İnşaat Sektör Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

19 Şubat Çarşamba Akşamı,MİAD İnşaat Komitesi toplantısı Genç MİAD Grubunun organizasyonu ile gerçekleştirildi.

MİAD 11. Dönem ilk komite toplantısı olan  İnşaat Sektör Kurulu toplantısına İnşaat sektöründe yer alan üyeler ile İnşaat sektörüne girmeyi planlayan üyeler katılım gösterdi. Toplantıda; İnşaat Sektöründeki son gelişmelerden kentsel dönüşüm sürecine kadar bir çok konu tartışıldı.

Açılış konuşmasını yapan MİAD Genel Sekreteri Hakan Odabaşı, Komite toplantılarının devam edeceğini ve çalışmalar tamamlandığında tüm sektörleri bir araya getirecek “Business Network” organizasyonunun düzenleneceğini söyledi. Katılım gösteren misafirlere teşekkür eden Odabaşı, sözü Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkanı Murat Gönültaş’a bıraktı. Planlanan “Business Network” organizasyonunun herkes tarafından tanınacağını ve seri haline geleceğini ifade eden Gönültaş; “İnşaat sektöründe önemli aktörlerimiz var. Bu aktörlerimizle bir araya gelmek ve etkileşimde bulunmak isteyen genç girişimcilerimiz mevcut diyebilirim. Biz bu iki tarafı bir arada tutmak istiyoruz. Bunu gerçekleştirmenin yolu ise bu toplantılardan geçiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

MİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve MİAD İnşaat Komitesi Başkanı, Yüksek Mimar     M. Fuat Kaplan, sivil toplum kuruluşlarının en önemli özelliklerinden bir tanesinin dayanışma olduğunu ve dayanışmanın her zaman fayda getireceğini söyledi Kaplan İnşaat Komite toplantısın organizasyonunu Genç MİAD’ın üstlenmesinden de memnuniyet duyduklarını belirtti.

“Kentsel Dönüşümde, Devlet Kredi Faizlerinin P’sini kendisi Ödüyor”

Kentsel dönüşüm konusuna gelindiğinde, TOKİ İstanbul Emlak Daire Başkanı Ali Seydi Karaoğlu söz aldı. Karaoğlu Kentsel Dönüşüm konusundaki görüşlerini aşağıdaki gibi dile getirdi;

“Kentsel dönüşüm sürecinde devlet büyük kolaylıklar sağlıyor. Çekilen kredilerin yarısı devlet tarafından karşılanıyor. 6306 sayılı kanun büyük fırsatlar sunuyor. Biz kentsel dönüşümü ilk olarak Küçükçekmece Belediyesi ile yaptık ve çok zor oldu diyebilirim. Çünkü vatandaşa daha iyi şartta başka bir yerde ev verseniz bile kendi yerinden ayrılmak istemiyor. Fakat şu unutulmamalıdır ki; toprak kişiye ait olmasına karşın, imar kişiye ait değildir. Bu vatandaşın düştüğü en temel yanılgıdır.” dedi.

“Sokak Kültürünün Kaybolması; Şehirciliğin Değil, Bilişim Çağının Ürünüdür”

Şehirciliğin sokak kültürünü öldürdüğü yönündeki eleştirilere cevap veren Ali Seydi Karaoğlu, bilişim çağının zaten beşeri ilişkileri kopardığını söyledi. Dolayısıyla Sokak kültürünün kaybolmasının direk olarak şehircilikle ilişkilendirilmesinin yanlış olacağını dile getirdi.

İnşaat Sektörünün sadece teknik değil, beşeri ilişkiler üzerindeki etkilerinin de tartışıldığı toplantı da, Malatya’yı ve Malatya’nın sokak kültürünü iyi bilen İşadamı Abdülkadir Eriş söz aldı. Malatya’nın sıcaklığını İstanbul’da bulmak için Dernek ve Vakıflara üye olunmasını tavsiye eden Eriş, kendisinin de bu sayede hemşehrileriyle kontak halinde olduğunu ifade etti.

Toplantının sonunda, katılım gösteren misafirler kartvizit alışverişi yaparak ikili görüşme imkanı buldular.

Diğer Haberler