MİAD 53. Aylık Toplantısının Konuğu Can Paker Oldu

MİAD 53. Aylık Toplantısı 30 Ocak Perşembe Akşamı Holiday INN Airport Otelde Gerçekleştirildi

TESEV Başkanı Can PAKER; “Barış Süreci Başarılı Olursa, Türkiye’nin Ortadoğu ve Tüm Dünyada Yeri Farklı Olacaktır”

TESEV Başkanı Can PAKER; “Sizlerin Dinamizmi Türkiye’nin Geleceğidir”

MİAD (Malatyalı İşadamları Derneği) 53. Aylık Toplantısı Türk Henkel Kurucusu ve TESEV Başkanı Can Paker’in katılımıyla gerçekleştirildi. “Uluslararası Dengeler ve Türkiye’nin Yeri” konusunun değerlendirildiği toplantı Holiday INN Airport’de düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş yaptı. MİAD’ın yeni dönem ana konseptinin üyeler arası ilişkilerin güçlendirilmesi olduğunu ifade eden Akdaş; “Amacımız Türkiye’ye hizmet edecek işadamları yetiştirmektir. Tüm Kurullarımız bu anlamda çalışmalarını yoğunlaştırmaktadır. Özellikle Genç MİAD Yürütme Kurulu ve Kadın Kolları Yürütme Kuruluna faal çalışmalarından dolayı teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Tüyap’ta düzenlenen Emitt Fuarı nedeniyle İstanbul’da bulunan Malatya Valisi Vasip Şahin, Yunus Akdaş’ın ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Malatya’da mütevazı ve sessiz bir şekilde faaliyetlerini yürüttüklerini ifade eden Vali, eğitim konusunda hassas olduklarını vurguladı. Bu konuda 800 dersliğin 2014 yılı sonuna kadar Malatya’ya kazandırılacağını ifade eden Vasip Şahin, teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Vasip Şahin’in ardından söz alan MİAD Genel Sekreter Yardımcısı Hakan Odabaşı, Konuşmacı misafir Can Paker’in özgeçmişini misafirlerle paylaştı. Ardından, toplantının moderatörlüğünü yapmak üzere Hürriyet Gazetesi Yazarı Vahap Munyar’ı ve Can Paker’i konuşmacı masasına davet etti.

Toplantının moderatörlüğünü yapan deneyimli gazeteci Vahap Munyar, Can Paker’in konuk olduğu bu organizasyonu modore etmekten dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Katılımcılara teşekkür ederek sözü Can Paker’e bıraktı.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan itibaren sosyolojik ve siyasi gelişmeleri anlatmaya çalışacağını ifade eden Can Paker, konuşmasının bitiminde soru alabileceğini söyledi. Aynı zamanda akil insanlar heyetinde yer alan Paker konuşmasına şöyle devam etti;

TESEV Başkanı Can PAKER; “Turgut Özal sayesinde Anadolu Kaplanları denen Girişimci İşadamları Grubu Ortaya Çıktı”

“Cumhuriyetin ilk yıllarında şehirler azdı ve nüfusun çoğunluğunu köylüler oluşuyordu. Fakat kurucu irade olan askerler dindarlar ve kürtleri yok sayarak “Beyaz Türk” diye ifade edebileceğimiz bir kesimi oluşturdu. Bu durum ise; yıllarca irtica ve bölücülük meseleleriyle uğraşmamıza sebep oldu diyebilirim. Bu sıkıntı sürecin rahmetli Turgut Özal zamanına kadar devam ettiğini söyleyebilirim. Özal’ın yapmış olduğu atılımlar ile Anadolu Kaplanları dediğimiz girişimci işadamları grubu ortaya çıktı. Bu işadamları, beyaz Türkler gibi devlet koruması altında olmadan yükseldiler. AK Parti döneminde de yükselmelerini sürdürdüler. Ak Parti ise orta sınıfın oylarını alarak iktidara geldi. AK Partiye gelen oyların makarnayla ve kömürle olduğuna inanmıyorum. Çünkü Halkımızın güçlü bir siyasi bilinci olduğunu biliyorum. Halk; kendisinden uzaklaşan her hükümeti sandıkta cezalandırmıştır. Bunun örneklerini geçmişteki liderlerden görebilirsiniz. Bu net bir orta sınıf davranışıdır ve çok da doğaldır.

TESEV Başkanı Can PAKER; “Siyasi Güç Paylaşımına Halk Karar Verir”

“Halkın dışında siyasi güç paylaşımına kimse karar veremez. Siyasi kurumların dışında bulunan hareketler, siyasi karar mekanizmalarının içine girmeye çalışırsa kendi yapılarına ters düşmüş olurlar. Türkiye’nin asıl meselesinin ne cemaat ne de partiler arası meseleler olduğunu düşünmüyorum. Türkiye’nin asıl sorunu çözüm sürecidir. Ülkemiz Çözüm sürecini başarıyla geçerse Ortadoğu ve tüm Dünya’da yerinin farklı olacağını düşünüyorum” diyerek Can Paker sözlerini tamamladı.

Can Paker’in konuşmasının ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Misafirler; siyasi, ekonomik ve sosyolojik konularda merak ettikleri soruları Paker’e ilettiler.

Soru-Cevap bölümünün ardından MİAD 53. Aylık Toplantısı tamamlandı. Yaklaşık 140 kişinin katılım gösterdiği toplantının sonunda, Malatya Valisi Vasip Şahin tarafından Can Paker’e teşekkür plaketi takdim edildi. Plaket verildi. Kayısı takdimini ise MEV Yönetim Kurulu Başkanı Metin Emiroğlu yaptı.

Diğer Haberler