Genç MİAD TMSF Kurumsal Ziyareti

Genç MİAD Yürütme Kurulu TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ü 18 Mart 2009 Çarşamba Günü Makamında Ziyaret Etti

TMSF BAŞKANI AHMET ERTÜRK: 2001 Krizi Sert Ama Kısa Süreliydi 2008 Krizi Yavaş Ve Zorlayan Bir Süreç Buna Dayanmak Daha Zor

Genç MİAD Yürütme Kurulu kurumsal ziyaretlerine devam ediyor. TMSF Başkanı Ahmet ERTÜRK Genç MİAD Grubunu 18 Mart Çarşamba günü makamında kabul etti. MİAD üyesi Genç Malatyalı İşadamlarının ülke gündemine etki eden kurum, kuruluş ve kişileri ziyaretleri çerçevesinde gerçekleştirildi.

Genç MİAD grubunun kendini tanıtması ile başlayan görüşme Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Şamil ONUR’un MİAD ve Genç MİAD faaliyetleri hakkında verdiği bilgilerle devam etti. Genç MİAD’ın MİAD içindeki en aktif grup olduğunu belirten ONUR “eğitim, sosyal faaliyet ve toplantılarımız yoğun şekilde devam ediyor. Kültür Üniversitesi işadamlarına yönelik ortak eğitimlerimiz devam ediyor. Bu eğitimler sonucu katılımcılar uluslar arası geçerliliği olan sertifikalarını alacaklar. Gezilerimiz ve spor faaliyetlerimiz ayrıca devam ediyor. Bunların dışında Fikir Platformları başlığı altında interaktif katılımlı toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantılarımız MİAD üyelerimiz tarafından ilgi ile takip ediliyor.” diyerek çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

İngiltere’nin Uyguladığı Ekonomik Demokrasi Modelini Türkiye’de Uygulamak Mümkün Olmadı

Genç Malatyalı İşadamları ile bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek sözlerine başlayan TMSF Başkanı Ahmet ERTÜRK Elazığ’da doğduğunu ama küçüklüğünden itibaren Malatya’da yetiştiğini belirten Ahmet ERTRÜK bir soru üzerine hayatından ve şimdiye kadar yaptıklarından bahsetti.  ERTÜRK “Malatya’da okudum. Üniversiteye hazırlanırken matematikte zayıftım. Başka bir lisedeki matematik hocasının derlerine girebilmek için okuduğum liseyi değiştirdim. Üniversite sınavında iyi puan almamı matematik hocama borçluyum. 1976 da Maliye müfettişi oldum. Yabancı dilim olmadığı için hariciyeyi düşünmüyordum. O zamanlar kaymakam olmayı düşünüyorduk birçok arkadaşımda kaymakam olma peşindeydi. Üniversiteye girince bakış açısı değişiyor tabi. Türkiye’de ekonomi Turgut ÖZAL ile farklılaşmaya başladı. Özal özelleştirmeye gidilmesi ve devletçi zihniyetin azalması amacını taşıyordu. Bende dil eğitimi için İngiltere’ye gittiğimde hemde özelleştirme ile ilgili son gelişmeler üzerinde çalıştım. Orada özelleştirme Türkiye’dekinden farklı oldu. Orda halka açılma ağırlıklı bir sistem uygulandı. Ekonomik demokrasi denilen bu sistemi Türkiye’de uygulamak mümkün olmadı.” dedi.

Kastelli’nin Tüm Kasalarına El Koyup Hak Sahiplerine Dağıttık

İş yaşamı boyunca ekonomik gelişmelerin içinde rol alan Ahmet ERTÜRK yaşam hikayesini anlatırken aynı zamanda Türkiye’nin ekonomi tarihini de kısaca paylaşmış oldu. TÜSİAD’da Genel Sekreter Yrd. olarak Sakıp SABANCI zamanında işe başladığını belirten ERTÜRK “TÜSİAD’da özelleştirme ile ilgili zamanın hükümetine bir rapor hazırladık. Sonra ben Denizcilik İşletmelerine geçtim. Daha sonra finans sektörüne girdim ve Albaraka Türk’de 1992-2002 yılları arasında çalıştım. Bir dönem Banker Kastelli’nin tasfiyesinde çalıştım. O zaman mevduat hesapları isimsiz açılabiliyordu. Kastelli’de bu hesaplara ek faiz vererek karşılığında kendine ait belgeler veriyordu. Sistem çökünce tüm kasalarına el koyup hak sahiplerine dağıttık zor bir dönemdi. 2001 yılında kriz geldi birden çok şiddetli hissedildi. Batanlar battı. Ama kriz kısa süreli idi şimdiki kriz yavaş ve zorlayan bir süreç buna dayanmak daha zor. Daha sonra finanstan yoruldum bende krizler bizi de etkilemişti. Biraz köşeme çekilmek istedim. Ama uzun süre boş kalmak bir süre sonra sıkıcı geliyor. 2003’de SPK kurul üyesi oldum. Sonra 2004’ün başında TMSF kuruldu. Bende buradaki görevime başladım.” dedi. Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Şamil ONUR toplantı sonunda kabulü dolayısı ile Ahmet ERTÜRK’e teşekkürlerini sundu. Görüşme sonrası MİAD Denetleme Kurulu üyesi olan ve Ahmet ERTÜRK’ün hukuk danışmanlığını yapan Hasan KÖROĞLU Genç MİAD grubu ile TMSF’de kısa bir gezi yaptı.  TMSF’de daire başkanlığı yapan Malatyalı Bayram BABACAN’ı da ziyaret eden Genç MİAD Grubu BABACAN ile de bir süre sohbet etti.

Toplantıya Katılanlar:

Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Şamil ONUR,  Genç MİAD Sosyal İşler Komisyon Başkanı Mehmet SARIOĞLU, Genç MİAD Sosyal İşler Komisyonu Üyesi İrfan ASLAN,  Genç MİAD Eğitim Komisyonu Üyesi İbrahim SIRMA, Genç MİAD Sosyal İşler Komisyon Üyesi Serkan ILICAK, Genç MİAD Eğitim Komisyonu Üyesi Abdullah DİLTEMİZ, MİAD Genel Serkreter Yrd. Hakan ODABAŞI

Diğer Haberler