Malatya Dayanışma Gecesi

Malatya Dayanışma Gecemiz Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Katılımı İle 23 Mayıs 2010 Pazar Günü Gerçekleştirildi

Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) ve Malatya Valiliği tarafından İstanbul Bağcılar Holiday Inn Airport Otel’de düzenlenen Malatya Dayanışma Gecesi'ne katılan Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, “Her fırsatta Malatyalı işadamlarını Türkiye’ye örnek gösteriyor; Malatya’ya gösterilen ahde vefanın benzerini tüm işadamlarından beklediğimi onlara ifade ediyorum” dedi.

Malatya’da yapılan iyi işlere kamuoyunun dikkatini çekmek, amacıyla düzenlenen gecede açılış konuşmasını MİAD Başkanı Yunus Akdaş yaptı.

“Malatya valiliğimiz ve MİAD’ın ortaklaşa düzenlediği Malatya Dayanışma gecemize hoş geldiniz” sözleriyle konuşmasına başlayan Akdaş; 

 “Sayın başbakanımızın değerli katılımları ile böyle bir ortamda Malatya’da MİAD sevgi evlerinin yapımını gerçekleştirdiğimiz final gecemizde bir aradaydık. Bu gün yine devlet millet iş birliği ile Malatya’da yapılacak projeler için biraradayız. Güzel projeler ve hayırlı işlerde bizleri yalnız bırakmayan sayın başbakanımıza sizlerin huzurunda teşekkür ediyor buluşmamızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Zor Koşullardan Geldik

Geceyi düzenleyen işadamlarının çok zor koşullardan geldiğine değinen MİAD Başkanı Yunus Akdaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Evimizden, eşimizden, çocuklarımızdan çok fedakarlık bekledik. Çok çalışıp işimizi çok sevdik. Önce ailemizi mutlu ettik. Bununla kalmadık, konu – komşu ve yakınlarımızın her türlü yardımına koştuk. Çünkü, “komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir” duyarlılığını daha çocukluk çağlarımızda aile ortamında kazanmıştık . İyilik ettik ama kimsenin başına kakmadık. İşimiz büyüdü. Ülkeye istihdam sağladık. Üretici olduk. Sanayici olduk. Dostlarımızı özlüyor, işlerimizin yoğunluğu, İstanbul’ un kargaşası içinde yakınlarımızla dahi görüşemiyorduk. Doğal yakınlık duyduğumuz dostlarımızla, iş arkadaşlarımızla, meslektaşlarımızla, hemşerilerimizle bir arada olmak, hayat mücadelesini birlikte yürütmek istiyorduk.  İşte, MİAD bir yandan bu ihtiyacı karşılamak, bu özleminizi gidermek,  diğer taraftan iş adamlarımızı küresel rekabete hazırlamak, küresel oyuncu olmalarını sağlamak ve en önemlisi de, gençlerimizi geleceğe hazırlamak ihtiyacından doğmuştur.”

Malatya'ya Yeni Projeler Kazandırmak İlkemiz Oldu

“MİAD Sevgi evleri projemiz 8. dönemimizde tamamlandı ve birçok yerde bizzat sizin tarafınızdan örnek gösterildi.  Yaptığı ile yetinmeden Malatya ve Türkiye için katkı sağlayacak yeni projeleri hayata geçirmek her zaman ilkemiz oldu. Bu anlayışla yeni dönemimizde Malatya’da “MİAD Konukevi” projesini başlattık.. İnönü Üniversitesi ve Malatya Belediyesi ile ortaklaşa yapacağımız 54 oda ve 108 yataklı “MİAD Konukevi” derneğimizin MİAD Sevgi Evleri’nden sonra sosyal sorumluluk anlayışıyla Malatya da yaptıracağı bir diğer büyük projedir. Bu projenin STK’ların işbirliği ile etkin rol oynama açısından tüm Türkiye’de yine bir örnek teşkil edeceğini düşünüyorum.”

İşadamı Dikkate Alınmak İster

“İş adamlarının, işlerini geliştirebilmeleri, büyüyebilmeleri, en önemlisi rekabetçi güçlerinin artırılabilmesi için gerekli ortamın sağlanmasına ihtiyaçları vardır. Bu anlamda sizlerin liderliğinde başlatılan  ekonomik, sosyal ve siyasal açılım politikalarının hayırlı sonuçlar doğurmasını arzu ettiğimizi bilmenizi isteriz. Ülkemizin cari açık sorunu kadar ve belki daha önemli bir sorunu demokrasi açığıdır. Bu gün çok iyi biliyoruz ki özgürlüklerin mütekamilen sağlandığı, iç uyumu yakalamış bir ortam ekonomik güçlenmeyi sağlayan bir ortamdır da. Bu açıdan demokrasi açığını giderecek açılımların iş dünyasının da hayat damarlarını beslediğini biliyoruz ve canı gönülden destekliyoruz. Bu gün hepimiz için özel bir gün. MİAD’ımız, Valiliğimiz, Belediyemiz, Rektörlüğümüz ortak projelerle sizlerin karşısındayız.”

Malatya'ya İstihdam Yaratacak Her Projeye Varız

Yunus Akdaş’dan sonra kürsüye gelen Malatya Belediye Başkanı Ahmet çakır, “Malatya her yıl 30 bin civarında göç alıp veriyor. Bunun için Malatya’da istihdam yaratacak her türlü projenin içinde olmaktan gurur duyuyoruz” derken, Malatya Valisi Dr. Ulvi Saran’da  Büyük Malatya için elbirliği ile çalışıldığını belirterek Malatya hakkında bilgi verdi.

Başbakan Erdoğan; "Malatyalı İşadamlarını Türkiye'ye Örnek Gösteriyorum"

Bu konuşmalardan sonra kürsüye gelen Başbakan Erdoğan sözlerine şöyle başladı:

“Malatyalı işadamlarının gerek yurt içi, gerekse yurt dışında hizmetlerini yatırımlarını görmekten gurur duymuştum. Her buluşmamızda onları ilçelerine, illerine yatırım yapmak, havasını soludukları, ekmeğini yedikleri baba ocaklarına yatırım yapmaya teşvik ediyorum. Her fırsatta Malatyalı işadamlarını Türkiye’ye örnek gösteriyor, Malatya’ya gösterilen ahde vefanın benzerini tüm işadamlarından beklediğimi onlara ifade ediyorum.

Sevgi Evleri, Teknokent gibi projeleriniz, son olarak Malatya’ya tedavi için gelen hasta yakınlarının ikameti için inşa ettirdiğiniz konukevi projeleriniz gerçekten diğer iller için örnektir. Esasen Malatyalı işadamlarının daha büyük işleri başaracak potansiyele sahip olduklarına inanıyorum. Sosyal sorumluluk yanı sıra, istihdam üretecek yatırımları yönelim projelerinizin yanında olacağımı ifade ediyorum.

Malatya Selçuklulardan bugüne Anadolu’nun önemli bir merkezi olmuştur. Seyit Battal Gazi’den merhum Turgut Özal’a kadar nice devlet adamları, gönül kahramanları Malatya’yı, Malatya ile birlikte Anadolu’yu ilmek ilmek, bu toprakları kardeşlik işlediler. Malatya’nın vizyonu Malatya ile sınırlı kalmadı. Malatya büyük düşündü. Her zaman büyük adamlar ortaya çıkardı. Kendisiyle birlikte Türkiye’nin de büyümesi için fedakarlıklar ortaya koydu.”

Vizyon Oluşturamazsak Yüzlerine Bakamayız

“81 vilayetin tamamı bizim şehitlerimizin, gazilerimizin, kahramanlarımızın, gönül insanlarımızın bizlere emanetidir. Bu emanete sırt çevirenlerin Türkiye’ye hukuk çizmesi tahayyül dahi edilemez... Merhum Özal’ın bizim üzerimizde, attıkları ön adımla, hukukları var. Biz Malatya gibi 81 vilayete vizyon oluşturamazsak onların yüzüne bakamayız. Bizim bir de gönül ötesi hesabımız var. Bunun hesabını yapıyoruz. Dün TOBB’nin kongresinde rakam rakam verdim. Avrupa’da, ABD’de, Rusya’da durum ne? Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde tüm parametreleri yan yana getir, birçoğundan iyiyiz. Bunu OECD söylüyor. Onun için antidemokratik bir anayasa ile yoksullukla mücadele edilmez, hukuksuzluk sona ermez. Biz üstünlerin hukukunu korumak için bu yola çıkmadık. Biz hukukun üstünlüğünü korumak için bu yola çıktık ve bu konudaki kararlılığımızı devam ettiriyoruz.”

Malatya'dan Rekor Bekliyorum

“Aziz milletimiz 28 yıldır demokratik bir anayasanın özlemini çekiyor. Her fırsatta bu özlem.. İşte TBMM tarihi bir oylama yaparak Türkiye’ye yakışan bir anayasa için gerekeni yaptı. Son sözü millet söyleyecek. 12 Eylül darbesinin 30. yıldönümünde. Oylama için 60 gün, yasa bu. YSK 120 gün yaptı. Bu da güzel tevafuk oldu, iki bayramı inşallah bir arada kutlayacağız. Türkiye Ramazan bayramında sandık başına gidecek ve bayramda da ikinci bayramını kutlayacak. Türkiye’yi prangalarından kurtarmak adına tarihi bir karar verdik. Ben Malatya’dan bir kez daha bir rekor bekliyorum. Çünkü ben Malatya’nın şaşmaz ferasetiyle doğruyu, haklıyı bir kez daha yerli yerine oturtacağına eminim.”

“MALATYA’YA GELİRSEK..”

Erdoğan, sözlerinin son bölümünde ise şunları belirtti:

”Malatya’da eğitim alanında 7.5 yılda 1543 dersliğin yapımını tamamladık. Okullarımıza 6356 adet bilgisayar gönderdik. Öğrencilerimize 10 milyon 243 bin ders kitabını ücretsiz dağıttık. İnönü Üniversitemizi yeni fakültelerle güçlendirdik. Diş Hekimliği, İletişim ve Güzel Sanatlar Fakültesi, 2 yüksek okul, 1 konservatuar ve 5 araştırma merkezi hizmete girdi. İşadamlarımızın desteğiyle Malatya Teknokent kuruluyor. Yüksek öğretimde inşaatı devam etmekte olan 1000 kişilik yurdu önümüzdeki yıl hizmete açmayı planlıyoruz. Malatya’da hükümetlerimiz döneminde sağlık için 91.5 milyon harcama yaptık. 75 yataklı Darende Hulusi Efendi Devlet Hastanesi, 10 yataklı Yazıhan Hastanesi ve 16 adet sağlık ocağı tamamladık. 640 yataklı Malatya Bölge Hastanesi, Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Kontrol Merkezi ve Dilek Sağlık Ocağı yapımı devam ediyor. Ayrıca 25 yataklı Pütürge entegre hastanesinin projesi tamamlandı. Muayene odasını 101’den 193’e.. Biz gelmeden önce 9 adet 112 ambulansı vardı, bugün 30. Aile hekimliğine Malatya’da 2 ay sonra Temmuz içerisinde geçeceğiz. Toplu konut alanında da Malatya’da önemli yatırımlar yaptık. TOKİ aracılığıyla 3036 konutun yapımını tamamlayıp teslim ettik. Bütün projeleri tamamladığımızda 13 bin 167 konut, 3 ticaret merkezi, stad ve kapalı spor salonunu yapmış olacağız. Diğer taraftan 2002’ye kadar Malatya’da 36 kilometre bölünmüş yol yapılmıştı, biz 7 yılda 189 kilometre daha bölünmüş yol yaptık. Yani cumhuriyet tarihinde yapılmışın 5 katından fazlasını gerçekleştirdik. En önemli adımlardan biri, havaalanı yolu üzerinde Beylerderesi viyadüğü.. İnşallah bu yıl sonuna kadar tamamlayacağız. Bakanımdan durumu tekrar aldım, olağanüstü hal olmadıkça bitireceğiz bu yıl sonunda. Malatya-Adıyaman arası 185 km’den 111 km’ye düşeceğini söylemiştim, hamdolsun bunu gerçekleştiriyoruz. Projenin son haliyle yolu kısaltmış olduk. Malatya gerçekten değişim ve dönüşüm yaşıyor. Hele açılan alışveriş merkezleri, dev parklarla, sağolsun valimiz, belediye başkanımız, işadamlarıyla el ele attıkları adımlarla Türkiye’nin merkezinde önemli bir değişimi nasıl Konya, Kayseri’de yaşadıysak, Malatya da bunu yaşıyor. Biz Türkiye’ye ve Malatya’mıza hizmet yolunda kararlılıkla yürüyoruz. Malatya’nın saygıdeğer işadamlarını bu toplantıda görüyorum. Devlet millet elele noktasında gayretlerimizi devam ettireceğiz.”

Kenan Işık İsimleri Okudu

Malatya’ya yapılacak konukevine oda oda destek vereceklerin isimlerini Kenan Işık tek tek okudu. Sevgi Evleri projesinde olduğu gibi bu projede de Vahap Küçük, Şahin Özer, Ahmet Akbalık, Bayram şahin, Mehmet Yılmaz, Abdullah Kiğılı, Necmettin Bitlis, Ahmet Demezoğlu, Yunus Akdaş, Genç MİAD, Mustafa Can, Mehmet Zeki Baykal, Naci Ekşi, Nurettin Yaşar, Gazi Akmercan, Turan Tuna, Hidayet Işık, Mustafa Akboğa, Hüseyin Bozkurt, Hüseyin Oflaz, Ömer Çokyaşar, Burhan Polat, Ömer Özpehlivan, Orhan Kaya, Hikmet Tanrıverdi, İsmail Gülle, Hayati BİLGİÇ ve pek çok işadamı projede yer almak istediklerini deklere ettiler.

VE GECEYE KATILANLAR

Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) ve  Malatya Valiliği tarafından İstanbul Bağcılar Holiday Inn Airport Otel’de düzenlenen Malatya Dayanışma Gecesi', Malatyalı sanatçı Bülent SERTTAŞ’ın türküleri ile son bulurken geceye, İstanbul Valisi Muammer Güler, AKP Malatya Milletvekilleri Ömer Faruk Öz, Mücahit Fındıklı, Mehmet Şahin, Öznur Çalık ve İhsan Koca, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cemil Çelik, Malatyalı İşadamlatı’ndan Necmettin Bitlis (Polisan YKB), Ahmet Çalık (Çalık Holding YKB), Mahmut Çalık (Anateks YKB) Mehmet Ali Aydınlar (Acıbadem Sağlık Grubu YKB), Vahap Küçük, Mustafa Küçük (LCW) Turan Tuna (Tuna Çelik YKB) Hikmet Tanrıverdi (İTKİB Başkanı) İsmail Gülle (İTHİB) Başkanı, Ahmet Akbalık (Özak Tekstil), gibi çok sayıda işadamı, bürokrat ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldılar.

Diğer Haberler