MİAD YÜKSEK İSTİŞARE KURULU TOPLANTISI MALATYA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MİAD Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı Malatya'da Gerçekleştirildi

MİAD, İstanbul merkezli çalışmalarının yanı sıra Malatya’da da aktivitelerine devam ediyor. MİAD Yönetim Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda Malatya’ya çıkarma yapan MİAD, toplantılarına seri bir şekilde devam ediyor. Malatya Valisi Sayın Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Ahmet Kızılay, Arapgir Belediye Başkanı Sayın Haluk Cömertoğlu, Darende Belediyesi Başkanı Dr. Süleyman Eser,  Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Yunus Akdaş, MİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Sayın Aziz Yeniay ve çok sayıda işadamının iştirak ettiği MİAD İstişare Toplantısı, Malatya’da gerçekleştirildi.

Toplantıda, Arapgir ile Darende ilçelerinin koşuşturmaca yaşanmayan, şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikayesinin uyum içinde olduğu, içerisinde bulunan ortamdan şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabildiği şehirler programına (Cittaslow) dahil edilmesi konuları görüşüldü.

MALATYA’YA 2. KONUK EVİ MÜJDESİ

Toplantıda ayrıca, İnönü Üniversitesi kampüsü içerisinde hasta yakınlarının konaklamasını sağlamak amacıyla MİAD tarafından ikinci bir konuk evinin yaptırılması ve üniversite öğrencilerine daimi burs sağlamak amacıyla mera vasfını yitirmiş olan arazilerinde, kurulacak vakıf aracılığıyla badem yetiştirilmesi gibi konular da masaya yatırıldı.

Toplantıda söz alan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çakır, Urfa Harput düzleminde gerçekleşen turistik turlara Malatya'nın da dahil edilmesi konusunda başvuru yaptıklarını belirtti. Malatya Valisi Sayın Mustafa Toprak da, Cittaslow projesi sebebiyle yapılan çalışmalardan dolayı dernek başkanı ve üyelerine takdir ve teşekkürlerini iletti. Sayın Toprak ayrıca, Arapgir ile Darende ilçelerinin yanı sıra Yeşilyurt Gündüzbey'in de proje kapsamında değerlendirilmesinin uygun olacağını belirterek, bu programa dahil olmuş olan ve daha önce görev yaptığı İzmir Seferihisar hakkında da bilgi verdi.

TOPRAK: VAKFA VALİLİK DESTEK VERECEK

Sayın Mustafa Toprak, Malatya'nın gastronomi şehri olması için de çalışma yaptıklarını da ifade ederek, MİAD tarafından üniversite öğrencilerine burs verilmesini sürekli hale getirmek amacıyla kurulması planlanan vakfın oluşumuna valilik olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da kaydetti.

“GELECEĞİN YILDIZLARI PROJESİ”

MİAD’ın dolu dolu geçen Malatya etkinliklerinin ikincisi de  Double Tree by Hilton otelde gerçekleşti. MİAD’ın toplumsal sorumluluk projelerinden biri olan “Geleceğin Yıldızları Projesi” sebebiyle düzenlenen toplantıya, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Ahmet Kızılay, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın Ercan Turan, Milli Eğitim İl Müdürü Sayın Ali Tatlı, BİLSAM Başkanı Sayın İbrahim Gezer ve çok sayıda eğitim kurumu temsilcisi katıldı.

AKDAŞ: BİZİM DE BİR HEDEFİMİZ VAR

Toplantının açış konuşmasını yapan MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Yunus Akdaş, “Bizim de bir hedefimiz var. Hedefimiz doğduğumuz şehri bulunduğu yerden daha iyi yerlere getirebilmektir. En büyük yatırım, insan kaynaklarına yapılan yatırımıdır. İnsan kaynaklarını iyi yönetemediğiniz zaman, insanı iyi yetiştiremediğiniz zaman, bu insanlar üzerinde her türlü oyunlar oynanabilir. Yani zeki çocukları bulacağız. Yoksul ise ailelerine de gerekli desteği sağlayacağız. Arkadaşlarımız bunu tartışacak. Geleceğin üst derecede bürokratlarının, Malatya'dan çıkmasını sağlayacağız. En azından sağlamaya çalışacağız. Bu çocuklarımızı destekleyerek üniversitelerde, daha sonrasında yüksek lisans ve yurt dışı eğitimine kadar takip edeceğiz. Malatya'dan bir tane Özal'ın değil yüzlerce Özal’ın çıkmasına vesile olacağız” dedi.

KIZILAY: HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Ahmet Kızılay ise konuşmasında projenin önemine dikkat çekerek "En değerli varlığımız bir ülkenin beşeri sermayesidir. Üniversitemiz de bu varlığın merkezlerinin başında geliyor. Bu konuyla ilgili de üniversitemizin başlatmış olduğu güzel bir çalışma var. Çocuk üniversitesi çalışması var. Yine üniversitemizde üstün çocuklar araştırma ve uygulama merkezimiz var. Birlikte “Malatya'nın Yıldızları Projesi”ni nasıl daha iyi geliştirebiliriz. Buna üniversitemizin her alanda katkısının olacağına inanıyorum. Sadece Malatya'mız için değil Türkiye için, insanlık için insan yetiştireceğiz. Her alanda Malatya'mızın büyük bir potansiyeli var” ifadelerini kullandı. 

 

Diğer Haberler