Genç MİAD Grubu İran Başkonsolosluğunu Ziyaret Etti

Genç MİAD Grubu 20 Ocak 2014 Pazartesi Günü İran Konsolosluğu Ekonomi Müsteşarı Ali Tousi’yi ziyaret etti.

Ziyaretin başlangıcında İran Başkonsolosluğu Ticaret Müsteşarı Ali Tousi’ye MİAD basılı yayınları ve Malatya’nın dünyaca ünlü kayısısı takdim edildi. MİAD Genel Sekreter Yardımcısı Hakan Odabaşı; MİAD’ın genel yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. İran Konsolosluk yetkililerini daha önce Dernek merkezinde ağırladıklarını hatırlatan Odabaşı, bu ilişkilerin artacağına olan inancını ifade etti. Ardından tüm Genç MİAD Yürütme Kurulu üyeleri kendini tanıttı.

“MİAD Hakkında Bilgimiz Var”

Kendilerinin de iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönünde kafa yorduklarını belirten Ali Tousi, somut projelerle bunun sağlanabileceğini vurguladı. Tousi; “İran ile Türkiye arasındaki ticaret son 11 yılda 10 katına çıktı. Şu an iki ülke arasındaki ticaretin 22 milyar dolar seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Türkiye en çok enerji ihtiyacını İran’dan karşılıyor. Petrol kimya ve sanayi ürünleri başlıca ticaret yapılan ürünler olduğunu söyleyebilirim. İlişkilerin daha da ivme kazanabilmesi için ortak sanayi kurma projesi gündemde. Bunun da Türk şirketlerine imkân yaratacağına inanıyorum. Ayrıca İran’ın Tebriz ve İsfahan şehirlerinde kumaş üreten tekstil merkezleri var.  Tekstil ile uğraşan MİAD üyeleri bu anlamda kontak kurabilirler.” dedi. Tousi, İşbirliği yapmak isteyen MİAD üyelerinin kendilerine geldikleri takdirde seve seve yardımcı olabileceklerini vurguladı.

Ali Tousi’nin ardından sözü alan Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkanı Murat Gönültaş, MİAD’a üye olan Firmaları kendileri ile paylaşabileceklerini ve bu anlamda olası ticari işbirliklerine açık olduklarını ifade etti. Bunun yanı sıra MİAD Dernek Merkezinde İran heyetini misafir edebileceklerini söyleyen Gönültaş, kendilerini misafir ettikleri için müsteşara teşekkür etti. Ali Tousi; “Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan Ocak ayı sonunda İran’a gidecek ve orada ticaret anlaşmaları gündeme gelecek. Bu anlaşmanın içeriğine göre MİAD Üyeleri ile bir araya gelinebilir” dedi.

Murat Gönültaş’ın ardından soru – cevap yöntemiyle devam eden görüşmede Genç MİAD Yürütme Kurulu üyeleri, ülke arasındaki ilişkiler hakkında görüş ve önerilerini bildirdiler.

Görüşmenin sonrasında çekilen toplu fotoğrafın ardından Genç MİAD Kurumsal ziyareti tamamlandı.

Diğer Haberler