10. Fikir Platformu Toplantısı

MİAD 10. Fikir Platformu 11 Şubat 2010 Perşembe Akşamı Gerçekleştirildi

Türkiye’nin  bu kadar çok üniversite mezununa ihtiyacı olmadığını belirten ve  üniversite bitirmiş kişilerin kendisi istese dahi işçi gibi çalıştırılmasının zorluğuna değinen Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis, ailelerin ve öğretmenlerin gençleri doğru yönlendirmelerini istedi.

Boyadan tekstile, liman işletmeciliğinden makineye pek çok alanda faaliyet gösteren Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis “Türkiye’de hala ara eleman sorunu var” dedi.

MİAD (Malatyalı İşadamları Derneği) çatısı altında yer alan ve başkanlığını işadamı M.Onur Karadağ’ın yaptığı Genç MİAD Yürütme Kurulu’nun organize ettiği 10. Fikir Platformu toplantısının konuğu olan ve ‘yaşam’ deneyimlerini MİAD üyeleri ile paylaşan Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis, Türkiye’nin bu kadar çok üniversite  mezununa ihtiyacı olmadığının altını çizerek sanayinin hala ara eleman sıkıntısı çektiğini belirtti.

Meslek lisesinden çıkanlar işsiz kalmıyorlar

Deneyimlerin bana şunu gösterdi. Üniversite mezunu olan bir kişi kendisi istese dahi işçi olarak çalışamıyor  ve  o işyerinin ahengi bozuluyor.  Biz bunu yaşadık. Şimdi işçi olarak meslek okulu çıkışlıları ve ilköğretim mezunlarını alıyoruz” diyen Necmettin Bitlis konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Atalarımız boşuna ‘sen ağa ben ağa inekleri kim sağa’ dememişler. Eğitim elbette ki şart ama ‘ille de üniversite’ diye tutturmak yanlış. Ülkenin şartları neyi gerektiriyorsa o yönde çocukları şekillendirmek gerekir. Almanya gibi sanayi toplumlarında bu böyle. Sanayiciler ara eleman açığı var diyor. Bununla ilgili çalışmalar yürütüyor, ailelerin ve öğretmenlerin de bunu dikkate alarak çocukları yönlendirmeleri gerekiyor. O okullardan çıkan gençlerimiz işsiz kalmıyorlar”

“Staj Yasası” nda biraz da olsa parmağım  var

Meslek liselerinde okuyan gençlerin haftanın iki günü işyerlerinde staj yapmalarını sağlayan yasanın çıkmasında mütevazi davranarak  “sanırım biraz payım olmuştur” diyen Necmettin Bitlis gelişmeleri şöyle özetledi:

“Yasa Metin Emiroğlu’nun Milli Eğitim Bakanlığı döneminde 1985-86’da çıktı. Şirketimizin iş hukuku avukatlığını yaparken ara elman sorununu sık sık konuşuyorduk. Almanya’ya yaptığım bir ziyarette sistemi incelemiştim. Kendisine de anlatmıştım. Bakan olduktan sonra Almanlar’dan sistemin Türkiye’de de kurulmasını istemiş. ‘kolay değil’ yanıtını alınca bir gün beni telefonla aradı ve gülerek ‘inekleri kimin sağacağını buldum’ dedi. Sonra da staj yasası çıktı. Bugün gençler hem mesleği yerinde öğreniyorlar hem de okurken az da olsa para kazanıyorlar.”

1986’da İspanya’ya Know-How ihraç ettik

1928 Malatya doğumlu olan kendi deyimi ile “Çaput” satarak işe başlayan ve bugün bünyesinde bin 500 kişi istihdam eden Polisan Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Necmettin Bitlis başarısının ipuçlarını sıraladı.

“Biz 1992 yılında 35 milyon dolarlık ihracat yapan parmakla gösterilen ender şirketlerden biriydik. Yine 1986 yılında İspanya’ya yaklaşık 1.5 milyon dolarlık Know-How ihraç ettik. Bugün kendi makinesini kendi üreten geliştiren firmalardan biriyiz. 82 yaşındayım ve işimin başındayım. Biraz geç kalsam ‘acaba bir şey diyen olur mu? diye düşünürüm’ Her yıl Anadolu’daki bayilerimi dolaşırım. Mayıs ayında yine turlamalarım başlayacak. Onlarla yaptığım sohbetler hem aramızdaki bağı güçlendirir hem bana şevk verir.

Kapım herkese açıktır. Gelen herkesle birebir konuşurum. Büyüklük Allah’a mahsustur. En büyük ibadet çalışmaktır. İnsanlara iş ve aş kapısı açmaktır. Zaman ve zemine uymak, yenilikleri görmek ve yeniye açık olmak çok önemli. Peygamber Efendimizin ‘İlim Çin’de bile olsa alınız’ sözü bunu çok güzel açıklıyor. Elbette ki fırsatları görüp değerlendirmek, şans, yardım, çevre çok önemli ama kişinin hayata bakışı ve beklentisi de belirleyici.  Eğer lise ikinci sınıfta öğretmenimle takışıp okulu bırakmasaydım bugün sanırım sanayici değil devlet kademelerinden emekli biri olurdum.”

Yaptırdığı okullardan söz etmedi

MİAD Başkanı Yunus Akdaş ise Necmettin Bitlis’in hem Malatya hem de İstanbul ve Kocaeli’de çok sayıda okul yaptırdığının ama bunlardan hiç söz etmediğinin altını çizerken İstanbul Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Tülin Ersöz de Mardin ve Beyoğlu’nun sokaklarının güzelleştirilmesinde Polisan’ın katkısının çok büyük olduğunu söyledi.

MİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Batik Örme Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ziyal tarafından bir plaket verilirken MİAD Başkanı Yunus Akdaş da  Necmettin Bitlis’e MİAD üyelik beratını takdim etti.

Diğer Haberler