KARİYER GÜNLERİ DEVAM EDİYOR

MİAD- İnönü Üniversitesi işbirliği ile organize edilen “Malatya Kariyer Günleri” etkinliği, 10 Mart Perşembe Günü İnönü Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

İHKİB Başkanı ve MİAD Üyesi Hikmet Tanrıverdi ile Cybersoft Yönetim Kurulu Başkanı ve MİAD Yönetim Kurulu Üyesi Yenal Göğebakan’ın yaklaşık 300 kişiye hitap ettiği konferansın moderatörlüğünü MİAD Başkan Danışmanı, Gazeteci Hasan Koç yaptı.

Kariyer Günleri çerçevesinde; Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu ziyaretleri gerçekleştirildi.

Günün İlk durağı ise MİAD Sevgi Evleri oldu. Burada kimsesiz çocuklarımızla bir araya gelen Hikmet Tanrıverdi ve Yenal Göğebakan, buradaki evleri gezme ve yavrularımızla sohbet etme imkânı buldular. “Sevgi Evlerinin kurulduğu günü hatırlıyorum. Türkiye’nin örnek projelerinden biridir” diyen Tanrıverdi, nasip olursa burada bir sünnet şöleni ve akabinde çocukları İstanbul’da ağırlamak istediklerini sözlerine ekledi. Sevgi Evlerini ilk kez gören ve hayranlığını ifade eden Yenal Göğebakan ise; ”Dünyadaki bütün kötülüklerin altında mutsuz bir çocuk yatar” diyerek bu konudaki hassasiyetini belirtti. Ziyaretin sonunda, Hikmet Tanrıverdi tarafından 110 çocuğa kıyafet yardımı yapıldı.

Sevgi Evleri Ziyaretinin ardından İnönü Üniversitesi Yakınca Meslek Yüksek Okulu ziyaret edildi. Okulun Tekstil Bölüm Başkanı Naci Bulur, Moda Tasarım Bölümü Başkanı Cafer Çebiçci, Moda Tasarım Öğretim Görevlisi Feyza Türemez, Tekstil Öğretim Görevlisi Hilal Bilgiç ve Okul Müdürü Ergün Ekinci’nin karşıladığı Kariyer Günleri Heyeti, okulun yapısı ve bölümleri hakkında bilgiler aldılar. Tasarım yeteneğine sahip çocuklara eğilmek gerektiğini savunan İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, bu konuda hocalara büyük iş düştüğünü sözlerine ekledi. Yenal Göğebakan ise teknik bilginin üzerine lokal kültürü inşa ederek inovatif işler çıkabileceğini ifade etti. Okul Müdürü Ergün Ekinci’nin ricasını kıramayan Hikmet Tanrıverdi, Biyomedikal, Otomotiv, Tekstil ve Hazır Giyim öğrencilerinin hazır bulunduğu 60 kişilik sınıfta bir konuşma yaparak buradaki öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Programın başlamasına kısa bir süre kala İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik ziyaret edilerek, programın gerçekleşeceği Ahmet Yesevi Salonuna birlikte geçildi.

“Malatya Kariyer Günleri” etkinliğinin açılış konuşmasını yapmak üzere, İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Yılmaz kürsüye davet edildi. Yılmaz’ın yapmış olduğu selamlama konuşmasının ardından,konuşmalarını yapmak üzere; Hikmet Tanrıverdi, Yenal Göğebakan ve Hasan Koç sahneye davet edildi. Programın moderatörü Hasan Koç program akışı hakkında öğrencileri bilgilendirdikten sonra sözü İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi’ye bıraktı.

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi;

“Önümüzdeki 10 Yıl içinde Dünya arenasında Türk Markalarını Göreceğiz”

“İnovasyonu Hayatınıza Yerleştirin. Yenilikler hayallerle Başlar ve Yenilik Her Zaman Vardır”

1962 yılında başlayan hayat mücadelesinden iş hayatına kadar önemli kesitleri öğrencilerle paylaşan Hikmet Tanrıverdi; stat önlerinde su sattığı günlerden Malatyaspor başkanlığına, çocuklarını geçindirmek için hamallık odabaşılık yapan bir babanın oğlu iken şimdi 7.000 üzerinde üye 12 milyar $ ihracat gerçekleştiren kurumun başında olan Tanrıverdi’yi anlattı.

Rekabetçi dünyada ayakta kalabilmek için en az bir yabancı dili öğrenmek gerektiğini vurgulayan Hikmet Tanrıverdi,ilerleyen yıllarda ülkeler arası duvarların kalkacağını ve dilin öneminin daha da gün yüzüne çıkacağını savundu. İnovatif ürünler konusunda Türkiye’nin rekabetçi olabileceğini öngören İHKİB Başkanı, özellikle tekstil sektöründe fason çalışan Türkiye’den kendi koleksiyonunu yapan Türkiye’ye geldiklerini belirtti.

Tanrıverdi; “Yaptığınız iyi işlerde küçük- büyük ayrımı yapmayın. Sizin küçük olarak gördüğünüz bir iyilik bir başkası için çok büyük anlamlar ifade edebilir. Lütfen bu bilinçle hareket edin. Türkiye İlerliyorsa Siz Genç Nüfus Sayesinde İlerlediğini unutmayın ve her şeyin hayırlısını dileyin. Her şeyin hayırlısını dilemenin çok iyi bir motivasyon olduğunu düşünüyorum. İş hayatında ben de zorlu süreçler geçirdim ama hayırlısını dileyerek kendimi motive ettim“ diyerek sözlerini tamamladı ve kendisini dinleyen öğrencilere teşekkür etti.

 

Cybersoft Yönetim Kurulu Başkanı YenalGöğebakan;

“Staj Konusunda İnönü Üniversitesi Öğrencilrine Ekstra kontenjan açtık”

“Türkiye’nin Geleceği AR-GE ve Üniversite-Sanayi İşbirliğindedir”

Hikmet Tanrıverdi’nin ardından Cybersoft Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Göğebakan sözü aldı. 1966 yılında dünyaya gelen Göğebakan, bilgisayar mühendisliğine giden yolun lisede iken kazandığı TÜBİTAK’ın fizik yarışması olduğunu söyledi. Kazandığı bu birinciliğin “Bende İş Varmış” güvenini getirdiğini belirten başarılı işadamı, okuduğu denizcilik lisesini bıraktığını sözlerine ekledi. “Ne İş Yapacağımı Bilmeden Bilgisayar Mühendisi Oldum” diyerek okul yaşamını esprili bir dille paylaşan Göğebakan, ‘İnternet Vergi Dairesi’ projesi ile 2003 yılında Amerika’da düzenlenen Uluslararası Computer World Honours’un ‘Yeni Kahramanlar Aranıyor’ sloganıyla açtığı yarışmada 21. yüzyılın başarı ödülünü aldı ve firması Cybersoft bünyesinde 400 bilgisayar mühendisi çalışmaktadır.

Öğrencilere 3 önemli öğütte bulunan Yenal Göğebakan; ”Birincisi; meslek hayatınızda temel bilimlere önem verin. Bu bilgi benim ne işime yarar diye düşünmeyin. Emin olun ki ilerleyen dönemlerde işinize yarayacaktır. İkincisi ise; Araştırmaya önem verin. Araştırma yapabilmeniz için bir sürü mecra önünüzde duruyor. Yazılı makaleler, internet ortamı ve daha bir sürü kaynağa hızlıca olabiliyorsunuz. Bu anlamda bizim dönemimizden çok avantajlısınız. Mail adresimi sizinle paylaşacağım ve takıldığınız yerlerde yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Ezberciliği asla araştırmanın yerine koymayın ve uzak durun. Üçüncü ve son olarak; usta-çırak ilişkisine önem verin. “ diyerek sözlerini tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi.Öğrenciler merak ettikleri soruları sorma fırsatı buldular.Konferansın sonunda İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik Tarafından konuşmacı misafirler ve programın moderatörüne teşekkür plaketi takdim edildi. Plaket töreninin ardından “Malatya Kariyer Günleri” sona erdi.

İnönü Üniversitesi’neki programın ardından sırasıyla; Malatya Valisi Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ziyaret edilerek kısa sohbetler gerçekleştirildi. 

Diğer Haberler