Malatya Eğitim Bursu Yönetim Toplantısı

Malatya Eğitim Bursu Yönetimi İlk Toplantısı 07 - 08 Aralık 2010 Tarihleri Arasında Malatya'da Gerçekleştirildi

“Malatya’nın Gururu Verdiği Eğitim Bursu” sloganıyla yola çıkan ve ihtiyacı olan Malatyalı öğrencilerin tamamının bur almasını sağlamayı hedefleyen Malatya Eğitim Bursu Platformu Malatya Valisi Sayın Ulvi SARAN’ın başkanlığında ilk yönetim kurulu toplantısını yaptı. Malatya Eğitim Bursu Yönetimi Başkan Yardımcısı Malatya Belediye Başkanı Sayın Ahmet ÇAKIR ve yönetim kurulu üyelerinin de katılımıyla MEB çalışma yönergesi ve yönetmelikleri kabul edildi.

Malatya Eğitim Bursu Yönetimi toplantısı sebebiyle Malatya’da bulunan MİAD Başkanı Sayın Yunus Akdaş ve MİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Sayın Naci Ekşi , Genel Sekreter Ahmet Turan Koçer 07-08 Aralık 2010 tarihleri arasında Malatya’da çeşitli STK ve basın ziyaretleri gerçekleştirdi. Malatya kamuoyunu oluşturan kanaat önderlerine MEB projesi hakkında doğrudan bilgiler vererek sistemi sunumlarla anlatan MİAD yetkilileri iki günde 20’den fazla sivil toplum kuruluşunu ile buluşarak, Malatya’nın geleceği için önemini, şeffaf ve güvenilir yapısını anlattılar. Ziyaret edilen oda, birlik ve STK yetkilileri projeyi dinleyince çok olumlu ve memleket için yararlı sonuçlar üretecek örnek bir projeyle karşılaştıklarını belirterek Malatyalı üniversite öğrencilerine burs sağlamaya dönük  böyle bir çalışmaya  maddi manevi destek vereceklerini belirtiler.

MİAD Yönetim Kurulu Yunus AKDAŞ Malatya Gazeteciler Cemiyeti, Malatya TV, Türkiyem TV ve Vuslat TV’de programlara katılarak proje hakkındaki sorulara cevaplar verdi. Bu projenin bir alternatif çalışma olmadığını, daha fazla ihtiyaç sahibi öğrencinin burs alabilmesini sağlamak için bu dertle dertlendiklerini söyleyen AKDAŞ burs verecek tabanı genişletmek istediklerini söyledi..

Malatyalı 15 bin civarında bursa ihtiyaç duyan öğrenci olduğunu, bu büyüklükteki bir öğrenciye hiçbir kurumun tek başına burs veremeyeceğini belirten Akdaş bu işi başarmak istiyorsak bir platform çerçevesinde elbirliği yaparak sinerji oluşturmamız kaçınılmaz. Burs sorununun ne kadarını çözebilirsek o kadar yarar üretmiş oluruz. Bu işin üstesinden gelebilmek için daha fazla kaynak oluşturmamız gerektiğini belirten Akdaş; burs vermeyi sayısı sınırlı iş adamlarının işi olarak görmenin sayısı on binlere ulaşan öğrencilerimize yeterli burs kaynağı temin etmeyi sağlamadığını, bu sorunumuzu çözmediğini, daha fazla kaynağın ancak toplumun her kesiminin gündemine burs meselesini taşımakla mümkün olabileceğini, bunun için bir sinerji oluşturmak gerektiğini belirtti. Bu da Malatya’da imkanı olan herkesin; esnafın, doktorun, mühendisin, kuyumcunun, kayısıcının hatta ev hanımlarının bu işe katılması, onların burs vermeyi başkalarının işi olarak görmemeleri ile mümkün olabileceğini söyledi.

Ziyaret Edilen ve Buluşulan STK’lar:

Diş Hekimleri Odası, Eczacılar Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifi. Gazeteciler Derneği, İnşaat Mühendisleri Odası, MAKİAD, Makine Mühendisleri Odası, Malatya Barosu, Malatya Gazeteciler Cemiyeti, Malatya MÜSİAD, Mimarlar Odası, MOSİAD, Tabipler Odası, Ticaret Borsası, Türkiye Muhtarlar Derneği Malatya Şube, Veteriner Hekimler Odası, Ziraat Odası

Diğer Haberler