Genç MİAD İMKB Kurumsal Ziyareti

Genç MİAD Yürütme Kurulu 15 Aralık 2010 Çarşamba Günü İMKB Başkanı Hüseyin Erkanı Ziyaret Etti

Hüseyin ERKAN: “İMKB’nin Günlük İşlem Hacmi Ortalama 1,5 Milyar Dolar”

Genç MİAD, Türkiye’nin sektöründe öncü kurumlarına yaptığı ziyaretlerini sürdürüyor. Kurumsal ziyaretler çerçevesinde 15 Aralık Çarşamba günü İMKB ziyaretini gerçekleştiren Genç MİAD Yürütme Kurulu üyelerini İMKB başkanı Hüseyin ERKAN makamında ağırladı.

İMKB Başkanı Hüseyin ERKAN ile birlikte Başkan Yardımcısı H. Esin Yalçın AKBULUT, Başkan Yardımcısı Mustafa BALTACI ve 1. Başkan Yardımcısı İbrahim KURBAN’ın bulunduğu heyete MİAD’ın yayınları ve Malatya kayısısı ikram edildi. Yapılan kısa bir tanışmanın ardından Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkan Vekili Abdullah DİLTEMİZ Genç MİAD faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgiler verdi. DİLTEMİZ’in ardından söz alan MİAD Genel Sekreter Yardımcısı Hakan ODABAŞI ise Derneğin genel faaliyetlerini, özellikle “Malatya Eğitim Bursu” projesini detaylı olarak anlattı. Kendisine aktarılanları ilgiyle dinleyen Hüseyin ERKAN’ın, özellikle kayısı hakkında merak ettiği soruları Genç MİAD Başkan Yardımcısı Enes PERÇİN cevapladı. Kayısı gibi dünya pazarının yükünü kaldıran ürünlerin bir borsasının oluşturulması gerekliliğini savunan PERÇİN; “İMKB dünya standartlarında çalışan bir kurum ve bu ürünler sizin çalışmalarınız sayesinde gerçek değerlerini bulacaktır” diyerek Hüseyin ERKAN’a ürünlerin değer kazanması için borsa çalışmaları beklediklerini ifade etti.

25. kuruluş yılı nedeniyle İMKB heyetini tebrik  eden Genç MİAD Eğitim Komisyonu Başkanı İrfan ASLAN Hüseyin ERKAN’a tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirtti. Erkan: “Sermaye piyasası, tahvil işlemleri Osmanlı Devletine kadar uzandı. bu sektörde İMKB kesinlikle dünya standartlarını yakalamış bir kurumdur. Hem teknolojisi hem günlük iş hacmi eskiyle kıyaslanmayacak ölçüde gelişmiştir. Son yıllarda ülkemizde yakalanan istikrar, var olan potansiyellerimizin ortaya çıkmasına ve İMKB dışında diğer kurumlarında güçlü bir şekilde çalışmalarına devam etmesine olanak sağladı. Gelişen teknolojimizden küçük bir örnek vermem gerekirse; saniyede on binlerce işlemin gerçekleştirildiği bu kurumda spekülatif işlem yapmaya kalkan biri bağlantıda olduğu kişilerle birlikte belirlenip ayrı bir ekranda yaptıkları işlemleri izleme imkanımız var. Türkiye olarak kayısı gibi birçok ürünün üreticisi olmamıza rağmen piyasa fiyatlarının oluşturamıyoruz. Çalışmalarımız arasında yer alan “Ürün İhtisas Borsası”  ile bu ürünlerin bir borsası olacak ve etkin biçimde çalışacaktır” diyerek sözlerini tamamladı. Günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

Yaklaşık 1 saat süren sohbetin ardından 1. Başkan Yardımcısı İbrahim KURBAN eşliğinde, İMKB işlemlerin yapıldığı bölüm gezildi. Genç MİAD Yürütme Kurulu üyeleri, bu bölümün tüm ekranlarına yazılan“Genç MİAD Yürütme Kurulu Borsamıza Hoşgeldiniz” jestiyle karşılandı.

Borsa işlemlerinin yapıldığı bölüm gezildikten sonra İMKB Kotasyon Müdür Yardımcısı Alev DUMANLI ve Gelişen İşletmeler Piyasası Müdürü Fuat Korhan ERYILMAZ birer sunum gerçekleştirdiler. “Halka Arz ve Neden Halka Arz” konulu sunumu gerçekleştiren DUMANLI, Halka Arzın şartları, Avantajları ile bu konuda örnek teşkil edebilecek firmaların halka arz’dan önce ve sonrasında yaşadığı gelişmeleri sundu. Fuat Korhan ERYILMAZ ise borsa kotasyon şartlarını sağlayamayan, gelişme ve büyüme potansiyeline sahip şirketlerin menkul kıymetlerinin işlem görebileceği piyasa olan  “Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP)” sunumunu gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen Kurumsal Ziyaretin sonunda, İMKB Ziyaretinin başından sonuna kadar büyük bir ilgi ve nezaketle karşılanan Genç MİAD Yürütme Kurulu Üyeleri, Başta Hüseyin ERKAN olmak üzere İMKB heyetine teşekkürlerini sundu.

Ziyarete Katılanlar:

Hüseyin ERKAN (İMKB Başkanı), Mustafa BALTACI (Başkan Yardımcısı), Dr. H. Esin Yalçın AKBULUT (Başkan Yardımcısı), İbrahim KURBAN (1.Başkan Yardımcısı), Abdullah DİLTEMİZ (Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkan Vekili), Enes PERÇİN (Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı), İrfan ASLAN (Genç MİAD Eğitim Komisyonu Başkanı), Hakan ODABAŞI (MİAD Genel Sekreter Yardımcısı), Yılmaz DEMİRHAN (Genç MİAD Kurul Sekreteri)

Sunumu Gerçekleştirenler:

Fuat Korhan ERYILMAZ (Gelişen İşletmeler Piyasası Müdürü), Alev DUMANLI (Kotasyon Müdür Yardımcısı)

Diğer Haberler