MİAD 48. Aylık Toplantısı

MİAD 48. Aylık Toplantısı Mehmet Emin KARAMEHMET’in Katılımıyla 09 Şubat Perşembe Günü Gerçekleştirildi

Mehmet Emin Karamehmet;

“Medya Sektörüne Özer Çiller’in Zorlaması İle Girdim”

“Türkiye 2023 Hedefi Olan 500 Milyar Doları Kat Kat Geçecek Güçtedir”

“Fenerbahçe’nin Küme Düşürülmesini İstemem. Digiturk olarak çekilmeyi düşünmüyoruz”

“Türkiye’nin 2023 hedefi 500 milyar dolar olarak gösteriliyor. Bence Türkiye bu hedefi katlayacak güçtedir” diyen Mehmet Emin Karamehmet, 500 milyar dolar hedefini geçmek için özel sektörün Afrika gibi başka pazarlara açılması gerektiğinin altını çizdi. 2012 yılının Türkiye için olumlu olduğunu ve bütçe açığı gibi bazı son dönem parametrelerinde bunu desteklediğini belirten ünlü işadamı, şahsi kanaatinin de Türkiye’nin ilerleyeceği yönünde olduğunu söyledi

MİAD 48. Aylık Toplantısının konuşmacı misafiri, Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet oldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus AKDAŞ MİAD’ın tüm kurulları ile yoğun bir enerji sarf ederek faaliyetler ürettiğini dile getirdi. MİAD olarak Türkiye’nin 2023 hedefi 500 Milyar dolar hedefini desteklediklerini belirten Akdaş: “işadamlarımızla rekabet gücünü artıracak ve ülkemizin 2023 hedefine başarıyla ulaşmasını sağlayacak bir vizyonu benimsedik. Yeni dönemimizde biz de Hedef 500 anlayışı ile iş dünyamıza katkı sağlayacak çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. dedi.

Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet konuşmasına başlamadan önce ilk defa Malatyalılarla birlikte olduğunu ve bundan dolayı heyecanlandığını ifade etti. Konuşmasını iki bölüme ayıran Karamehmet; birinci bölümde 2012 yılında Türkiye’deki ekonomik beklentileri, ikinci bölümde ise şahsi kanaatlerini sundu. Kısa hayat hikâyesini anlattıktan sonra ise salondaki misafirlerin sorularına aşağıdaki gibi cevaplar verdi:

Medya Sektörüne Özer Çillerin zoru ile girdim

Yaptığınız en büyük hatalardan biri nedir?

“Yaptığım en büyük hatalardan biri medya sektörüne girmek oldu. Çünkü çok riskli bir iş olduğunu düşünüyorum. Sizin hata olarak görmediğiniz bir iş ya da kullandığınız bir kelime bir başkası için çok büyük bir hata olarak yansıtılabiliyor.”

Turkcell’in Türk Markası Olarak Kalmasını İstiyorum

Turkcell’in Türk markası olarak geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Turkcell için çok çalışıyoruz. Türkiye için büyük bir marka olduğu da bir gerçektir. Turkcell’in Türkiye dışında birçok ülkede önemli bir marka olduğunu düşünürsek, Türk markası olarak kalması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Turkcell gittiği yere istihdam götürüyor, kalite götürüyor.

Turgut Özal Sayesinde Türkiye İlk Defa Dışa Açılmaya Başladı

Cari açık konusunda ne düşünüyorsunuz?

Dış pazarlardaki potansiyeli görmeyen millet ilerleyemez. 1984 yılında Turgut Özal sayesinde dışa açılmaya başladık. Şimdi hangi ülkeye giderseniz gidin, Türkçe konuşanları, Türkleri ve oralardaki ticari ilişkileri görürsünüz. Bunlara ilave olarak cari açığımızın kapanmaya başladığını düşünürsek 2023 hedefi olan 500 milyar doları kat kat geçeriz.

Fenerbahçe’nin Küme Düşürülmesini İstemem

Lig maçlarının yayınlanabilmesi için sahibi olduğunuz Digiturk’un katıldığı ihalede sizde bizzat bulundunuz ve ihaleyi almayı başardınız. Şike olaylarından sonra çekilmeyi düşündünüz mü?

İhalede benim özellikle bir katkım olmadı. Genel müdürümüz yetkisi dahilinde bu işi başarmıştır. Ben ise kendisine destek olmak adına orada bulundum. Şikede zararımız olduğu doğrudur. Ama iş dünyasında zarar ve kar olacaktır. Ama biz Digiturk olarak çekilmeyi düşünmüyoruz. Kümeden düşme konusunun yoğunlaştığı takım olan Fenerbahçe’nin ise düşmesini istemem.

Kamu ile ilişkilerinizde nasıl bir denge oldu bugüne kadar? Yalnız mı bırakıldınız yoksa sahip mi çıkıldı?
Dedemin bana bir vasiyeti vardı. Sakın siyasete bulaşma derdi. Böyle yapınca da doğal olarak yalnız kalıyorsunuz. Ben siyasete bulaşmıyorum ve taraf değilim. Ama taraf olmadığınıza inandırmanızda zor oluyor

Soru-cevap bölümünde katılımcıların yoğun ilgisi ve soruları ile karşılaşan Mehmet Emin Karamehmet’e gecenin anısına teşekkür plaketini MİAD adına Polisan Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis ve Malatya’nın dünyaca ünlü kayısısını Tuna Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turan Tuna takdim etti.

Diğer Haberler