ROBOCOTFEST 2017

“ROBOCOT Malatya 2017” geleceğin mucitlerini NASA uzmanlarıyla buluşturdu

İnönü Üniversitesi tarafından Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD)  ile Yeşilyurt Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen ROBOCOT Malatya 2017 Bilim Şenliği’nin ikincisi 5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen şenlik, geleceğin mucitlerinin geliştirdiği birbirinden iddialı robotlarının çekişmesine sahne oldu.   Robotik teknolojilere toplumun her kesiminde ilgi uyandırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla geçen yıl ilki gerçekleştirilen ROBOCOT Malatya 2017, gördüğü büyük ilgi nedeniyle bu yıl uluslararası düzeyde bir bilim şenliğine dönüştürüldü.

ROBOCOT Malatya 2017, pek çok bilim insanın yanı sıra Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) çok önemli iki önemli konuğu ağırladı. NASA’nın yeni uzay aracı ORION’un Sorumlu Sistem Mühendisi Sırrı Oğuz ile yine aynı kurumda görevli  Dr. Oktay Arslan,  etkinlikte geleceğin mucitleriyle buluştu. Oğuz ve Arslan, NASA’daki deneyimlerinin yanı sıra yeni projeleri katılımcılarla paylaştı. Bilim şenliğinin dikkat çeken bir diğer ismi de Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) görevli Türk akademisyen Prof. Yılmaz Uygun oldu.  

MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş: "Genç Mucitlere Destek Veriyoruz"

MİAD Başkanı Yunus Akdaş, bölgenin en köklü bilim yuvası olan İnönü Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ROBOCOT Malatya 2017’ye destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. NASA’da Türkiye’nin gururu iki değerli bilim insanını Malatya’da ağırlayarak gençlere bir yön gösterdiklerini ifade eden Yunus Akdaş, “İmkân verildiğinde ve fırsatları iyi değerlendirdiklerinde gençlerimizin neleri yapabileceğini bu iki bilim insanımızın örneğinde olduğu gibi çok iyi biliyoruz. Özellikle Anadolu’da bu tür organizasyonları destekleyerek geleceğin yeni bilim insanlarının ve mucitlerin yetişmesine katkı vermek istiyoruz” diye konuştu.    Şenlikte, çocuk ve gençler için 4 ayrı kategoride robotik yarışmalar yapıldı. ROBOCOT Malatya 2017 kapsamında ayrıca yeni girişimci, yeni fikir ve yenilikçi yazılım fikirleri, drone yarışmaları organize edildi.  Genç mucitlerin çalışmalarından oluşan sergi iki gün boyunca ziyaretçiler tarafından gezildi.

 

Diğer Haberler

Markalarımız