Genç MİAD Güney Kore Başkonsolosluğu Ziyareti

Genç MİAD Yürütme Kurulu 13 Ocak 2014 Pazartesi Günü Güney Kore Başkonsolosu Taedong Jeon’u ziyaret etti.

Ziyaretin başlangıcında Taedong Jeon’a MİAD yayınları ve Malatya’nın dünyaca ünlü kayısısı takdim edildi. MİAD Genel Sekreter Yardımcısı Hakan Odabaşı; MİAD’ın genel yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Ardından tüm Genç MİAD Yürütme Kurulu üyeleri kendini tanıttı.

“Türkiye İle Kore Arasında Ticaret Artmalı”

Türkiye ile Güney Kore arasındaki ticaret hacminin düşük kaldığına dikkat çeken Taedong Jeon, ticari ilişkinin artması gerektiğini belirtti. Çeşitli zamanlarda Kore’den ticari heyetlerin geldiğini söyleyen Jeon, ellerinde yeterli bilgi olmadığı için eksik kaldıklarını ifade etti. Dolayısıyla Malatyalı İşadamları ve sektörleri hakkında MİAD’ın envanterinden faydalanabileceklerinin altını çizdi. Malatyalı öncü kurumlar ile Koreli işadamları arasında köprü olmaktan mutluluk duyacaklarını belirten Güney Kore başkonsolosu, bu ziyaretin bir başlangıç olmasını diledi.

“Güney Korenin Başarılı Olduğu Sektörler; Demir Çelik, Tekstil, Otomotiv, Otomotiv Yedek Parçalarıdır”

Taedong Jeon; “Güney Kore özellikle demir çelik, tekstil, otomotiv, otomotiv yedek parçaları konusunda başarılılar. Örneğin Hyundai bir dünya markasıdır. Fakat bu sektörleri Türkiye’deki işadamları ile buluşturabilmek için bizim iyi bir analiz yapmamız gerekiyor. Her iki tarafın ihtiyaçlarına ve sorularına cevap bulabilmeliyiz. Malatyalıların girişimci özelliğini duydum. Bu konuda bilgi alışverişinde bulunabiliriz.” dedi.

“Turgut ÖZAL’ın Türkiye’ye Büyük Faydaları Dokundu”

Malatya’nın tanınmış simaları hakkında bilgi alan Taedong Jeon, özellikle Turgut Özal’dan övgü ile bahsetti. Özal’ın Türkiye’nin ufkunu genişlettiğinin altını çizdi.

Genç MİAD Yürütme Kurulunun yaptığı ziyaretten dolayı memnuniyetini ifade eden Jeon, iki kurumun ilişkide kalması gerektiğini savundu. Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Kilik, Koreli işadamlarını MİAD üyeleriyle buluşturmak için Taedong Jeon’u MİAD Dernek Merkezinde ağırlayabileceklerini iletti.

Çekilen toplu fotoğrafın ardından Genç MİAD Kurumsal ziyareti tamamlandı.

Diğer Haberler