MİAD 46. Aylık Toplantısı Gerçekleştirildi

MİAD 46. Aylık Toplantısı 24 Mart Perşembe Günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Katılımıyla Gerçekleşti

MİAD Geleneksel Aylık Toplantılarının 46.’sının konuşmacı konuğu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Toplantı; MİAD üyeleri ve misafirlerin katılımı ile 24 Mart 2011 Perşembe günü Holiday Inn Airport Otel’de gerçekleşti.

MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş yaptığı açılış konuşmasında, Malatya’nın yetiştirdiği önemli isimleri rahmetle andı ve Malatya’ya değer katan her isme teşekkür etti. Akdaş; Malatyalı işadamlarının sahip olduğu ve ülke ekonomisine yön veren, katkı sağlayan firmalardan; Polisan, LC Waikiki, Kiğılı, Çalık Holding, Acıbadem, Medicana, Öz-Ak Tekstil, Sabri Özel, Gizia, Holiday Inn Airport, Four Seaons Otel, Ela Quality, Greenpark ve daha birçok ismi katılımcılara tanıtarak Malatyalıların markalaştığını vurguladı. MİAD’ın da işadamlarımıza her anlamda katkı sağlamayı amaçladığını dile getirdi.
“13 yıl önce bir grup Malatyalıdan oluşan MİAD, bugün 400’ü aşkın üyesi ve 2 bini aşkın iletişim ağı ile kurumsallaşmasını tamamlamış bir markadır. MİAD; bilgiye dayalı, proje odaklı, tarafsız, katılımcı özellikleri ile diğer Sivil Toplum Kuruluşlarından ayrılmaktadır. Biz dernek olarak üyelerimizden aldığımız güçle Türkiye’ye örnek, sosyal sorumluluk projeleri ürettik, üretiyoruz.” Diyerek sözlerine devam eden AKDAŞ; Malatya Eğitim Bursu (MEB) projesinde bugün 848 öğrenciye, toplam 1 milyon TL burs verildiğini ve bu bursların zamanla artacağını vurguladı.

Yunus Akdaş daha sonra siyasi partilerden beklentilerini dile getirerek herkesin haklarını güvenceye alan, insanımızın beklentilerini karşılayan, ülkemizin onuru olacak kısa ve anlaşılır dile sahip yeni bir anayasa çalışmasına katkı vermeye hazır olduklarını belirterek, 12 Haziran genel seçimlerinin ülke ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını dile getirdi.
Ardından söz alan MİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı K. Naci Ekşi konuşmasında; ülkemizde insanların birlik ve barış içinde yaşaması gerektiğini vurgulayarak “Bu savaşlarda çocuklarımız ölmemelidir” şeklinde konuştu ve sözü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bıraktı.

Konuşmasına Malatyalılar ile olmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirerek başlayan Kılıçdaroğlu, Malatya insanının çalışkanlığından, Malatya’yı Malatya yapan farklı değerlerden ve şehirin öneminden bahsetti. Konuşmasında pek çok konuya değinen Kılıçdaroğl; çocukların ölmemesinin çaresi silahlar olmadığını, bu sorunun konuşarak, anlaşarak aşılması gerektiğini söyledi. Siyaset kurumu üzerine düşeni yaptığında çocuklarımız ölmez dedikten sonra Aile Sigortası konusuna değinerek Aile Sigortası Kurumu projesi hakkında bilgi verdi. Sosyal ve hukuk devletin nasıl olması gerektiği hakkında bilgi vererek, eğitim konusu üzerinde durdu ve özellikle üniversite eğitiminin öneminden bahsetti. “insanlar sorgular. Bu eğitimin parçasıdır. Sorgulamanın önü kapatılmamalıdır. Üniversiteler bilim ve teknolojinin üretilmesi gerektiği yerlerdir. Bu üretkenlik için de sorgulamak şarttır” şeklinde konuştu.

“2023’te 650 milyar dolar ihracat, 750 milyar dolar ithalat hedefliyoruz”

CHP’nin yaptığı en büyük devrimin Cumhuriyeti kurmak olduğunun altını çizen KILIÇDAROĞLU; “bundan sonra ülke ekonomisini canlandıracağız. 2023’te %7 gelişim hedefliyoruz. 650 milyar dolar ihracat ve 750 milyar dolar ithalat hedefi ile ekonominin sorununa çare olacağız” dedi. Gelen soru üzerine Ergenekon davasına da değinerek “biz Ergenekon savunucuzu değiliz. Biz hukukun ve adaletin savunucusuyuz. Suçlu olan varsa yargılanır. Her zaman adaletin üstünlüğüne güvendik” şeklinde konuştu. Başörtüsü konusunda gelen soruyu ise; “Başörtüsü kadınların değil erkeklerin sorunu haline geldi. Neden bu konuyu tartışıyoruz anlamıyorum. Biz özgür bir ülkeyiz. Kılık kıyafete kimse karışamaz. Üniversiteler öğrencilerimiz en özgür olduğu yer olmalıdır. Buralarda kılık kıyafet değil, bilim tartışılmalıdır” diyerek konu ile ilgili düşüncelerini dile getirdi.

“Eğer bir ülkede yurttaşlar verdiği verginin hesabını rahatça sorabiliyorsa o ülkede demokrasi vardır.”

Daha sonra demokrasiyi tanımlayan Kılıçdaroğlu; “Eğer bir ülkede yurttaşlar verdiği verginin hesabını rahatça sorabiliyorsa o ülkede demokrasi vardır. Ödediğimiz verginin hesabını sormak zorundayız.” Dedi ve başka bir programı olmasına rağmen, katılımcılardan gelen; sanayi, 2023 hedefleri, dokunulmazlık, başörtüsü sorunu, özelleştirme, taşeron işçilik gibi konular hakkındaki tüm soruları yanıtladı.

Toplantı sonunda organizasyondaki emeği nedeni ile Mevlüt Arslanoğlu’na MİAD Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Akbalık, Katılımı nedeni ile de Kemal KILIÇDAROĞLU’na Mevlüt Arslanoğlu plaket takdim etti. MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş’da Kılıçdaroğlu’na meşhur Malatya kayısısından hediye etti.

Diğer Haberler

Markalarımız