Genç MİAD 12. Fikir Platformu

Genç MİAD Grubunun organize ettiği 12. Fikir Platformu toplantısının konuğu Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı idi.

Açılış konuşmasını yapan MİAD Genel Sekreter Yardımcısı Hakan Odabaşı, Abdullah Kiğılı’nın özgeçmişini okuduktan sonra sözü MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus AKDAŞ’a bıraktı. MİAD’ın çalışmalarından bahseden AKDAŞ, Abdullah Kiğılı gibi dünya arenasında Türkiye’yi temsil eden markalara teşekkürlerini iletti. Yunus Akdaş’ın ardından Kiğılı markasının kısa filmi gösterildi. Kısa filmin ardından oturumu yönetmek üzere Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkanı M. Onur Karadağ ve konuşmacı misafir Abdullah Kiğılı yerlerini aldılar.

“1942 Türkiye’sinde Beyoğlu İstiklal Caddesinde ilk açılan ilk mağaza Kiğılı olmuştur”

“Malatyalı hemşehrilerime hitap etme fırsatı verdiğiniz için MİAD’a çok teşekkür ederim. Ailemizin asıl mesleği kumaşçılık idi. Dedem Kiğı ilçesinden Malatya’ya geldi ve biz 1950 yılına kadar Malatya’da faaliyet gösterdik. Kabımıza sığamadığımız için 1950 yılında Sultanhamam’a gelerek manifatura ticaretine başladık. 1965 yılına geldiğimizde ise, ailemin kararıyla işlerle ben ilgilenmeye başladım. İlk iki yılım işi öğrenmekle geçti. Üçüncü yılımda ise Sultanhamamın en iyi kumaşçısı bendim. Çalışkan olmakla birlikte heyecanımı hep üst düzeyde tuttum” diyen Abdullah Kiğılı, iş hayatında atmış olduğu ilk adımlar özetledi ve sonrasında şöyle devam etti;

“1970’li yıllara kadar hazır giyim denen bir sektör yoktu ve terziler vardı. Biz ise kumaşı satarken bunun yanında gömlek satışı da yapmak istedik. Ardından gömleklerimizi diktirmeye başlayarak Kiğılı markasını gömleklere işletmeye başladık. Gömleği ise pantolon satışı izledi. İşlerimiz iyi gidiyordu ve kabımıza sığamıyorduk. Ben Beyoğlu’nda dükkân açmak istiyordum. Babamla dükkânı açma konusunda yaşadığımız ufak fikir ayrılıklarından sonra İstiklal Caddesinde şu anda Kiğılı mağazasının bulunduğu yerde mağazamızı açtık. İşlerin iyi gittiğini gören babam bana hak vermişti” diyerek Kiğılı markasının kabuğunu kırma evrelerini anlatan Abdullah Kiğılı fimanın daha sonraki süreçlerini şöyle aktardı;

İstiklal caddesinde yapmış olduğumuz güzel işlerden sonra, benim çok ilgi gösterdiğim fuarlara gitmeye başlayarak potansiyel müşterilerle iletişim kurmaya başladım. 1971 yılında Altınyıldız’ın sahibi Osman BOYNER’den bir telefon aldım. Kendisi o zamanın özel üretimlerinden olan Beymen markasının bayiliğini yapmamı istiyordu. Benim gibi genç biri için çok heyecan verici durumdu. Türkiye’de ilk Beymen takım elbiseleri Kiğılı mağazsında satılmıştır. Bunu izleyen süreç olan 1973 yılında İstiklal Caddesinde ilk Beymen mağazasını açtık.Tabi sonrasında bir ortaklık olarak değil, Kiğılı markası olarak yolumuza devam ettik” diyen Abdullah Kiğılı, markasının gelişme sürecini özetledi.

 “Malatyalı Markalar İftihar Konusudur”

LC Waikiki, Gizia, Crispino, Batik ve Sabri Özel gibi firmaların iftihar konusu olduğunu belirten Abdullah Kiğılı, çalışkanlıklarından dolayı kendilerine teşekkürlerini iletti. Kiğılı, Piyasaya tek bir kişinin hâkim olamayacağını, bu sebepten dayanışma içerisinde devam edilmesi gerekliliğini savunarak bu dayanışmaya örnek olarak şu cümleleri sarfetti;

“2001 krizi birçok insanı ve birçok firmayı etkilemiştir. Bu dönemde biz 15 AVM’de kiracıydık. Kiralarımız dolar üzerinden olduğu için, kiralarımızı nasıl yatıracağımı bilemez hale gelmiştik. Bunun üzerine ben 55 kişiye mektup yazdım ve buluşma talebime 70 kişi iştirak etti. Kurduğumuz komite ile tüm alışveriş merkezlerini dolaşarak mutabakata varmak istedik. Bu çabalarımız sonuç vererek kiralarımız 1 yıl boyunca 750 bin liraya sabitlendi. Bu dayanışma çok önemliydi ve biz bunun örneğini iyi bir şekilde verdik.”

“Marka Olmak: İnsan Kaynakları, Bilgi İşlem, Lojistik ve Özsermaye”

1.800 çalışanı ile ciddi bir istihdam sağlayan Abdullah Kiğılı, marka olmanın dört temel madde üzerinde inşa edildiğini söyledi. Masayı ayakta tutabilen dört ayak olduğu gibi, markayı da ayakta tutan dört unsurun; insan kaynakları, bilgi işlem, lojistik ve öz sermaye olduğunun altını önemle çizdi. Yurtdışında Türk markalarına olan talebi vurgulayan Abdulah Kiğılı, hazır giyimin önünün açık olduğunu dile getirdi.

“Hayatınızda Hiç Kimseyi Aldatmayın, Sonunda Aldanan Siz Olursunuz”

Hem ticaret hayatında hem de sosyal hayatta ne olursa olsun kimseyi aldatmadan, yalan söylemeden işlerin yapılması gerektiğini savunan Kiğılı; “hayatınızda hiç kimseyi aldatmayın. Sizlere o anlık avantajlar sağlasa bile kesinlike bu durumun karşınıza çıkacağı bilincinden olun” diyerek gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Konuşmasının sonunda, 15 firmayla birlikte e-ticaret sitesi ile de internet üzerinden satış yapacaklarının haberini veren Abdullah Kiğılı; “Kiğılı markasına e-ticaret sitesi ile daha fazla dinamizm katmak istiyoruz ve inşallah üç ay içerisinde internet sitesi faaliyete başlayacaktır.”

Abdullah Kiğılı’nın konuşmasının ardından soru-cevap şeklinde devam eden fikir Platformu Toplantısı, MİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Mustafa Küçük tarafından verilen plaket ve günün anısına çektirilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.

Diğer Haberler