ROBOCOT 2016

Robocot 2016 Teknoloji Festivali İki Gün Boyunca Süren Etkinlik ve Seminerlerin Ardından Sona Erdi.

"Malatya Türkiye’nin dijital üssü olacak"
 
"İhraç eden ülkeye dönüştük"
 
"20 milyonluk gençle inovasyon devrimi yapacağız"
 

Üniversite – sanayi işbirliğinde merkez üssü olmaya aday Malatya, dijital dünyaya değer katan ve içerik açısından Türkiye’de bir ilk olan Robocat 2016 festivaline evsahipliği yapıyor. Türkiye’nin en önemli zenginliğinin 20 milyon nüfusluk Z kuşağı olduğunu belirten Genç MİAD Başkanı Murat Gönültaş, üniversite - sanayi işbirliğini ne kadar sağlam tutulursa, dijital atılımın o denli hızlı gerçekleşeceğini söyledi. Gönültaş, “İthal eden Türkiye’den, ihraç eden Türkiye’ye dönüştüğünü görmek beni çok duygulandırdı” dedi.  

Türkiye’nin dijital dünyaya değer katabilmesi için kolları sıvayan Malatya İnönü Üniversitesi, Malatya İşadamları Derneği (MİAD) ve Genç MİAD ve İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bilgoritma Topluluğu Robocat 2016 festivaline ev sahipliği yaptı. Üniversite- sanayi işbirliğine vurgu yapılan festivalde Genç MİAD Başkanı Murat Gönültaş, Türkiye’nin en önemli zenginliğinin 20 milyonluk Z kuşağı olduğunu anlattı. Genç nüfusla birlikte teknolojik dönüşüme daha hızlı ayak uydurabileceklerini aktaran Başkan Gönültaş, “Üniversite - sanayi işbirliğini ne kadar sağlam tutarsak bahsettiğimiz atılım o denli hızlı gerçekleşecektir” dedi. Malatya’nın liderlik pratiğine de değinen Gönültaş, “Bu dönüşüm aktörlerinin de içimizden çıkacağından ziyadesiyle eminim. Bu noktada sevgili işadamlarımız genç nesle son derece değer verdikleri için önümüzü açmaktalar.  Üniversite hocalarımız da işbirliği gerçekleştiriyorlar. Bu işbirliğinin devamlılığını diliyoruz” diye konuştu.

KAFA YORAN GENÇLER ARAMIZDA

Buhar makinelerinin kullanıldığı sanayi devriminden robot sistemlerinin kullanıldığı dördüncü sanayi devrimine geçilen bir döneme şahitlik edildiğini anlatan Gönültaş, “İlk olarak 2011 yılında adını duyduğumuz bu terim 2015 yılı sonlarına doğru ülkemizde de adından söz ettirmeye başladı. Teknolojik dönüşüme uzaktan bakan ya da şahitlik eden değil bizzat bu konuya kafa yoran gençlerin içimizden çıkacağından hiç şüphem yok. Bunun için gerekli imkanlarımız ve beşeri sermayemiz ve yol göstericimizin olduğunu da biliyorum. Ülkemiz genç nüfusa sahip, dördüncü nesil sanayi sürecine entegre olması konusunda sıkıntı yaşamayacağına inanıyorum. 20 milyon nüfusuyla Türkiye’nin yüzde 30’unu oluşturan Z kuşağı, bilişim teknolojilerinden önceki zamana şahit olmadı” şeklinde konuştu.

GENÇLER BEKLENTİLERİ YÜKSELTMELİ

Ülkemizin eski dönemlerine yaşı itibariyle diğer gençlere oranla daha çok tanıklık ettiğini söyleyen Gönültaş, “İthal eden Türkiye’den, ihraç eden Türkiye’ye dönüştüğünü görmek beni çok duygulandırdı” dedi.  Türkiye’nin bu duruma gelmesindeki en önemli etkenin ‘insan kalitesinin ortak akıl etrafında toplanması’ olarak nitelendiren Gönültaş, “İmkanlarımız ve yol göstericimiz önceki zamanlarla mukayese edilmeyecek ölçüde fazla. İşadamlarıyla olabildiğince fazla temas kurup, katılımcı demokrasinin en önemli unsuru olan sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği halinde olmak gerekiyor. Fikirlerinizi ve becerilerinizi sosyal medyadan paylaşarak etkileşime girebiliyorsunuz. Size sunulan imkanları beklentilerinizle yükselteceksiniz.  Biz bir adım atıyorsak sizin üç adım atmanız bizleri zorlamanız gerekiyor. Çünkü işi sadece iyi yapan değil, işi geliştirenin ve fark yarattığı ölçüde başardığı bir dünyada yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

MALATYALILAR TEKNOLOJİYE DEĞER KATIYOR

Genç MİAD’ın geliştirdiği Sevgi Evleri gibi projeleri Türkiye geneline yayıldığını hatırlatan Başkan Gönültaş, “Robocat 2016’da olumlu bir etki bırakmak ve geleceğe not düşmek en büyük arzumuzdur. Derneğimizin geçtiğimiz yıllarda Sevgi Evleri gibi projeler nasıl diğer şehirlerde karşılık bulduysa Robocot projesinin de aynı şekilde karşılık bulmasını istiyoruz” dedi. Malatyalıların teknolojiye değer kattığını söyleyen Gönültaş, 2003 yılında internet vergi dairesi projesiyle Amerika’nın teknoloji oskarı olan 21. Yüzyıl başarı ödülünü kazanan Yener Göğebakan’ı işaret etti. Projeyle yılda 6 bin ton kağıt tasarrufu sağlandığını anlatan Başkan Gönültaş, “Bu proje inovatif bir bakış açısının ürünüdür. İyilikte yarışın hadisinden yola çıkarak Yener Göğebakan’ı yakalamak değil onu geçmeyi hedefliyoruz. Yener Göğebakan’a da Malatya’ya bu bir onur yaşattığı için teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı. 

ATÖLYELERE SAHİP ÇIKIN

Gençlerin hayatta başarılı olabilmesinin Robotoc gibi projelere bağlı olduğunu belirten Malatya İşadamları Derneği (MİAD) Başkanı Yunus Akdaş festivaldeki konuşmasında; “Sakın bizi model alarak hayat içinde yürüyeceğinize inanmayın. Gelişmek istiyorsanız, yaratıcılık gücünüzü göstermek zorundasınız. Yeni dünya bu, bunun farkındasınız. Benim torunum var oradan biliyorum. Bunu yaptığınız müddetçe diğer gençlerden öne çıkacaksınız. Bu atölyelere sahip çıkın, burada iş yaratmaya öğrenin. Burada öğrenecekleriniz ileride iş yaşamınızda lazım olacak” diyerek gençlere seslendi.

BİRÇOK BAŞARIYA İMZA ATTILAR

İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencilerinin kurduğu Bilgoritma Topluluğu, Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen robotik etkinliklerine bir yenisini Malatya’da ROBOCOT 2016 ismiyle organize etmişti. Topluluk daha önce tüm Dünya’da aynı anda gerçekleşen 48 saat boyunca oyun geliştirme etkinliği olan Global Game Jam (GGJ) etkinliğinin Malatya ayağını geliştirdi. Topluluk bu etkinliği her yıl düzenlenecek etkinlikleri arasına almıştı

FESTİVAL  ADINI KAYISIDAN ALDI

Robocot 2016 proje koordinatörlüğünü yürüteren Genç MİAD İnovasyon Komisyonu Başkanı Simay Dinç de projenin de isim annesi oldu. En büyük değerlerin kültürel kodlarsa saklı olduğunu belirten Dinç, “Kültürel kodlarımızın en başında yer alan kayısıyı ‘robot, apricot’ olarak yaşatmak istedik. Kayısının gücünü robotik sistemlerle birleştirerek, dünyada fark yaratan işler yapacağız. Gelecekte iş yapmanın değil, gelecekle iş yapmanın önemini vurguladık. Yenilikçi fikirlerle gençlerin önünü açmak için böyle bir festival organize ettik. MİAD’a teşekkür ederiz”diye konuştu. Festival bünyesinde konferans, atölye ve stant alanları ile elektronik, robotik ve bilişim alanında inovatif çalışmalar gerçekleştirileceğini söyleyen Dinç, “Mesleki, Ar-Ge sektörleri, meslek liseleri, bilimsel kulüp çalışmaları yapan eğitim kurumları,  strateji ve teknoloji birimlerinin aktif çalıştığı kamu kuruluşları ve  üniversitenin paylaşımda bulunduğu bir platform oluşturuldu” dedi. İnönü Üniversitesi Rektörlüğü, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı başta olmak üzere medya, resmi kurumlar ve özel sektörden onlarca firma tarafından desteklenen etkinlik, içerik olarak her yaştan insanın katılabileceği, mucitlik,  robot, konferanslar, şenlikler, yarışmalar içermesi açısından Türkiye’de bir ilk

 

Diğer Haberler

Markalarımız