9. Fikir Platformu Toplantısı

Miad 9. Fikir Platformu 7 Mayıs 2009 Perşembe Akşamı Gerçekleştirildi

Malatyalı İş Adamları Derneği 9. Fikir Platformu toplantısı 7 Mayıs 2009 Perşembe günü yapıldı. MİAD Dernek Merkezinde düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak Referans gazetesi yazarı Şevket SÜREK ve İHKİB Başkan Danışmanı Burak ÜNALDI katıldı

Oturum açılışını yapan ve yöneten MİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fikret TANRIVERDİ Dış ticaret konusunda iki önemli isimden güncel faydalı bilgiler alacaklarına inandıklarını belirterek sözü ilk sunumu yapmak üzere Burak ÜNALDI’ya verdi.

“Vadeli işlemler Borsası ve Kur Riskinden Korunma” konulu sunumunu katılımcılarla paylaşan Burak ÜNALDI son dönemde kur farkından zarar gören İş Adamlarımıza kur sabitleyerek Dış Ticaret yapabilme imkânları ve İHKİB’in fırsatları hakkında bilgiler verdi. Forward ile VOB konularını açıklayan ve vadeli işlem opsiyon borsasının faydalı yönlerini anlatan ÜNALDI, örnekler vererek ve gelen sorular üzerinden kur riskine karşı önerilerini anlattı.

İHKİB Başkan vekilliği de yapmış olan Şevket SÜREK Dış Ticaret, Uluslar arası Pazarlama ve Devlet destekleri konularında bilgiler verdi. Katılımcıların sorularını da cevaplayan SÜREK, dış ticarette seneler önce atılan temellerin günümüzde faydalı olduğunu söyledi.

Gümrük birliği uygulamalarının bize zarar verdiğini ve artık AB ile oturup bu konunun müzakere edilebilmesi gerektiğini söyleyen SÜREK rakamlarla ihracat ve ithalatta yaşanan son durumu katılımcılarla paylaştı.

Gümrük Birliğini Müzakere Etmeliyiz

“Bizim dış ticaretimizle gümrük birliği doğrudan ilintili. Bize hem artılar kazandıran hem de ciddi oranda engelleyen bir yapısı var. Şu anda Türkiye’nin gümrük birliğine girdiğinden sonra ilk on yıl ihracatın ithalata oranla rakamlarımızın daha fazla arttığını görüyoruz. On yıldan bu yana AB’de çok şey değişti. AB’nin ikili anlaşmalarını üstlendik ama bugün bu aleyhimize, biz ikili anlaşma yapamaz olduk. Mallarımız serbest dolaşıma tabi ama işadamlarımıza vize uygulanıyor. Vize konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz. AB ile müzakere edilerek gümrük birliğinin bize zarar veren maddeleri düzeltilmeli.” şeklinde konuştu.

Toplantı sonunda katılımcılara teşekkür eden oturum başkanı Fikret TANRIVERDİ konuşmacı konuklar Şevket SÜREK ve Burak ÜNALDI’ya teşekkür plaketlerini verdi.

Diğer Haberler