Genç MİAD Bank Asya Genel Müdürü Cemil Özdemir Ziyareti

Genç MİAD Kurumsal ziyaretler çerçevesinde 10 Şubat Perşembe günü Bank Asya Genel Müdürü Cemil ÖZDEMİR ziyaretini gerçekleştirdi. Özdemir, Genç MİAD Kurul Üyelerini Bank Asya Genel Müdürlük Binasında Ağırladı.

Genç MİAD Kurul üyeleri kendilerini tanıttıktan sonra Cemil Özdemir Türkiye’nin dünya pazarındaki durumundan finans piyasalarına, kredilerden Türk şirketlerinin yapılarına kadar satırbaşları halinde bilgiler verdi.

Cemil Özdemir 2009 yılının Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu belirtti ve “enflasyonun ’un üstünde, faizlerin yüksek ve riskli olduğu 2009 yılında Türkiye dünya çapında yaşanan krizle dünyadan ayrıldı ve bu coğrafya yatırım yapılabilir bir hale geldi. Bunlar üst üste gelince iş de büyüdü, rekabette arttı” dedi. Artan rekabetin sürdürebilir rekabet halinde devam etmesi gerekliliğini savunan ÖZDEMİR; bunun birinci şartının sermaye, ikincisinin sermayenin bulunması noktasında fizibilitenin iyi yapılması gerekliliğini vurguladı.

Cemil Özdemir Türkiye’de ki şirketler, krediler ve bankalar hakkında şunları aktardı; “Türkiye’de aile şirketleri de artık kurumsallaşma noktasında halka arz ve sermaye ortaklıkları gibi yükümlüleri yerine getirerek hem dünya piyasasına ayak uydurabilmekte, hem de kamuya kendilerini denetlettirme şansı bulmaktadırlar.

Şirketlerin doğru politikalar uygulamaları gerekmektedir. Kurumsallaşarak borsaya girmeleri gerekir. Sermaye ihtiyaçları için sadece kredi almaktan kurtarmış olurlar. Ülkemizde bazı insanlar hiç bankaya uğramıyor, bazıları ise sadece bankayla işlerini yürütüyor. Bunun bir ölçüsü olması gerekir. Evet, kredi olmadan olmaz, ama sadece kredi çekerek de iş hayatında var olamazsınız.

Bankalar olarak kredi verdiğimiz firmalar bizim için çok önemlidir. Çünkü portföydeki firmalar ne kadar güçlüyse bankalarda o kadar güçlüdür. Banka olarak portföyümüzü iyi oluşturmak mecburiyetindeyiz.

Firmalar herhangi bir projeleri ya da yatırımları için kullanacakları kredileri dikkatli seçmek durumundadırlar. Örneğin 5 yıl sonra verim alabileceğiniz bir yatırım için 1 yıl vadeli kredi çekerlerse çok mantıklı bir iş olmaz bu. Projeler için firmaların fizibilitelerini iyi yapmaları gerekmektedir.

Artık Türkiye dünyadaki değişime eş zamanlı sahip olabiliyor. Gelişme birlikte oluyor diyebiliriz. Eskiden olduğu gibi dünyanın problemi artık üretmek değil, stoksuz nasıl iş yapabilirim noktasındadır. Üretileni nasıl satabilirim ve nasıl tüketicilere ihtiyaç doğurabilecek ürünleri sağlarım şeklinde devam ediyor” diyerek konuşmasını tamamladı. Ziyaretin sonrasında Cemil ÖZDEMİR’e Malatya’nın meşhur kayısısı ikram edildikten sonra toplu fotoğraf çekildi.

Cemil Özdemir’in ardından Malatyanın yetiştirdiği değerli isimlerden Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Fahrettin Soylu ile yapılan sohbet sonrası Genç MİAD Kurumsal ziyareti tamamlandı.

Ziyarete Katılanlar

 

Cemil Özdemir (Bank Asya Genel Müdürü), Fahrettin Soylu (Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı), M. Onur Karadağ (Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkanı), Ahmet Şamil Onur (MİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi), İrfan Aslan (Genç MİAD Eğitim Komisyonu Başkanı), Ali Yıldırım (Genç MİAD Yürütme Kurulu Üyesi), Hakan Odabaşı (MİAD Genel Sekreter Yardımcısı), Yılmaz Demirhan (Genç MİAD Kurul Sorumlusu)

Diğer Haberler