TKDK Malatya İl Koordinatörlügü, IPARD II Hibe ve Yatırım Programları

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından MİAD Üye işadamlarına IPARD 2 destekleri anlatıldı. TKDK Malatya İl Koordinatorü Murat Tunç'un bilgilendirmelerine ek olarak, uzmanlar Murat Neslihanoğlu ve Fatih Gündüz bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantının başlangıcında, katılım gösteren misafirler kendilerini ve firmalarını tanıttılar. Ardından konuşmasını yapmak üzere TKDK Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç söz aldı.

Malatya’da toplamda 337 proje aldıklarını belirten Tunç, “Bunların dağılımı şöyle oldu. 127 besi, süt inekçiliği projesi aldık. Bu anlamda Türkiye ikincisi olduk. İkinci olarak işleme tesisleri ile ilgili aldığımız projelerde, 9 tane soğuk hava deposu projesi aldık. Bu alanda Türkiye birincisi olduk. Üçüncü etapta da çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ile ilgili aldığımız projeler bulunuyor. Bunlar 218 projedir. 117 tanesi arıcılık faaliyeti ile ilgili Malatya’da arıcılık faaliyetini de geliştirmek istiyoruz. Malatya’nın coğrafi yapısı ve iklimi arıcılığa oldukça müsaittir. Bir diğer aromatik bitkilerin çeşitlendirilmesi alanında 66 tane proje aldık” şeklinde konuştu.

TKDK’nın üretimi, çalışmayı, kaliteyi ve istihdamı özendiren ve destekleyen bir kurum olduğunu ifade eden Tunç, “Bizler de ülkemizi kalkındırmak, sosyal refahımızı, refah seviyemizi artırmak için çalışmak ve üretmek zorundayız. Çünkü kalkınmak ve katma değer oluşturmak için üretmekten başka yol yok. Üretimde başarının sürdürülebilir olması için de rekabet gücümüzün ve markalarımızın olması gerekiyor. Bu sebeple modern üretim olanaklarını yaygınlaştırarak rekabet gücümüzü artırmak ve üretimi kaliteli hale getirmek bizim en önemli hedeflerimizden birisidir” dedi.

Tunç'un bilgilendirmelerinin ardından Soru – cevap bölümüne geçildi. MİAD Üye İşadamları merak ettikleri soruların cevaplarını alma imkanı buldular. toplantının sonunda, Murat Tunç'a teşekkür plaketini MİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı B. Namık Ziyal Takdim etti. Çekilen toplu fotoğraf ile seminer sona erdi.

Diğer Haberler

Markalarımız