MİAD 45. Aylık Toplantısı

MİAD 45. Aylık toplantısı 05 Şubat Cumartesi günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in katılımıyla gerçekleşti. “Çalışma Yasasının İş Yaşamına Etkileri ve Yeni Değişiklikler” konulu iş dünyasının önemli temsilcilerini bir araya getiren toplantı İstanbul Holiday Inn Hotel’de düzenlendi.

MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş açılış konuşmasında istihdama sağladıkları katkıdan dolayı Malatyalı işadamlarına teşekkür etti. MİAD’ın sosyal sorumluluk projelerinden bahseden AKDAŞ: “Dernek olarak çalışmalarımız yoğun devam ediyor. Bunlar içinde özellikle Malatya’da önemli sosyal sorumluluk projeleri yapıyoruz. MİAD Sevgi Evleri’nden sonra şimdi de MİAD Konukevi’nin inşaatına devam ediyoruz. Malatya Kayısı festivaline kadar konukevi’ni tamamlamayı planlıyoruz. Malatya Eğitim Platformu projemiz de bir diğer önemli büyük projemizdir. Yüksek İstişare Kurulu Üyelerimizin öncülüğünde projelendirilen Malatya Eğitim Bursu projemiz Malatya Valisinin başkanlığında devam ediyor. Bu proje ile Malatyalı üniversiteli öğrencilerimizin burs ihtiyacını karşılamayı amaçlıyoruz.” dedi.

Yunus Akdaş konuşmasının devamında işveren olarak zorluklar yaşadıklarını herhangi bir sorun yaşandığında işçilerin haklı olmasa bile kanun önünde avantajlı konumda olmasının problem oluşturduğunu ifade etti. Ayrıca MİAD; iş yaşamındaki sorunlarla ilgili bir raporla soru ve önerilerini  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’e sundu.

MİAD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan Erdoğan’ın moderatörlüğünde başlayan toplantıda İlhan Erdoğan: “MİAD’da yaptığımız bir workshop çalışmasında iş yaşamı ile ilgili sorunlar dile getirildi. Bu sorunlarla ilgili sorularımıza en yetkili ağızdan dinleyelim, öğrenelim  istedik. Tabi Sayın Ömer Dinçer Bey aklımıza geldi. Benim açımdan öğrencim olması ayrı bir mutluluktur. “ dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer MİAD davetinden memnuniyetini dile getirerek. Malatya’ya ayrı bir muhabbet duyduğunu ifade etti. İşadamlarına yaptığı konuşmada Dinçer ” Malatya girişimci bir şehir. Bir şehri tanımlarken sadece coğrafi olarak değil farklı yönlerden değerlendirmek gerekir. Malatya ulusal ve uluslar arası ilişki kurma kapasitesine sahip modern ve güçlü bir şehir. Teşvik alan illerin içinde özelikle Malatya ve Antep bunu iyi değerlendirerek farkını ortaya koymuştur. Dedi.

 

Torba Kanunda Ekonomik Esneklik Sağlayacak Maddeler Var

 

Ömer Dinçer: “çalışma hayatının temel meseleleri var bunları çözmek için çaba sarf ediyoruz. İstihdam meselesi önemli işsizlik sorunu yapısal sorunlardan kaynaklanıyor. Dünyada işgücüne katılım oranı p bizde Clerde bunu %1 artırmak 220 bin kişiye iş bulmak demektir. Ekonomimizin istihdam gücü yetersiz. Yüzde bir büyümek binde beş istihdam yaratıyor.  İş yaşamına giriş-çıkış maliyetleri azalırsa istihdam oranında bir artış sağlayabiliriz. Büyüme oranları işsizliği azaltmasına rağmen istediğimiz seviyede çözüm olmuyor. Ekonomik esneklik için kanuna ihtiyacımız var. Torba kanun çerçevesinde buna da yer verdik. Mesleki eğitime önem veriyoruz. İşkur eğitimler yapıyor. MİAD üyelerinin ihtiyaç duyduğu personeli bildirmesi halinde bunu değerlendirir sizin talepleriniz doğrultusunda bir çalışma yapabiliriz.

Kıdem tazminatı kaldırılacak mı, Kıdem tazminatı fonu mu kurulacak?

Kıdem tazminatı konusunda birçok şey söyleniyor. Kıdem tazminatı fonu kurulacak, kıdem tazminatı kaldırılacak gibi benim ağzımdan çıkmayan şeyler söyleniyor. Ben sadece bu konunun konuşulmasını istiyorum çünkü bu hem işveren hemde işçi için zararları olan bir sorun. 2009 yılında yaptığımız bir araştırmada 2.5 milyon insan işten çıktı ya da iş değiştirdi. Sadece %7.8i kıdem tazminatını alabildi. Kıdem tazminatı sorunu çözülmelidir. Kamuoyu bunu tartışsın istiyorum.

Türkiye’de kayıtdışı oranı istihdamda C 2002 yılında R idi gelişme var ama istediğimiz oranlar değil. Biz teşvikler veriyoruz. 1.5, 2 milyar ek maliyet oluşturuyor. 16 milyonun üzerinde insandan prim alamıyoruz. 2 yıl da bunu 15 civarına düşürdük.ek önlemlerimiz devam ediyor.

Aile sigortasının yıllık maliyeti 13 milyar dolar bunu nerden bulacaksınız?

Muhalefet aile sigortasını gündeme getirdi. Bu düşünülebilir elbet ama her aileye 1.250 tl maaş verirseniz kimi çalıştıracaksınız. Zaten önemli yardımlar yapıyoruz. Bizim yardım istemimizde uygulanan tüm ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçlarına göre çözüm üretmek. Yoksul aile başı 340 tl yardım yapıyoruz.

Sendikalar AB standartlarında Özgürlük için önümüze engel çıkarıyor.

Dernek vakıflarla ilgili kanunlar çıkardık. Bu kanunlar hakkında eleştiri almıştık. Ama hepsi başarılı oldu. Sadece sendikalar konusunda ilerleme sağlayamadık. Sendikaların AB standartlarında özgürleştirilmesi için mücadele ediyoruz ama onlar karşı çıkıyorlar. Bu durum tam tersi olması gerekir bir çok ülkede bizde iste sendikalar gelişmeye engel” dedi.

MİAD’ın hazırladığı rapordaki başlıklara değinerek raporda geçenlerin bir kısmını yaptıklarını ama kendilerini yeteri kadar anlatamadıklarını söyleyen Ömer Dinçer işadamlarına yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Toplantının sonunda Prof. Dr. İlhan Erdoğan Çalışma Bakanı Dinçer’i tebrik ederek. Konulara hakimiyeti ve bilimsel yaklaşımını mutlulukla karşıladığını belirtti. Ömer Dinçer’e MİAD Adına teşekkür plaketini MİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vahap Küçük, Malatya’nın meşhur kayısısını da Prof. Dr. İlhan Erdoğan takdim etti.

Diğer Haberler

Markalarımız