çalışacağız.”

MİAD Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Polat’ın “Yönetime gelince şunu yapacağız dediğiniz net projeleriniz var mı? Bugün perdeciler korunurken tekstilcilerin TIR ları içeri sokulmuyor. Sektörler arasında sorunlara yol açacak kararlar konusunda neler yapacaksınız? ” yönündeki sorusuna İTHİB adayı Sesli şu yanıtı verdi:

“Alo Gümrük Hattı olacak, Alo Danışma Hattı, Alo Finansman Hattı, Alo Hukuk Hattı gibi birçok projelerimiz var. İTHİB'de bildiğiniz gibi holdingler olarak tanımlayabileceğimiz uluslararası boyutta iş yapan firmaların yanı sıra orta ölçekli ve küçük ölçekli şirketlerimiz var. Hepsi için ayrı ayrı çalışma yapacağız. Türkiye kalkınacaksa, işsizlik azaltılacaksa tekstile yatırım yapmak lazım. Tekstil gözden çıkarılabilecek bir sektör değil. Yönetim kurulumuza her sektörden derneklerden arkadaşlar alacağız farklı sektörleri yönetim kurulumuza alarak bir problemi çözerken bir başka sektöre problem oluşturmamak için elimizden geleni yapacağız. Bildiğiniz gibi hammadde ihracında bir sorunu çözerken belki konfeksiyon da bir başka problem oluşturabiliyorsunuz. Bugüne kadar farklı sektördeki arkadaşlarımız yönetim kurulunda bulunmamış. Ortak çalışmalar ve arama konferansları yapılarak hem sorunları tespit edeceğiz hem de sorunları beraber çözmüş olacağız. Butik fuarlar açarak, komşu ülkelerden yararlanarak sektörü 2023 hedefine taşıyacağız.”

"Yurtdışına Yatırım Yaparsam Türkiye’nin Yılda 30 Milyon Dolarlık Kaybı Olur"

MİAD Genel Başkan Yardımcısı Vahap Küçük tekstilin itibarını kaybettiği yönünde yapılan açıklamalardan sonra üniversitelerde bile tekstil mühendisliği bölümünü seçenlerin sayısının azaldığını, bankaların bilançolara bakmadan tekstilden gelen kredi taleplerini geri çevirdiklerini vurgulayarak “Üretimde marka olmuş bir ülkenin 25-30 yıllık birikimi göz ardı ediliyor. Oysa Türkiye uluslar arası çapta bir marka yaratacaksa bu tekstilden çıkacak. Ağaçlara bakılırken ormanı kimse görmüyor. Ciddi katma değer yaratan bu sektörle ilgili karar alınacaksa bizlerle istişare edilmesi gerekirken bu konuda kimse bize görüş sormuyor. Mikrofonlara bağıranlar, düzgün iş yapanlardan üstün tutuluyor. Yatırımcılar yanlış uygulamalar nedeniyle yurtdışına kaçıyor. Oturup hesapladım. Yurtdışına üretimi kaydırırsam Türkiye’nin yılda 30 milyon dolarlık kaybı olur” derken, Burhan Polat, “ makineler tıkır tıkır işliyor” kampanyasının başarısından söz ederek “Tekstile motive kampanyası” başlatma talebinde bulundu.

MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş, Türkiye’nin İtalya’yı geçmesi için resmin detayını bir yana bırakıp bütüne bakmak gerekliliğinin altını çizdi ve seçimler için başarı dileklerinde bulundu.

Kim Seçilirse Seçilsin, Sonuçta Malatyalılar Kazanacak

MİAD’ın İstanbul Güneşli’de ki Genel Merkezi’nde düzenlenen kahvaltılı toplantıya MİAD Yönetim Kurulu Kurulu Üyeleri Ömer Çokyaşar, Cengiz İktimur, Hüseyin Türkan, Ömer Özpehlivan, MİAD Genel Sekreter Yardımcısı Hakan Odabaşı ile OTİAD (Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Uçar’da katıldı.

Hazim Sesli’nin listesinde yer alan MİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Türkan’ın İTHİB Başkanı İsmail Gülle’nin listesinde olan MİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Özpehlivan’ı kendisiyle tanıştırması üzerine Hazim Sesli, “Kim seçilirse seçilsin sonuçta Malatyalılar kazanacak desenize ” sözleri kahvaltıya katılanları neşelendirdi.

Diğer Haberler