Bilişim Sektör Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi.

Genç MİAD Yürütme Kurulunun organize ettiği Bilişim Sektör Kurulu Toplantısı, Yatırımda Dönüşüm, Yeni Nesile Yeni Öneriler konu başlığı ile 30 Mart Çarşamba Günü MİAD Dernek Merkezinde gerçekleştirildi.

Cybersoft Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Göğebakan’ın konuşmacı misafir olduğu toplantı yaklaşık üç saat sürdü ve 40’ın üzerinde misafir iştirak etti. Toplantı süresinde; teknolojinin dönüşümünden insansız araçlara, nesnelerin internetinden siber savunma konularına kadar bir çok konu ele alındı.Toplantının büyük kısmı soru-cevap şeklinde ilerlerken, Yenal Göğebakan iş hayatı ve teknolojiye bakış açısını kendi perspektifinden aktardı.

Mühendislikle Sanat Arasında Bir İş Yapıyoruz

Göğebakan, yaptıkları işin mühendislik kısmına ilaveten sanatı da barındırdığını ifade ederken, iş kalitelerinin çalışanlarının motivasyonuyla doğrudan ilişkisi olduğuna vurgu yaptı. İlk günden itibaren para odaklı değil insan odaklı tavır güttüklerini söyleyen Yenal Göğebakan, sürdürülebilir firmanın başarı kodlarından birini de misafirlerle paylaşmış oldu.

İnternet Vergi Dairesi Projesi 2003 Yılında Amerika’nın Teknoloji Oscarını Aldı. Bu Yazılım Sayesinde Yılda 6 bin Ton Kağıt Tasarrufu Sağlanıyor

2003 yılında Uluslararası Computer World Honours’u açtığı yarışmada “İnternet Vergi Dairesi” projesi ile Amerika’nın teknoloji Oscarını alan Yenal Göğebakan, Kamu sektöründe büyük çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Göğebakan; “Adalet Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve bu çapta 30 kuruma hizmet veriyoruz. Bankalar ise yaptığımız yazılımlar sayesinde kendi kampanyalarını oluşturup duyurusunu yapabiliyorlar. Sigortacılık konusundaki yazılımlarımızda diğer uzmanlık alanımıza giriyor. Bir çok ülkeye yazılım ihracatı yapıyoruz ve bu ihracat 10 milyon doları buluyor.” diyerek firması hakkında da bilgiler paylaştı.

Oyun sektörüne girip girmeyeceği sorulan Başarılı İşadamı; “Oyun sisteminin farklı bir sistematiği ve zorluğu var. Bu yüzden belirttiğiniz sektöre ilişkin bir çalışmamız olmadı” dedi.

Teknolojiyi Kullanan Değil, Üreten Firmayız

Teknolojiyi sadece kullanan değil, üreten firma olduklarının altını çizen Göğebakan, bu üretime katkı sağlayabilmesi için üniversite ile çalıştıklarını sözlerine ekledi. AR-GE’nin böylelikle anlam kazanacağını savunan Cybersoft Yönetim Kurulu Başkanı; “Üniversite – Sanayi İşbirliğini çok önemsiyoruz. Bünyemizde çalışan yüksek lisans ve doktora öğrencilerine akademik çalışmalarında ve maaşları konusunda kolaylıklar sağlıyoruz. Üniversitelere tez danışmanlığı hizmeti de sağlıyoruz. Cybersoft’un en fazla yabancı yayın çıkaran firma olduğunu gururla söyleyebilirim.” diyerek üniversiteye verdikleri değeri ve bu yöndeki çalışmaları özetledi.

Giderlerimizin Yüzde 98’i Personel Giderleridir

Firmaların çekirdek kadrolarına önem vermesi gerektiğini ifade eden Göğebakan, 450 Cybersoft çalışanının 60’ının 15 yıllık olduğunu söyleyerek; “Bu 60 kişiyi korursanız şirket yönetilebilir kalır” dedi.

Bilgi üretiminin yüzde 97’sinin temel bilimlerden sağlandığını ifade eden Göğebakan, bu konuyu göz ardı etmemek gerektiğinin altını çizdi. Sanayi 4.0, siber savunma teknolojileri ve markalaşma  konusunda gelen soruları da yanıtladı;

“Sanayi 4.0 devrimi ile insansız araçları 10 yılı bulmadan göreceğiz. Olmasını hayal dahi edemeyeceğiniz şeyler artık yanıbaşımızda ve hayata geçirilmeyi bekliyor. Türkiye’nin de teknolojiye karşı adatasyon sürecinden bahsetmem gerekirse olumlu yönde bir ivme söz konusu. Teşvikler ve bunlardan yararlanma oranları arttı. Bu konuda bilinç oluştu diyebilirim. Savunma teknolojilerinde de bir ilerleme var. Artık firmalar hem iç hem de dış güvenliğe önem veriyorlar. Firmaların dışında kişilerin hakları için, Kişisel Hakları Koruma kanunu sayesinde tüm programlar kanuna göre denetlenebilecek Markalaşma konusuna gelirsek eğer, bu bizim de dert ettiğimiz bir konudur. Hindistan, Bulgaristan, Slovakya ve Ukrayyna’nın markası var. Artık Y kuşağına ilaveten Z kuşağı geliyor ve biz bu kuşağa hitap edeceksek markalarımızın çoğalması lazım.”

Konunun teknik olmasına rağmen, samimi bir sohbet havasında gerçekleşen “Bilişim Sektör Kurulu Toplantısı” günün anısına çekilen toplu fotoğraf ile sona erdi.

 

Diğer Haberler