MALATYA KARİYER GÜNLERİ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

"Malatya Kriyer Günleri" Etkinliği Gerçekleştirildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından organize edilen, Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen “Malatya Kariyer Günleri” programının konuşmacı misafirleri MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş ve MİAD Yönetim Kurulu Üyesi Yenal Göğebakan iş hayatındaki tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. Toplantının moderatörlüğünü Hasan Koç yaptı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, Büyükşehir belediyesinin Malatya'nın siyaset ve iş dünyasına çok değerli kişiler kazandığını ifade etti.Başarıya giden yolun tesadüf olmadığına işaret eden Mumcu, bu yolda kaderin, azmin, insan iradesinin yer aldığı hikayenin kendilerine göre başarı hikayesi olduğunu söyledi.

Programın konuşmacılarından MİAD Yönetim Kurulu Başkanı, işadamı Yunus Akdaş 1957'de Darende'de doğduğunu ve üniversiteyi bitirdikten sonra Malatya'da mali müşavirlik yaptığını sözlerine ekledi.

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Akdaş, "Hedefsiz bir yere varamazsınız. Bilgiyi yakalamadan, bilgiyi teknolojiyle kullanamadan yine bir yere varamazsınız. Ben Türkiye ile rekabet ediyordum. Siz dünyayla rekabet yapmak zorundasınız" dedi.

Akdaş hayatında çok zorluklarla karşılaştığını anlatarak, hayat hikayesinde bazı bölümler paylaştı. Hayatın havaya atılan 5 topla oynamaya benzediğini de ifade eden MİAD Yönetim Kurulu Başkanı, “Bu toplardan 1 tanesi lastik, diğer 4 top cam toptur. Bu toplar, biri işiniz, biri aileniz, biri sağlığınız, biri dostunuz, biri de benliğiniz. Bu toplardan lastikli olanı yere düşürdüğünüz zaman zıplatabilirsiniz, hayatı zıplatabilirsiniz. Ama diğerleri düştüğü zaman sağlınız düştüğü zaman kırılır, parçalanır, yerine koyamazsınız. Dostlarınıza sımsıkı sarılmadığınız zaman, dostlarınızı kaybedersiniz, dostlarınız kırılır. Halbuki insanoğlu parayı çok sevdiği için hayata oradan anlam verildiğine inandığı için para kazanmak için zaman zaman dostlarını zaman zaman da akrabalarını kaybedebilir. Bu maalesef yaşadığımız hayatta yanlışların ta kendisidir” diyerek sözlerini tamamladı

Kariyer Günleri’nin diğer konuşmacı misafiri; Cybersoft Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve MİAD Yönetim Kurulu Üyesi Yenal Göğebakan, öğrencilere mesleklerini ve deneyimlerini aktardı. Göğebakan askeri okuldan ayrıldıktan sonra lise öğrenimini Malatya'da tamamladığını, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Bilgisayar Mühendisliğini bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun olduğunu belirtti.

Doktorasını yarım bırakarak iş hayatına atıldığını anlatan Göğebakan, Cybersoft şirketini 1995 yılında kurduğunu kaydederek, "Şu anda Türkiye'nin en büyük yazılım şirketiyiz. 450 yazılım mühendisimiz var. Yurt içi ve yurt dışında büyük ölçekli projeler gerçekleştiriyor" dedi.

Göğebakan, teknolojiyi sadece kullanan değil üreten bir firma anlayışında olduklarını  ifade ederek, "Şirkette teşvik sistemi geliştirdik. Şirkette hem çalışan hem doktorasına devam eden arkadaşlara verdiğimiz maddi, manevi destekler var. Geleceğin mühendislik anlamında Ar-Ge'de olduğunu anladık ve Ar-Ge yatırımlarımızı arttırdık. Bakanlıkların Ar-Ge teşviklerinden yaralandık. Avrupa Birliği fonlarından faydalandık. Sadece kağıt üzerinde değil. Yurt içi ve yurt dışı projelerde kullanılacak ürünler geliştirdik. Bugün Cybersoft'un patentli ve patent bekleyen birçok projesi var" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi.

Diğer Haberler