MİAD 49. Aylık Toplantısı Gerçekleştirildi.

49. Aylık Toplantısının Konuğu:Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar; “Milletin dirliği, birliği ve kalkınması için Malatya önemli bir köşe taşıdır” 

“Türkiye’nin Kentsel Dönüşümü ve Ticari Hayata Yansımaları” konulu MİAD 48. Aylık Toplantısının konuşmacı misafiri, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR oldu. Toplantının açılışında Özak GYO Genel Müdürü, gayrimenkul piyasası ve Türkiye’nin kentsel dönüşümü hakkında bilgiler verdi. Genel Müdür’ün ardından konuşmasını yapmak üzere Erdoğan Bayraktar kürsüye davet edildi.

Malatya’nın ilçelerini sayarak sözlerine başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, salondan büyük alkış aldı. Çimento konusunda Türkiye’nin en büyük iki ilinden birinin Malatya olduğunu belirten Bayraktar, Milletin dirliği, birliği ve kalkınması için Malatya’nın önemli bir köşetaşı olduğunun altını çizdi.

Erdoğan Bayraktar, Kentsel Dönüşüm Yasası ile ilgili olarak şu sözleri sarfetti; “Afet riski taşıyan alanların kentsel dönüşüm içinde ayrı bir yeri vardır. Can emniyeti, mal emniyeti, gayrimenkul hakkı ve hayat hakkını önemseyen yasayı çıkarttık. Bu yasayı Sayın Cumhurbaşkanımız bir hafta önce onayladı. Yaşanacak herhangi bir afette can kayıplarının yaşanmaması için bu yasanın çıkması gerekiyordu. Mal sahiplerinde 2/3 oranında çoğunluk sağlanırsa bu değişimin önü de açılıyor. Bakanlık olarak biz sadece bir organizatörüz. Bu yasanın muhatabı direk olarak insanlarımızdır. Bir mal sahibi, olası bir depremde zarar görebilecek bir binası varsa, bu binasını yıkıp tekrar yapabilir ya da satabilir. Biz bu noktada devlet olarak yardım etmeye hazırız. Fakat riskli bina sahibi bu konuda hiçbir gayreti yoksa yine devlet olarak bu duruma el koyma mecburiyetimiz vardır. Türkiye’de fay hattı üzerinde bulunan binaların 6,5 milyon tanesinin elden geçirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu dönüşüme tüm çevrelerin sahip çıkması, dört elle sarılmasını bekliyoruz”

İnşaat sektörüne müşavirlik sistemi getirmeyi planladıklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı, bu sayede hem projelendirme konularında, hem de inşaat malzemeleri konusunda dünya da aktör haline gelebiliriz dedi.

Bu yasaya tüm partilerin destek vermelerinden dolayı teşekkürlerini ileten Erdoğan Bayraktar, bu konunun siyaset üstü olduğunu ve topyekûn verilen desteğin kendilerini memnun ettiğini ifade ederek sözlerini tamamladı.

Erdoğan Bayraktar’a günün anısına teşekkür plaketini Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Malatya’nın dünyaca ünlü kayısısını Özak Global Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık takdim etti.

Bakanın Trabzon programı nedeniyle ayrılmasının ardından sözü Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay aldı. 1 milyon konutun afet riskiyle karşı karşıya olduğunu ve bu rakamın 3,5 milyon insana tekabül ettiğinin altını çizen Yeniay, bu bakımdan yasanın çok önem arz ettiğini belirtti. Fakat gerçekleşecek bu dönüşümde herkesin görev alması gerektiğini belirterek sözlerini tamamladı.

Aziz Yeniay’ın ardından sırayla MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş, MİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Kemal Naci Ekşiİ, MİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Akbalık ve AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık hanımefendi söz alarak konuşma yaptılar. Dilek ve temennilerin ardından MİAD 49. Aylık Toplantısı sona erdi.

Diğer Haberler