MİAD İŞBİRLİĞİ İLE MALATYA ARAPGİR İLÇESİ ‘’CİTTA SLOW ‘’ YOLUNDA İLK SINAVINI BAŞARI İLE VERDİ.

MİAD Yüksek İstişare Kurulu tarafından projelendirilen Malatya Arapgir İlçesi tarafından başvurusu yapılıp yürütülen uluslararası citta slow şehri olma sürecine dair, ilk resmi toplantı 24 Aralık 2017’de Arapgir’de gerçekleştirildi. MİAD’ın katılımı ile düzenlenen toplantı ile citta slow şehri olmak için önemli bir aşama kaydedilmiş oldu.

Kentler, binlerce yıldır farklı medeniyetler eşliğinde asri unsurlara karşı gelişlim göstermiş ve köklerinden aldığı gücü özgün kimliğine yansıtarak, hafızalara heyecanla anıları saklamışlardır.

Endüstrinin gelişmesi ile başlayan tarihin seyri, insanların şehir merkezlerine yoğunlaşmasını sağlamıştır.  Bu yoğunlaşma; şehrin sınırlarını da kırsala doğru genişletmesine neden olmuştur.

Yerelin sahip olduğu öz değerlerin korunması ve özgün metotlarla geliştirilerek uluslararası arenada katma değerini sunması için bir takım uluslararası ağlar oluşturulmuştur.

İtalyanca şehir manasına gelen ‘’ Citta ‘’ sözcüğü ile İngilizce yavaş manasına gelen ‘’ Slow’’ sözcüklerinin birleşimi ile oluşan ve dünya çapında uluslararası bir ağ olan Citta Slow (Sakin Şehir) hareketi ise bu ağların müstesna bir örneğidir.

İtalya’da 1999 tarihinde oluşturulan bu ağa Dünya çapında 208 kent dâhildir.  Türkiye’de ise 14 ilçe bu ağın içerisinde yer almaktadır.

Temel amaçları; yerel farkındalığın artırılması, yerel kalkınmanın ve gelişmenin sürdürebilir boyutlarla oluşması, kendine yetebilirlik felsefesi ile yörede yaşayan halkın ürettikleri ürünlerin belirli bir katma değere ve iktisadi boyuta ulaşması olan Citta Slow ( Sakin Şehir) hareketi; çevre kalitesi, bitki çeşitliliğinin korunması, kentsel teknoloji, yerel değerlerin paylaşımının tüm yöre halkının etkin olması gereken bir dizi kriterler sunmaktadır.

Bu kriterleri bir vizyon haline getiren Arapgir Belediyesi, yaklaşık bir yıl evvel bu harekete başvurmuştur. Üyelik sürecinin değerlendirilmesi ve üyelik süreci için esas kılınan kriterlere uygunluğunun yerinde gözlemlenmesi için 24 Aralık Pazar Günü Citta Slow (Sakin Şehir) Komitesi üyeleri ve Citta Slow (Sakin Şehir) Türkiye Koordinatörü İzmir Seferihisar Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer katılmışlardır.  Program; Arapgir Kongre Merkezinde başlamış olup, programın ev sahibi olarak Arapgir Belediye Başkanı Sn. Haluk CÖMERTOĞLU Bey ve Arapgir Kaymakamı  Sn. Salih Sak, süreci yönetmişler ve ilçede gerçekleştirilen ve uygulaması devam eden proje alanlarını gözlemci heyetle birlikte gezerek, süreç ve detaylar hakkındaki bilgileri paylaşmışlardır.

Bu harekete katılım süreci; Derneğimiz ve Arapgir Belediyesi eş güdümü ile ilerlemektedir.  Derneğimiz hem sürdürülebilir kalkınma ve gelişmenin oluşması hem de Malatya’nın sahip olduğu kendine has değerlerle iktisadi katma değer elde etmesi için projeye büyük ehemmiyet vermektedir. Bu bağlamda;  Pazar günü gerçekleştirilen inceleme ve gözlem heyetine Projenin Derneğimiz adına koordinatörlüğünü sağlayan Derneğimiz Yatırım ve Ticaret Sorumlusu Ferhat Tomo katılmıştır.

Binlerce yıldır kadim medeniyetlere yapılan ev sahipliğinin sağlamış olduğu değerleri il fırsatta ilçeye gelen misafirlere yansıtan ilçe; hem geçmişinde sahip olduğu eşsiz kültür ve değerler bütünü hem de Belediyenin Citta Slow ( Sakin Şehir)  ağına üyelik yolunda gerçekleştirdiği ve devam ettiği projeler babında komite başkanı ve üyelerinden tam not almıştır.  İlerleyen günlerde Citta Slow ( Sakin Şehir) İtalya Merkez ve Bilim komitelerinin ziyareti sonrasında belirlenecek aşama ile Arapgir, bu değerli yolculukta en önemli ilk sınavını vermiştir. 

 

Diğer Haberler