38. Aylık Toplantı

İşadamları Seçime Odaklandı

Yerel seçim süreci toplumun bütün kesimlerince ilgi ve dikkatle takip ediliyor.  Yoğun tempo en fazla kişiye ulaşabilmeyi ve çalışmaları daha fazla paylaşabilmeyi amaçlıyor. Bu süreçte seçmen ise en iyi hizmeti alabileceği kendisine yakın adayı tanımak, çalışmaları hakkında bilgi edinerek, sandıkta gelecek yıllarını emanet edeceği ismi netleştirmek arayışında.

Bir sivil toplum kuruluşu olarak üye işadamlarını hemşehrisi olan Belediye Başkan Adayları ile tanıştırmak amacıyla “Yerel Yönetim Adayları Tanıtım Toplantısı” düzenleyen Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) farklı partilerin temsilcilerini bir  araya getirdi. 04 Mart 2009 Çarşamba akşamı Holiday İnn Airport Bağcılar Otelde düzenlenen toplantıya, İstanbul’da Belediye Başkan Adayı olan Malatyalılar ile Malatya Belediye Başkan Adayları konuşmacı olarak katıldı. AK Parti Küçükçekmece Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Aziz YENİAY, ANAP Fatih Belediye Başkan Adayı Abuzer YILDIZ, MHP Adalar Belediye Başkan Adayı Hasan Murat BAŞBAY, Demokrat Parti Bayrampaşa Belediye Başkan Adayı Osman YILMAZ, AK Parti Malatya Belediye Başkan Adayı Ahmet ÇAKIR, MHP Malatya Belediye Başkan Adayı Cumali ÜNALDI toplantıya katılan belediye başkan adaylarıydı. MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus AKDAŞ katılımları duyurulan CHP Ataşehir Belediye Başkan Adayı Battal İLGEZDİ ve DSP Adalar Belediye Başkan Adayı Karabet YAYLA’nın programlarında olan değişiklik nedeniyle toplantıya katılamadıklarını belirtti.

MİAD Genel Sekreteri Ahmet Turan KOÇER’in konuşmacıları takdimi ile başlayan toplantı  MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus AKDAŞ’ın Malatyalı İşadamları Derneği’nin dernek çalışmaları ve yapısı hakkında verdiği kısa bilgilerle devam etti. AKDAŞ; “Bugünkü toplantımızda Malatyalı değerli başkan adaylarımızı misafir ediyoruz. Amacımız işadamlarımızın yerel yönetimde önümüzdeki dönemin taliplisi olan başkan adaylarını yakından tanımalarını sağlamak. İstanbul’da yaşayan Malatyalı işadamları olarak bir araya geldiğimiz çatı olan MİAD’da yerel ve ulusal birçok ses getiren çalışmaya imza attık. Derneğimiz artık birçoğumuzun firmamızda yakalamaya çalıştığımız kurumsallaşmış yapıyı edindi. Her zaman daha faydalı işler üretme peşindeyiz. Lobicilikte Malatyalılar olarak yeterli değiliz. Bu konuda daha fazla birliktelikle yapmamız gerekenler olduğunu düşünüyorum. İşadamlarımız arasında en çok eksik gördüğüm husus alışverişimizin yeterli olamaması. Malatyalı adaylarımızın hepsini destekliyoruz. Bu bizim vazifemiz.” diyerek sözlerini tamamladı ve misafir Malatya Belediye Başkan Adaylarından başlayarak konuşmacılara söz verdi.

Malatya’yı Marka Şehir Yapmalıyız

AK Parti Malatya Belediye Başkan Adayı Ahmet ÇAKIR seçim kampanyası ile ilgili bir çalışma yürütme amacıyla toplantıya katılmadığını, kendisine iletilen program içeriğinde olduğu gibi Malatyalı dostlarla tanışmak amacıyla geldiğini belirtti. Sözlerine Malatya üzerine devam eden ÇAKIR: “Malatya’yı marka şehir yapmalıyız. Bu potansiyele sahip bir kent. Malatya Her şeyiyle modern bir kent haline gelmeli. İstanbul’dan gelen bir hemşehrim Malatya’ya geldiğinde övünebilmeli, geri döndüğünde anlatabilmeli. Bizim işimiz gücümüz Malatya. Malatya’ya hizmet eden herkese, başta Başkanımız Cemal AKIN olmak üzere şükranlarımı sunuyorum. Yüreğinde Malatya sevgisi olan tüm kesimlerle STK’larla birlikte hareket edip, akıl alacağız, hizmet edeceğiz.” dedi

Büyücek Bir Köy Malatya

“Malatya’da mahalle mahalle dolaştım o nedenle ben size renkli bir tablo çizemeyeceğim. Size hüzünden bahsedeceğim.” diyerek sözlerine başlayan MHP Malatya Belediye Başkan Adayı Cumali ÜNALDI Malatya’da yapılması gerekenlerle ilgili düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. ÜNALDI: “Malatya’da yakın bir tarihte iki kişi donarak öldü. Ben böyle bir Malatya’dan geliyorum. Trafik tıkanıyor. Meydanı yok Master planı yok yani şehrin anayasası yok. iki nokta arasına sıkışmış büyücek bir köy Malatya. Şehir kenarlara çekilmeli yeni alanlara açılmalı. Evliya ÇELEBİ seyahatnamesinde 18 defa Aspuzu’dan bahsetmiş bu çok önemli yeri hep örnek vermiş ama artık burası yok. Malatya’da işsizlik oranı !,4 Türkiye’de ortalaması ise ,5. başka bir önemli rakam eğitimde. Malatya üniversiteye girişte Türkiye genelinde 66. sırada. İste ben böyle bir Malatya’ya talibim neler yapılması gerektiğini biliyorum. Onun için adayım. Seçilsem bile başaramayacağımı anlarsam istifa ederim. Malatya’da 40 kişilik akil adamlar meclisi ile çalışmalarımızı yapmayı planlıyoruz. 40’lar meclisine danışarak çalışacağız. Seçimlerde yaptığımız en büyük hata partileri tartışmasız desteklemek, asıl olan uygulanacak programları desteklemek olmalı”

Yerel Yönetimler Ülkenin Temel Meselesidir

Sözlerine kendini tanıtıp şimdiye kadarki yaşantısı hakkında bilgiler vererek başlayan AK Parti Küçükçekmece Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Aziz YENİAY çok seçim gördüğünü 1992’de siyasete başladığını belirtti. 2004 yılında K.Çekmece’de başkan adayı olduğunu belirten YENİAY o dönemki rakibi Malatyalı Naci EKŞİ’ ile rekabet etmemin kaliteyi artırdığını bu nedenle daha çok kaliteli Malatyalı ismin siyasette yer almasını istediğini ifade etti. YENİAY: ”Daha çok Malatyalının seçimlerde aday olmasını istiyorum. Çünkü Malatyalılar bulundukları yere değer kazandırıyorlar. Ar-ge’nin önemini vurgulayan Aziz YENİAY “Bende ticaret yaptım. Bizim önceliğimiz mal mülk edinmek olmuş, Ar-ge gibi kavramlarda arka planda kaldık. Siyasete sağlam adamlar yetiştirmedik. Sonra da yakındık. Hangimiz yanımızdaki en zeki adamımızın siyasete katılmasını teşvik ederek, memlekete fayda için yolladı. Yerel yönetim en önemli kalkınma dinamiği olmalı, merkezi yönetimin çözemediği konuları yerel yönetim çözebilir. GSMH on bin dolara çıktığı tekstilde yaşanan bir sorun ile bir çok insan sıkıntı yaşayabiliyor. Çözüm yerelde. Biz 360 derece belediyecilik anlayışı yerel yönetim modeli uygulayacağız. Bu anlayış hayatın her evresine müdahale eden, aş, iş üreten, güvenliği sağlayan, sağlık altyapı eğitim hizmetleri sunan, çağdaş modern kültür ortaya çıkaran yönetim anlayışıdır. Yerel yönetimin planlamadığı hiçbir bölgede iş adamı yatırım yapamaz, önce planlama yapılmalı yatırım oraya gelir. 15 yıl içinde 80 bin insanımıza aş ve iş edindirmeyi hedefliyoruz. Yan iş kollarının gelişmesi ile bu toplam 160 bin kişinin istihdamı demek. Göreve geldiğimizde Küçükçekmece de bir sinema salonu, bir tiyatro salonu kültür merkezi, bir spor Salonu dahi yoktu. Şimdi başka bir duruma geldik. Bunların hepsini kazandırdık. İş üretmek için sadece samimiyet yetmez bilgi ve bilinçli otoriteyle başlamazsak kendi girdabımızda kayboluruz. Yerel yönetimler ülkenin temel meselesidir.

Mevkilerini Parayla Satın Alanlar Masraflarını Çıkarma Yoluna Giderler

Seçim yatırımları arasındaki dengesizliğe vurgu yapan, yüksek paralar harcayarak seçimlerde kampanya üreten adaylarla adaletli bir yarışa giremediklerini ifade eden MHP Adalar Belediye Başkan Adayı Murat BAŞBAY “Mevkilerini parayla satın alanlar masraflarını çıkarma yoluna giderler” dedi BAŞBAY kendisi hakkında kısa bilgi verdikten sonra amaçlarından bahsetti ve seçileceğine inandığını söyledi.

Demokrat Parti Bayrampaşa Belediye Başkan Adayı Osman YILMAZ öncelikle kendisini tanıttığı konuşmasında Malatyalıların birbirini desteklemesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda MİAD üyesi olan YILMAZ Bayrampaşa’da sosyal hayata önem vereceğini yaşam alanlarını genişleteceğini vurguladı. Spor sahaları kültür alanları yapımının sağlıklı bir yaşam içinde gerekli olduğunu belirten ve asıl mesleği doktor olan Osman YILMAZ sağlıklı yaşamın şehir yapısı ile olan yakın bağını ifade etti. YILMAZ Sağlık, Eğitim, İş parolası ile yola çıktıklarını Bayrampaşa’da bunu gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

Diğer Haberler