Malatya Eğitim Bursu İstişare Toplantısı

Malatya Eğitim Bursu İstişare Toplantısının ilki, Vahap Küçük’ün ev sahipliğinde 11 Ocak 2011 Salı günü Holiday Inn Otel’de yapıldı.

MİAD öncülüğünde, Malatya Valiliği başkanlığında, birçok dernek ve vakfın katılımıyla başlatılan Malatya Eğitim Bursu (MEB) Projesi kampanya faaliyetleri devam ediyor. Malatya Valisi M. Ulvi SARAN, katılımıyla Malatya Eğitim bursu projesini değerlendirmek üzere birçok vakıf başkanı ve işadamlarının katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, konuk işadamlarına; hem proje ile ilgili bilgiler verildi hem de proje istişare edildi.  

Toplantı yöneticisi olarak oturumu başlatan Malatya Valisi M. Ulvi Saran; Malatyalı, Üniversitede okuyan öğrencilere sağlanan bu imkanın tüm Türkiye’ye örnek teşkil edeceğini ve yapılan çalışmanın önemini vurguladı.

Kazancımızın ve Zamanımızın Tamamı Bize Ait Değil

Ardından söz alan MİAD YİK Başkanı K. Naci Ekşi; yıllardır Malatyalı işadamlarının burs verdiğini ancak belli bir sayının üzerine çıkılamadığını belirtti. “Bu duruma çözüm için bir sistem geliştirildi ve amaç bu sistem ile daha fazla öğrenciye burs verilmesidir. Bu proje insanları uyandırma projesidir, bursa ihtiyacı olan öğrenciler ile burs verebilecek kişileri buluşturma projesidir” diyerek Malatya Eğitim Bursunun önemine dikkat çekti. Ayrıca “İşadamları olarak kazancımızın ve zamanımızın tamamı bize ait değil, olmamalı. Bizler bunların bir kısmını diğer insanlar için harcamalıyız, onlara fayda sağlayacak işler yapmalıyız” diyerek sözlerine devam etti.

Malatya Eğitim Bursu’nu tanıtmak amacıyla söz alan MİAD Genel Sekreteri Ahmet Turan Koçer; işadamlarına, vakıf ve derneklere gelen burs taleplerine cevap vermek zorunda olduklarını anlatarak, böyle bir proje geliştirmenin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Koçer; projenin güvenilir ve kolay işleyebilmesi için geliştirilen www.malatyaegitimbursu.com sitesindeki işleyişi, bağışçı ve bursiyerin kayıt yaparken hangi yolları izleyeceğini ayrıntılarıyla katılımcılarla paylaştı. Ayrıca yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen veri ve istatistikleri de konuklarla paylaştı.  

Konuşmaların ardından konuklar arasından söz alan Mustafa BAŞDEMİR konuşmasında; “ Bu çok güzel bir proje. Malatyalılar olarak gücümüz bu değil. Potansiyelimiz çok daha fazla ve biliyorum ki birlikte destek verirsek başarıyla üstesinden geliriz. Hepimiz bu proje için taşın altına elimizi koymalıyız. Kişi ayırmadan, objektif ve güvenilir burs vermek isteyenler için ideal bir platform. Burs vermek için tek kriter; Malatyalı olmak, başarılı olmaktır. Bunu sağlayan her öğrenci burs almalıdır.

Son olarak söz alan Yunus AKDAŞ; “Bizler yoksulluktan gelenleriz, öğrenciyken burs alanlardanız. O zamanları düşünerek, şu anki hedefimiz öğrencilerimize katkı sağlamak olmalıdır. Bu proje ile bunu sağlayacağımızı düşünüyoruz. İnanıyorum ki; bu sadece Malatya’nın değil, Türkiye’nin projesi olacaktır.”dedi ve katılımcılar ile Vali Ulvi Saran’a teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Diğer Haberler