GENÇ MİAD II. İŞ GELİŞTİRME VE TANIŞMA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Genç MİAD’ın (Malatyalı İş Adamları Derneği) ev sahipliğini üstlendiği “II. İş Geliştirme ve Tanışma Toplantısı” İTO Başkanı Şekib AVDAGİÇ’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Holiday Inn İstanbul Airport Hotel’de, 19 Ocak Cumartesi günü düzenlenen organizasyon, Genç MİAD üyeleri ve yeni nesli temsil edenlerin tanışıklıklarını artırmak, ticari iş birliklerine zemin oluşturmayı amaçlıyor. Dev buluşmanın amacı, B2B (ikili iş ve tanışma görüşmeleri) ve marka firmalarının satın alma temsilci masaları ile ilişkilerin gelişmesine olanak sağlamak. 
        Etkinliğin hedefi, MİAD ailesinin güven çatısı altında birliktelik kurulması, iş ilişkisine vesile olunması ve işlerin geliştirilmesi. Bu gayeyle ‘çalışma masası’ oluşturultu. Programın ilk bölümünde dünyanın en önemli toplum kuruluşlarından İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib AVDAGİÇ tecrübelerini paylaştı. Öncelikle Genç MİAD’ın tanıtım videosu izletilirken, ardından konuşmalara geçildi. İlk sözü Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkanı Murat Gönültaş aldı…

***

ŞEKİB AVDAGİÇ’TEN GENÇLERE 5 ÖNEMLİ TAVSİYE:

  • Hayatınızı aşan hedefleriniz ve hayâlleriniz olsun,
  • Tarihinize dost olun,
  • İşinizi aşkla yapın,
  • Sürekli sorunlarla uğraşmayın,
  • Kendinize güvenin.

 

***

Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkanı Murat Gönültaş: Ticaret odamız bizden desteklerini hiçbir zaman esirgemedi. Ülkemize katma değerler eklenmesi için üzerimize düşen görevi yapacağız. Malatyalı iş adamlarının yurt dışında nasıl iş yapabilecekleri hakkında da konuşuyoruz.

MURAT GÖNÜLTAŞ: TİCARET GENÇLERLE DİNAMİZM KAZANACAK

Geçen sene bir arada olabilmek, “Ne yapabiliriz?” diye görüş alışverişinde bulunmak için daha küçük bir toplulukla başlamıştık. Sizden gelen taleplerin sonucunda bu toplantıların ikincisini düzenledik. İnşallah ileride daha da geliştireceğiz. Biliyoruz ki, ticaret gençlerle birlikte daha çok dinamizm kazanacak. Böylece ülkemize katma değerler eklenerek devam edecek. Bu noktada üzerimize düşen görevi yapacağız. Ticaret odamız bizden desteklerini hiçbir zaman esirgemedi.
        Genç MİAD olarak elçiliklerle ve ticari ataşeleriyle görüşerek, Malatyalı iş adamlarının yurt dışında nasıl iş yapabilecekleri hakkında da konuşuyoruz. Son zamanlarda Türkiye’nin daha fazla globalleşmesi gerektiğini gördük. Yurt dışı ziyaretlerimiz olacak. “Yurt dışında Genç MİAD’lı, Malatyalı iş adamlarının birlikte iş yapabilmesi için de ortak ofisler nasıl oluşturulmalı?” üzerinde bir çalışmamız olacak.

‘KATAR İLE TİCARET YAPABİLMEK İÇİN SÖZ ALDIK’

Kanada Ticari Ataşesi ve Konsolosluğu ile Katar Büyükelçimiz ve Ticari Ataşesi ile görüşmemiz oldu. Katar davetimizi aldık. (Salim Mübarek El-Şafi) 2 aylık gibi bir yoğunluğunun olduğunu söyledi ve bu süreçte Katar ile ticaret yapabilmek için söz aldık. Ülkemiz için çalışacağız ve “Ülkemize nasıl katma değer sağlayabiliriz?”, bunun derdine düşeceğiz. İnşallah bu konuda da başarılı olacağız.
        Malatyalılar olarak şunu biliyoruz ki, Sayın Yunus Akdaş’ın bize öğrettiği gibi kendi şehrimizden başlayarak, ülkemizi daha güzel hale getirelim. Bu noktada üzerimize düşeni dinamik ve genç bir şekilde sizin tecrübelerinizden faydalanarak yerine getireceğiz. Bu arada başkanımdan bir söz istiyorum. Ticaret Odamız, “İstanbul Genç Girişimciler Kurulu” için bizden liste istedi. Sizin de desteklerinizle Malatyalı genç iş adamlarının sayısının artmasını talep ediyoruz.

NOT: Genç MİAD Yürütme Kurulu üyeleri kürsüye çıkarak kendilerini tanıttı. Video eşliğinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

GENÇ MİAD KATILIMCILARININ ALFABETİK LİSTESİ:

Baki Budakoğlu - Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı
Enes Kaya - Genç MİAD Yürütme Kurulu Üyesi
Erhan Erkuş – Genç MİAD Yürütme Kurulu Üyesi
Ferhat Ayhan - Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı
Fırat Karadoğan - Avukat
Gülçin Yıldırım - Anaokulu İşletmecisi
Hasan Karaca - Genç MİAD Başkan Yardımcısı
Murat Güler – Hizmet Alanları/İnşaat Birimi ve Sosyal Tesis
Mustafa Tari - Petrol Kimya Ürünleri İthalatı
Nurdan Işık Heybeli - Marka Koordinatörü
Tuğba Fırat - Matematik Mühendisi

***

Genç MİAD Yürütme Kurulu Üyesi Erhan Erkuş: 3 senedir İstanbul’da robot ve teknoloji festivali düzenliyoruz. Gençleri yönlendiren ödüllü yarışmamız... Bu etkinliğe NASA’dan mühendisler katılıyor ve konuşmalar yapılıyor. Üniversitelerle iş birlikleri gerçekleştiriyoruz.

ERHAN ERKUŞ: ROBOT VE TEKNOLOJİ FESTİVALİMİZE NASA MÜHENDİSLERİ KATILIYOR

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile protokol imzaladık. MİAD üyelerine plaka kodumuz olan yüzde 44 indirim istedik. Bunu da sağ olsun rektörümüz kabul etti. MİAD üyeleri lisansüstü eğitimlerinde yüzde 44 indirim alıyor. Yine İstanbul Ticaret Üniversitesi ile sertifika programı gerçekleştirdik. 3 senedir İstanbul’da robot ve teknoloji festivali düzenliyoruz. Gençleri robotik teknolojilere yönlendiren ödüllü yarışmamız... Bu etkinliğe NASA’dan mühendisler katılıyor ve konuşmalar yapılıyor. İşverenlerimizin SGK teşviklerinden sağlıklı yararlanması için eğitim gerçekleştirdik. Büyükelçilik ziyaretlerimiz oldu.

“GENÇ MİAD FİKİR PLATFORMU”NDAN ÖNEMLİ GİRİŞİMLER…

“Perşembe Buluşmaları” kapsamında Sefa Merve kurucusu Mehmet Metin Okur bizleri girişimcilik hakkında bilgilendirdi. Yine “Perşembe Buluşmaları” kapsamında imar barışıyla ilgili bilgilendirme toplantıları yaptık. “Genç MİAD Fikir Platformu”nun “Zirvedekiler Buluşması”nda Prof. Dr. Ramazan Özdemir’i ağırladık. Yine Karaca Home’un Yönetim Kurulu Başkanı Arif Karaca’yı misafir ettik. Sayın Bakanımız Bülent Tüfenkçi’yi ziyaret ederek, projelerimiz hakkında istişarelerde bulunarak, desteklerini almıştık. Kızılay Merkezi’ne ziyaret gerçekleştirdik. Milletvekillerinden Mehmet Fendoğlu ve Serap Yaşar’ı ziyaret ettik.
        Bahçeşehir Üniversitesi ile protokol imzalayacağız. Seminerlere Genç MİAD üyelerinin ücretsiz katılma hakkı var. Bahçeşehir’in Roma ve Berlin programlarına Genç MİAD üyelerinin katılımlarını sağlayacağız.

***

MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş: Biz başkaları gibi “Malatyalı olsun, çamurdan olsun” demiyoruz. Hiçbir yerde çıkar sağlamak için bulunmuyoruz. Sadece ülkemi, milletimi, insanlığı yükseltmek, yüceltmek, barıştırmak ve diyalog içerisinde olmak için oradayız.

YUNUS AKDAŞ: HİÇBİR YERDE ÇIKAR SAĞLAMAK İÇİN BULUNMAYIZ!

Bir babanın en onurlu ve en gururlu olduğu zaman, evladını en iyi yerlerde gördüğü zamanlardır. Siz gençlerin güzel işler yaptığınızı, onurlu bir şekilde yürüdüğünüzü ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için heyecanlı olduğunuzu görünce çok gururlandım. Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkanıma ve üyelerine, hepinize ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. İstanbul Ticaret Odası Başkanımız aramızda.
        Genç kardeşlerim çok ciddi çalışmalar içerisinde. Sıkıntınız olduğu zaman gidip kapılarını çalabileceğiniz, yardım isteyebileceğiniz kardeşlerim… Biz başkaları gibi “Malatyalı olsun, çamurdan olsun” demiyoruz. Hiçbir yerde çıkar sağlamak için bulunmuyoruz. Sadece ülkemi, milletimi, insanlığı yükseltmek, yüceltmek, barıştırmak ve diyalog içerisinde bulunmak için orada bulunuyoruz. Siyaseti televizyondan olduğu gibi izleyin; ancak onlar gibi düşünmeyin. Mezhepçilik yüzünden Suriye örneğini aklınıza getirmeyin. Birinin inancını ölçmek sizin hakkınız olmamalı.

‘BİRLİK VE BERABERLİK OLDUĞU MÜDDETÇE KALKINIRIZ’

Biz birlik ve beraberlik olduğu müddetçe kalkınırız. Biz birbirimize tahammül ettiğimiz müddetçe ilerleriz. Bunun ötesindeki iş dünyasının tek bir derdi vardır. Çok çalışmak, ülkesini kalkındırmak, vergi vermek ve ülkesini muasır medeniyetler haline getirmek. Sizlerden çok şey bekliyoruz. Ticaret Odası dünyanın sayılı ticaret odasındadır. Bizlere yol gösterici olacaksınız.
        Yurt dışına giderken, STK’lardan adam çağırın. Biz de size adamlarımızı gönderelim. Böylece sizlerle birlikte daha iyi çalışmış olacağız. Bugün iş geliştirme konusunda güzel işler yapıyorsunuz. Ben MİAD ile ilgili bir şey anlatmıyorum. İnternete girerseniz MİAD’ın çalışmaları hakkında bilgi alabilirsiniz. Geleceğin yıldızlarını oluşturma projemiz var. Bunu muhakkak yapmalıyız. Burada amacımız üstün zekâlı çocukları eğitmek ve geleceğin yıldızlarını oluşturmak. Bu konuda MEB ile çalışmalarımız olacak.

***

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: “Gençlik” deyince benim aklıma daha çok “değişim” sözcüğü geliyor. Toplumu, yaşadığı şehri ve ülkeyi değiştirmesi… Aslında her şeye önce kendimizden başlamalı. Gençlerimizi, geleceği tarif ediyor.

ŞEKİB AVDAGİÇ: GENÇLİK BİTİREMEDİĞİMİZ HAYÂLLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEK

Gençlerle beraber olduğumuz zaman biz de kendimizi genç hissediyoruz. Sanki göreceli olarak “Kanımız daha hızlı akıyor” diye düşünüyoruz. Çok keyifli ve dinamik bir toplantı yapma imkânı bulduk. Gençlik çok önemli. Sizlere hitap ederken bizler de ister istemez gelecekle ilgili konuşuyoruz. Gençlerimizi, geleceği tarif ediyor. Gençlik bizim başlayıp bitiremediğimiz, ya da hiç yapamadığımız hayâllerimizi gerçekleştirecekler. Üstat Necip Fazıl Kısakürek’in dediği gibi “Zaman bendedir, mekân bana emanettir” şuurunda bir gençlik, bunu ancak başarabilecektir.
        Size gerek iş gerek sosyal hayatınızda yol gösterecek 5 konuyu paylaşmak istiyorum. Önce bir benzerliğe dikkat çekmek istiyorum. “Gençlik” deyince benim aklıma daha çok “değişim” sözcüğü geliyor. Toplumu, yaşadığı şehri ve ülkeyi değiştirmesi aklıma geliyor. Aslında değişime önce kendimizden başlamalı. Yaşadığımız hayatı belirtmek için “ömür”, çevremizi geliştirmek için “imar” sözcüğünü kullanıyoruz. İkisi de Arapça, aynı kökten geliyor.

“ÖMÜR, KİŞİNİN KENDİNİ İMAR ETMESİDİR!”

“İmar” kelimesini daha çok yaptığımız inşaatlarda, altyapı hizmetlerinde çevremizi güzelleştirmek için kullanıyoruz. Ömür de kişinin yaşadığı süre içinde kendini imar etmesidir. İmar etmenin kişinin kendi iç dünyasıyla ilgili de bir yönü olduğunu ifade etmek istiyorum. Dolayısıyla her değişim, kişinin kendisini değiştirmesiyle başlar.

***

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: Başaracağınıza olan inancınızı ve ümidinizi, hayâl gücünüzü asla yitirmeyin, her zaman gayret gösterin. Unutmayın ki, cesaretiniz en önemli sermayenizdir. Kaybetseniz bile yeniden başaracağınıza hep inanmalısınız.

“HAYATINIZI AŞAN HEDEFLERİNİZ OLSUN”

SİZE İLK TAVSİYEM; “Hayatınızı aşan hedefleriniz ve hayâlleriniz olsun”. Bir insanın kendisini aşan ve hayatını feda edebileceği bir hayatı yoksa aslında kendi hayatının da bir değerinin olmadığını düşünüyorum. İnsanın kendini aşan hedefleri hayâlleridir. Hayatı anlamlı kılan bu hedeflerdir. Hayatınızın hiçbir döneminde cesaretinizi yitirmeyin. Hayâl gücünüzü kaybetmeyin. Yaşadığınız hiçbir olay sizi yıldırmasın. Başaracağınıza olan inancınızı kaybettirmesin. Yeter ki, gayret gösterin ve ümidinizi kaybetmeyin. Cesaretiniz en önemli sermayenizdir. Kaybetseniz bile yeniden başaracağınıza inanmalısınız.
        Çünkü insanlar öldüğü vakit inançsızlıklarından dolayı hayatı yaşanmaz hale getirdikleri zamandır. Biz de gençlerimizin hayâllerine yatırım yapıyoruz. İstanbul Ticaret Odası olarak fikirlerin hayata geçirilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Yenilikçi iş fikirlerinin ticarileşmesi için her türlü desteği sunmaya çalışıyoruz. Bilgiyi ticarileştirme merkezimiz bugüne kadar desteklediği girişim sayısıyla Türkiye’nin en önde gelen girişimci merkezlerinden biri olmuştur.
        Buradaki faaliyetlerimiz güçlendirilmiş hızlanma kampı, kuluçka merkezimiz başarılı bir şekilde devam ediyor. Bugüne kadar 5 bine yakın girişimci kapımızı çaldı. Bunlardan 650’si bu merkezlerdeki imkânlardan istifade etmeye hak kazandı. 100’ün üzerinde fikri olan gencimiz de bu merkezlerimizde süreçlerini devam ettiriyorlar.

***

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: Her genç arkadaşım Türkiye’nin iktisat ve sanayi geçmişini okumalı, iyi de incelemelidir. Bizim sanayileşmemiz, aynı zamanda bağımsızlık mücadelemizin de tarihidir. Siz iş insanıysanız zaten ve mutlaka okumak durumundasınız.

 “TARİHİNİZE DOST OLUN”

İKİNCİ BAŞLIK; “Tarihinize dost olun”. Tarihle dost olmak yakın geçmiş ve tüm geçmişi bilmektir. Geçmişi bilmek işinize çok yarayacaktır. Oku daha ileriye fırlatmanın şartı, yayı daha fazla geriye doğru germektir. Yayı ne kadar geriye doğru gererseniz, oku da o kadar hızlı bir şekilde ileriye atma şansınız olacaktır. Onun için tarihçilerin bir kısmı tarihi gelecek birimi olarak adlandırıyor. Ne kadar geçmişe giderseniz gelecekte o kadar başarılı olursunuz.
        Buradaki her genç arkadaşım Türkiye’nin iktisat tarihini, sanayi tarihini okumalı ve incelemelidir. Bizim sanayileşme tarihimiz bağımsızlık mücadelemizin de tarihidir. Siz iş insanıysanız, sanayici iseniz zaten ve mutlaka okumak durumundasınız. Çünkü siyasi tarihimizde yaşadığımız facia diyebileceğimiz konuların arkasında bu durum yatıyor.

“NURİ DEMİRAĞ, TÜRKİYE’DE UÇAK İMAL ETMİŞTİ; AMA!”

Bununla ilgili somut bir örnek vermek isterim. İstanbul Ticaret Odası olarak çok önemli bir Türk sanayicisinin hayatını anlatan bir kitap yayınlamıştık. Nuri Demirağ, 1941 yılında 2. Dünya Savaşı’nın devam ettiği en şiddetli dönemde Türkiye’de uçak imal etmişti. Hatta bunları yurt dışına satmak için sipariş de almıştı. Dönemin Cumhurbaşkanı fabrikayı geziyor. Demirağ da büyük bir keyifle uçağı anlatmaya çalışıyor. Demirağ bir ara dışarı çıktığında İnönü diyor ki; ”Bunun burnu çok büyümüş, haddini bildirmek lazım.”
        Ama emin olun ki, o zaman haddi bildirilen Türkiye olmuştur. Tarihi ve coğrafyasına dost olmak, herkesten çok Malatyalıların vazifesi olmalıdır. Çünkü bu ülkeyi sizin gibi olan Malatyalı bir gönül adamı Malatya Arapgirli Fethi Gemuhluoğlu şöyle söylüyor: “Tarih ve tarihe dost olun, coğrafyaya dost olun.” Tarihe dost olmak, geçmişe saplanıp kalmak değildir. Yarını inşa edecek enerjiyi elde etmektir.

***

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: İşini aşkla yapan başarı merdivenlerini tırmanır. Aşk yoksa tökezler. Mevlana Hazretleri aşksız eylemler için şöyle der: “Kimin aşkı yoksa o kanatsız kuş gibidir. Kim yaptığı işi aşkla yapamıyorsa kanadı kırıktır.”

 “İŞİNİZİ AŞKLA YAPIN”

ÜÇÜNCÜ BAŞLIK; “İşinizi aşkla yapın”. Gençliğe huzur veren aşktan bahsetmeden olmaz. Yaptığınız her işi aşk ve şevk ile yapmanız lazım. Büyük aşkların olduğu yerde olağanüstü şeyler çıkar. Olmazlar, aşkla olur hale gelir. İşini aşkla yapan başarı merdivenlerini tırmanır. Aşk yoksa tökezler. Mevlana Hazretleri aşksız eylemler için şöyle der: “Kimin aşkı yoksa o kanatsız kuş gibidir. Kim yaptığı işi aşkla yapamıyorsa kanadı kırıktır.”
        Lübnanlı ünlü şair bir ifadesinde şöyle diyor: Dokuduğunuz kumaş parçanızı sevgiliniz giyecekmiş gibi dokumalısınız. Yaptığınız yüksek binayı sevgiliniz oturacakmış gibi inşa etmelisiniz. Eğer seve değil de üzüle üzüle yapıyorsanız o işi bırakın. Aşkla yapılmayan işe en alt seviyeye başlanır. Hangi işi yapmak istiyorsanız önce çırak sonra usta sonra da patron olursunuz. Çırak olmadığınız bir işin patronu olamazsınız. İş dünyasında en makbul şey, bir işi birkaç seviyede yapmaktır.

elde etmektir.

***

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: İş ve kişisel hayatımızda olumsuzlukların sizi esir almasına asla izin vermeyin. Zihnimizi hep meşgul edersek bizi düşürmek istedikleri tuzağa düşmüş oluruz. Bunun tam tersini yapmalıyız. “Üşüye üşüye kış, ısına ısına yaz gelir”

“SÜREKLİ SORUNLARA EĞİLİRSEK OLUMLU ŞEYLERİ ISKALARIZ”

DÖRDÜNCÜ BAŞLIK; “Sürekli sorunlarla uğraşmayın”. Bir olay üzerindeki sorunlara eğilirsek sürekli o noktada kalırsak olumlu şeyleri ıskalarız. İş hayatında, kişisel hayatımızda olumsuzlukların sizi esir almasına asla izin vermeyin. Söz gelimi en son yaşadığımız ekonomik gelişmeler. Ülke olarak hassas bir dönemden geçtik. Dünyadaki olumsuz gelişmeler Türkiye’yi etkiledi. Olumsuzlukların üstesinden gelip daha iyi günlere ulaşabiliriz.
        Bu noktada tüm enerjimizi ağlamaya ve sitem etmeye ayırmamalıyız. Bu konunun uzmanlarının da dediği gibi zihnimizi hep meşgul edersek bizi düşürmek istedikleri tuzağa düşmüş oluruz. Bunun tam tersini yapmalıyız. Yeni bir çıkış yolu bulmamız gerekiyor. “Üşüye üşüye kış, ısına ısına yaz gelir”. Kendi işimize sarılıp sürecin üstesinden geleceğiz. İnsanın mutluluğu ve ülkenin mutluluğu aynıdır. Önemli bir Alman filozof diyor ki; “En mutlu ülke, en az ithalat yapan ya da çok ithalat yapması gerekmeyen ülkedir. Eğlenmek için az ya da çok bir şeye gereksinim duymayan insan da en mutlu insandır.

***

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: Babam, Şekib Arslan’ın, “Müslümanların Geri Kalma Sebepleri” kitabını okuduktan sonra benim adımı koymuş. Yazar, en çok ihtiyacımız olan konuyu 100 sene evvel tespit etmiş. Milet olarak özgüvenimizin yerinde olması için de katkı verin.

“KENDİNİZE GÜVENİN”

BEŞİNCİ BAŞLIK; “Kendinize güvenin”. Milet olarak özgüvenimizin yerinde olması için de katkı verin. Saraybosna’da bir ailenin çocuğu olarak doğdum. Babam Şekib Arslan’ın “Müslümanların Geri Kalma Sebepleri” kitabını okuduktan sonra oradan esinlenerek benim adımı koydu. 100 yıl evvel yazılmış bir kitap. Merak edip üniversite yıllarında bu kitabı okudum. Kitabın yazarı en çok ihtiyacımız olan konuyu 100 sene evvel tespit etmiş. Şöyle diyor; “Son asırlarda Müslümanların en büyük gerileme sebeplerinden biri kendilerine güvenlerini kaybetmeleridir. Bu hastalık yakaladığı insanı öldürür, musallat olduğu cemiyeti de çökertir.”      Müslümanların kabiliyetsizliklerine dair sık sık söylenen şudur: “Müslümanların imar ile ilgili şeyleri hesapla kitapla yapıp başarmaları mümkün değildir.” Emir Şekib, bu algıyı yok etmek için Sultan Abdülhamit’in başarıyla uyguladığı Hicaz Demiryolu’nu bir örnekle anlatıyor: “Sultan Abdülhamit’in yaptığı bu proje çok garipsendi. Hatta ‘Biz araba yolu yapmaktan aciziz, nerede kaldı demir yolu yapmak?’ denildi.” Böyle büyük bir projeyi gerçekleştirmek için ne paramız var, ne de birikimimiz…

“HİCAZ DEMİRYOLU’YLA ŞAHESER ORTAYA ÇIKARAN SULTAN ABDÜLHAMİT’E DE İNANMAMIŞLARDI!”

Müslümanların kara kara düşünmeleri ve bu işi başaramayacaklarına inanmalarından daha garibi şu ki, Sultan Abdülhamit’in başmühendis olarak davet ettiği Alman mühendis ilk aşamada inanmadı. Yazar devam ediyor: “Ama ben diğerleri gibi düşünmüyordum. ‘Burada hakkından gelinmeyecek bir müşkülat yoktur’ diyordum. Şam’ı Hicaz’a bağlayan 40 günlük yolu 4 güne indirgeyen bu büyük yolu desteklediğim için sanki küfür ettim gibi algılandım. Benimle alay ettiler. Fakat bu felsefenin onlara faydası olmadı. Bu yol tamamlandı. Sultan Abdülhamit tahttan indirilmeseydi bu yol devam ederdi.”
        Sonra bu hat bir şaheser olarak ortaya çıktı. Daha sonra İngiltere’de bile böyle bir hattın bulunmadığını söylediler. Müslümanlar bu durumla dalga geçtiler; ama tam tersi oldu. 21. yy’ye girerken de toprağı silkeleyecek olan da siz umut bağladığımız gençlersiniz. Şu an önünüzde herhangi bir engel kalmadı.
        Sene 1993. Turgut Özal’ı ziyaret ettik. İki bilgisayar vardı. Birinde golf oynanıyordu. Bilgisayar programında atış yapılıyordu. Diğerinde ise New York’taki sanal kütüphaneye giriliyor ve her koridoru geziliyordu. Oradaki bir kitabı alıp, açıp okuyabiliyordunuz. Bu o zamanlar çok müthişti. Böyle vizyona sahip Malatya’da yetişmiş güzel bir insan size de örnek olmalı.

***

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: İTO olarak 2019’u ‘İhracat yılı’ olarak adlandırdık. Firmalarımızı 2019’da Almanya, İngiltere, ABD, İspanya, Fransa, Çin, İspanya, Kanada, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri’nin de içinde olduğu 38 fuara taşıyacağız.

“FİRMALARIMIZI YURT DIŞINDA 38 FUARA TAŞIYACAĞIZ”

Hep beraber üretimi oturtmamız gerektiğini görmeliyiz. Hedefimiz Türkiye’yi yüksek faizle değil, üretim gücüyle çekici hale getirmek olmalıdır. Bu yüzden İTO olarak 2019 yılını ihracat yılı olarak adlandırdık. Firmalarımızı 2019 yılında Almanya, İngiltere, ABD, İspanya, Fransa, Çin, İspanya, Kanada, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri’nin de içinde olduğu 38 fuara taşıyacağız. Buradaki tüm ş insanlarını İTO’nun faaliyetlerine davet etmek istiyorum. İnşallah sene sonunda bu fuarlara kaç Malatyalı geldiğini de burada paylaşmış oluruz.
        Biz de mutlaka analitik düşünmek zorundayız. İstanbul Genç Girişimciler Kurulu kuruluyor. 261 kişiden oluşan girişimciler kuruluyor. İstanbul’da yaşayan Malatyalı iş adamlarımızı davet ediyoruz. İki kız babası olarak memnun olduğum bir konuyu da belirtmek istiyorum. Burada iş kadınlarını görmek beni ziyadesiyle memnun ediyor. Bir riskten bahsedeyim. Eğer erkekler yeteri kadar performans göstermezse iş kadınları fırsatları ellerine geçirebilirler. Daha çok çalışmaları gerektiğinin de altını çizmek gerekiyor. Bugün Türkiye’den çıkmış bir tane bile Yunikom (oto yedek parça üretimi ve toptan satışı) yok. Genç MİAD’ın bu konuda çalışmalar yapacağına inanıyorum.

“BAYEZİD DER Kİ: BEN KORKUYU MİRAS BIRAKMAM!”

Markalar oluşturmamız lazım. Bu anlamda uluslararası uzmanlarını da İstanbul’a getirdik. Bu konuda çalışmalarımız var. Sizlerin gayretiyle ilerleyen zamanlarda Türkiye’den dünyaya açılan şirketlerimizin olacağına inanıyorum. Hepinizin bildiği bir savaş vardır. Yıldırım Bayezid ile Timurlenk arasında. Ankara Savaşı henüz başlamak üzere… İki ordu karşılaştığında Yıldırım Beyazıt’ın komutanları diyorlar ki; “Timur’un orduları çok büyük. Bu orduyla savaşıp kendi ordumuzu zorlamayalım.” Bayezidçok tarihi bir cevap veriyor: “Ben gelecek nesillere korkuyu miras bırakmam.”
        İnşallah cesaretiniz ve dürüstlüğünüzle çok önemli projelere imza atacaksınız. En önemlisi de kazanacaksınız. MİAD tüm yelpazeyi kapsayan, uzlaştırıcı ve birleştirici bir kurum. Duruşunu hiç bozmadan hareket ediyor ve örnek oluyor. MİAD’ın duruşunu çok seviyor ve destekliyorum, herkesi tebrik ediyorum.

Diğer Haberler