MİAD - Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan Buluşması

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan İle MİAD Yürütme Kurullarının Buluşması 21 Ocak Cumartesi Günü Gerçekleşti

Malatyalı İşadamları Derneği tanışma toplantıları çerçevesinde Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ile bir araya geldi. 21 Ocak Cumartesi günü Holiday INN Airport Otelde gerçekleştirilen kahvaltılı buluşmaya Cem Vakfı ve MİAD’ın Yürütme Kurullarından temsilciler katıldı.
 
Toplantının sunumunu yapan MİAD Genel Sekreter Yrd. Hakan Odabaşı MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus AKDAŞ’ı açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti. Malatya’nın ülkeye hizmet eden birçok insan yetiştirdiğini ve bu kişilerin Malatya’nın renkleri olduğunu belirten Akdaş, MİAD’ın görevlerinden birinin de;  bu renklerin buluşmasını bir arada olmasını sağlamak olduğunu kaydetti.
 
Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin DOĞAN yapılan bu organizasyondan dolayı heyecan duyduğunu ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü;                 
 
Turgut ÖZAL Kendisiyle Birlikte Siyasete Girmemi Arzu Etmişti.
 
“Hukuk fakültesi ve ardından devam ettiğin yurtdışı eğitimimden sonra Türkiye’ye döndüm. Yaklaşık 50 yıllık üniversite hocalığımdan ziyade birçok üniversitenin kuruluşunda bulundum. Zaman zaman siyasi oluşumlardan davet aldım. Örnek vermek gerekirse, ağabey diyebileceğim kadar samimi olduğum merhum Turgut ÖZAL ile bu konuda istişarelerimiz olmuştur. Siyasete girmemi arzu etmiştir. Tabi ben üniversite de kalmayı tercih ettim. Ama şunu söyleyebilirim ki Turgut ÖZAL uluslararası realiteleri hayata sokmayı başaran bir liderdi.
 
Hz. Muhammed (S.A.V.); "Kişi bilmediğine düşmandır."
 
Ülkemizde Türk-Kürt, Alevi-Sünni ayrımın ve çatışmasının olmaması için birbirimiz tanımaya gayret etmeliyiz. İnanç yapılarını tanımalıyız. Bunları yapabildiğimiz takdirde hiçbir farkımız olmadığını anlayacağız. Geçmişten günümüzde kadar birçok inanç ve fikir önderi de hoşgörüye önemli vurgular yapmışlardır. Hz. Muhammed; “Kişi bilmediğine düşmandır” demiştir. Yunus Emre ise; “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz” diyerek bizlere kaynak olmuşlardır.
 
İnsani değerlerin parlaması, bağların kuvvetlenmesi anlamında MİAD’ın önemli etkisi olabilir. Ben bu potansiyelin olduğunu düşünüyorum.
 
Prof. Dr. İzzettin Doğan buluşmayı organize eden MİAD’ın adında emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.
 

Diğer Haberler