Önce MİAD Sevgi Evi idi Şimdi MİAD Konukevi

MİAD Konukevi İçin Protokol İmzalandı

Malatyalı İşadamları Derneği MİAD, Malatya’ya kazandırdığı MİAD Sevgi Evlerinden sonra şimdi de İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde yatarak tedavi gören hasta yakınlarının konaklama ihtiyacını karşılamak üzere MİAD Konukevi yapımı için protokol imzaladı.

Malatyalı İşadamları Derneği MİAD, İnönü Üniversitesi ve Malatya Belediyesinin ortaklaşa yaptıracağı “MİAD Konukevi” protokolü düzenlenen törenle imzalandı.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı olan Turgut Özal Tıp Merkezinde yatarak tedavi gören ve maddi durumu iyi olmayan hasta yakınlarının konaklamalarını sağlamak amacıyla yaptırılacak olan “MİAD Konukevi” protokolü Üniversite senato salonunda imzalandı.

Malatya Valisi M.Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, MİAD Başkanı Yunus Akdaş, Miad Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vahap Küçük, yönetim kurulu üyeleri Mustafa Paşahan ve Nurettin Yaşar’ın hazır bulunduğu, protokol imza töreninde yapılan konuşmalarda, “MİAD Konukevi’nin” büyük bir ihtiyacı karşılayacağı ve bunun gerçekleşmesi için yapılan işbirliğinin çok önemli olduğu vurgulandı.

İmza töreninde yapılan konuşmalarda, kaba inşaattan sonraki diğer işleri gerçekleştirecek olan Malatyalı İşadamları Derneği “MİAD’”  yönetim kurulu başkanı Yunus Akdaş “İstanbul’da yaşayan işadamlarımız Malatya’yı kucaklamak ve katkıda bulunmak için büyük heyecan duyuyorlar. Biz iki sene önce Miad olarak Yönetim Kurulu ve üyelerimizle birlikte, kimsesiz çocuklarımızın kalması amacıyla, 16 Villadan oluşan MİAD Sevgi Evlerini yaptırdık. “MİAD Sevgi Evleri” bu konuda şu anda Türkiye’de örnek olarak gösterilmektedir. Sosyal sorumluluğumuz gereği yaptığımız bu hizmete şimdi de “MİAD Konukevi” projesini ekliyoruz.

Turgut Özal Tıp Merkezi rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın bize yadigârıdır. Burası özellikle Karaciğer nakli ve Kalp hastalıkları başta olmak üzere Avrupa’da adından başarıyla söz ettirmektedir. Turgut Özal Tıp Merkezinin, bölgenin en büyük sağlık kuruluşu olması nedeniyle çevre illerden tedavi amaçlı gelen hasta yakınlarının konaklama sorununu ortadan kaldırmak, onlara böylesi sıkıntılı anlarında sıcak bir ortam sunmak amacıyla yapılacak olan konukevi projesini işadamlarımıza götürdüğümüzde, memnuniyetle destek sözü verdiler. İnönü Üniversitesi, Malatya Belediyesi ve MİAD’ın birlikte yapacağı konukevinin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Çelik, “Hastanemize gelen ve maddi durumu iyi olmayan hasta yakınlarımızın kalacağı bir yer olmaması nedeniyle hastane çevresinde hoş olmayan bir görüntü oluşturuyorlardı. 108 hasta yakınının kalabileceği konukevinin yapımı ile büyük bir sorunu gidermiş olacağız. Üniversite alanında bulunan arsa üzerine yapılacak konukevinin alt yapısı ve iskelet inşaatı Belediye tarafından ilk 6 ayda bitirilecek, inşaatın devamı ve tefrişatı da Malatyalı İşadamlarımız tarafından ikinci 6 ayda tamamlanacak” dedi.

Belediye Başkanı Çakır da yaptığı konuşmasında “Çok sayıda hastamıza başarılı sağlık hizmeti veren hastanemizin kent merkezine uzak olması nedeniyle maddi durumu iyi olmayan hasta yakınları mağduriyet yaşıyorlardı. Belediye olarak altyapısı da dahil olmak üzere bize düşen görevleri en kısa sürede yerine getireceğiz” dedi.

Malatya Valisi M.Ulvi Saran ise, “Uzun yıllardır özlenen bir güzelliği gerçekleştiriyoruz. Maddi durumu iyi olmayan hasta yakınlarının kalacağı bir konukevinin, Belediyemiz, Üniversitemiz ve İşadamlarımız işbirliği ile yaptırılması çok önemlidir. Bu işbirliğinin sadece konukevi yapımında değil bundan sonra da devam etmesi gerekir” dedi.

Konuşmalardan sonra “MİAD Konukevi” yapım protokolü imzalandı ve İnönü Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Vali M.Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve MİAD Başkanı Yunus Akdaş’a, Atatürk, İnönü ve Turgut Özal’ın siluetlerinin yanı sıra Ulu Cami'nin üzerinde yer aldığı süslemelerle bezeli plaket verdi.

İnönü  Üniversitesi içinde yer alacak “MİAD Konukevi”, 4 bin 356 metrekare kapalı alana sahip olacak. Bodrum, zemin ve üç kattan oluşacak konukevinde toplam 54 oda bulunacak. 108 yataklı olarak planlanan konuk evinin altyapısı ve kaba inşaatı Malatya Belediyesi, tüm tefrişatı ise MİAD tarafından yaptırılacak ve proje bir yıl içerisinde tamamlanarak hizmete açılacak.

Diğer Haberler