Genç MİAD 18. Fikir Platformu Toplantısı

Genç MİAD 18. Fikir Platformu Toplantısının Konuğu İto Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar Oldu

İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim ÇAĞLAR;

“Turgut Özal Elimizden Tutarak Bizleri Dünyaya Açtı”

Genç MİAD Yürütme Kurulunun organizasyonu ile gerçekleşen “İstanbul ve Türkiye Ekonomisi” konulu 18. Fikir Platformu Toplantısı, İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar’ın katılımı ile 21 Mayıs Perşembe Günü tertip edildi.

Toplantı öncesinde MİAD tanıtım filminin gösterimi yapıldı. 18. Fikir Platformu Toplantısının açılış konuşmasını yapan Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkanı Murat Gönültaş, yaptıkları faaaliyetleri ve Genç MİAD’ın gündeminde olan çalışmaları misafirlerle paylaştı. MİAD çatısı altında birlikte iş yapabilme becerisini edindiklerini ifade eden Gönültaş, bu çalışmaların ilerleyen dönemde ivme kazanacağını sözlerine ekledi.

Murat Gönültaş’ın sözlerinin ardından, konuşmasını yapmak üzere İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar ve toplantının moderatörü olan Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Yüksel Çengel masaya davet edildi.

Konuşmasına MİAD tanıtım filminde yer alan projelerden bahsederek başlayan İbrahim Çağlar, bu projelerin – MİAD Konukevi, MİAD Sevgi Evleri, Malatya Eğitim Bursu Projesi, Teknokent Projesi – çok kıymetli olduğunu ve hepsinin temelinde insana yatırım olduğunu söyledi. Dünya ekonomisindeki gelişirken, bunda Türkiye’nin rolünün ne olması gerektiğine değinen Çağlar, 2015 yılını %3,5 büyüme ile kapatmak istediklerini vurguladı.

İTO Başkanı’nın konuşmasından satırbaşları şu şekildedir;

Ülkemizin potansiyeli olduğu ve yabancı sermayeli şirket sayısı konusunda ilerlediğimizi söyleyebilirim. 2005 yılında 11.000 yabancı sermayeli şirket sayısı varken şu anda 40.000 rakamına ulaşmış durumdadır. G20 zirvesi bu yıl ülkemizde yapılacak ve ülkemiz bu organizasyonun liderliğini yapacaktır. Bizde İTO olaran B20 (Business 20) organizasyonunu gerçekleştireceğiz. Bu sayede Türkiye’ye olan ilgiyi ölçümleyebileceğiz.

En büyük faaliyetlerimizden birinin fuarlar olduğunu söyleyebiliriz. Üyelerimizi fuarlara götürüyoruz. Devletin desteklerini ise olduğu gibi yine üyelerimize veriyoruz. Burada İTO olarak bizler lojistik desteği sağlıyoruz. Gençlere tavsiyelerimden biri de lojistik konusudur. İster bir kalem olsun, ister bir kamyonun taşınması olsun, lojistiğe önem veriniz ve ihmal etmeyiniz. Ticaret Odamızın Tekstil ve Gayrimenkulden sonra önem verdiği üçüncü konunun lojistik olduğunu söylemeliyim.

Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bir çok tarihi şahsiyete ilham kaynağı olmuş bir şehirde yaşıyoruz. Burada yaşamanın bir şans olduğunu söylemenin yanında zorluğu olduğuna da dikkat çekmemiz gerekiyor. Türkiye nüfusunun ’inden fazlası İstanbul’da yaşıyor ve 4,5 milyon kişinin  istihdamı söz konusu olduğunu söylemeliyim. Ülke ihracatının ise R’sini karşılayan İstanbul’un ticareti ile alakalı İTO olarak bizler de devamlı çalışıyoruz, yeni fikirlri masaya yatırıyoruz.

Eskinden Büyüklerimiz Bizlere “İcat Çıkarmayın” Derlerdi. Biz ise Şimdi Gençlere “İcat Çıkarın” Diyoruz.

Ülkemizin olumlu yönlerinin dışında eksiklikleri de olduğu bir gerçektir. Markalaşma ve girişimcilik konularında dünyaya ayak uyduracak çalışmalar yapmamız gerekiyor. Malatya’nın girişimcilik ruhunu biliyorum ve bunun hızlanarak devam etmesini diliyorum. İTO’nun ve MİAD’ın kurduğu Teknokent projelerinin Türkiye’nin markalaşma ve girişimcilik ruhuna pozitif etki edeceğine kalben inanıyorum.

İbrahim Çağlar’ın konuşmasının ardından soru – cevap bölümüne geçildi. Katılımcılar merak ettikleri soruların cevaplarını alma imkanı buldular.

Soru – cevap bölümünün ardından, MİAD Yönetim Kurulu ve aynı zamanda İTO Meclis Üyeleri Burhan Polat ve Ömer Özpehlivan tarafından, İbrahim Çağlar’a teşekkür plaketi ve Malatya’nın dünyaca meşhur kayısısı takdim edildi. Çekilen toplu fotoğrafın ardından Genç MİAD 18 Fikir Platformu toplantısı sona erdi.

 

Diğer Haberler