İSTANBUL’DA 738 İMAR PLANI ASKIYA ÇIKTI

“İmar planları kentleri şekillendiren, gelecek yüzyıllara uzanmasını sağlayan yol haritalarıdır” demiştik.

Kentler gelişip ihtiyaçlar değiştikçe, yeni planlara ihtiyaç duyar. Şehir plancıları da bu ihtiyacı en bilimsel şekilde ve sosyal adalet duygusuyla gidermeye çalışır.

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık, sanayisi, turizmi, eğitimi ve ticareti ile kuşkusuz en büyük şehri.  Geçmişte plansız yapılaşan bu metropol, hızlı büyürken, hızlı değişirken imar planlarını da güncelliyor, yeniliyor.

Yakın zamanda ekip arkadaşlarımın ortaya koyduğu bir istatistik aslında çok çarpıcı. İstanbul’da sadece son bir yılda askıya çıkan imar planı sayısı 738 olmuş. Kentin halen 39 ilçesi olduğunu gözönünde bulundurduğunuzda, megakentin neredeyse her noktasına yeni planlamalar gerektiğini ya da buna ihtiyaç duyulduğunu söylemek yanlış olmaz.

Nüfusu 14 milyonu aşan ve hala göç almaya devam eden kentin hızına yetişmek mümkün değil.

Tablonun bir yüzü, bu bahsettiğimiz kent yaşamına dair olan kısmıydı. Diğer yüzü ise yatırımcıları ilgilendiriyor.

Bireysel ya da kurumsal fark etmez, her hayata geçen imar planı yatırımını gayrimenkül üzerine yapan yatırımcılara çok şey ifade ediyor. Kiminin mülkünün değerini, kiminin mülkünün türünü değiştirebilecek hayati öneme sahip imar planlarının yatırımcılar tarafından yakından takip edilmesi gerekiyor.

Elbette ki imar planı değişikliklerine karşı mülk sahiplerinin, yaşayanların itiraz hakkı var. Ama bunun için yasal itiraz süresini kaçırmamaları gerekiyor. Peki bu kadar yoğun bir bilgi trafiğinin yaşandığı bu atmosferde mülk sahipleri kendi mülklerinin durumunu öğrenmek için her daim nasıl teyakkuz halinde kalmalı, ya da ne yapmalı?

İstanbul gibi hızlı gelişen ve değişen yerlerdeki, mülk sahiplerinin kendi mülkleri hakkında adeta bir dedektif ve uzman edasında takip yapmaları gerekiyor. Peki herkesin buna imkanı, vakti, bilgisi var mı? Şüpheli…

İmar planlamanın deneyimli ekibi İmpo İmar, yıllar önce bu gerçeği görerek yeni bir hizmet geliştirmişti. İmpomes isimli mülkiyet erişim sistemi, değişen imar planlarından tutun da mülkünüz üzerindeki işgallere, emlak vergilerinden tutun da cezaya düşebileceğiniz hallere kadar pek çok konuda mülk sahibi olarak sizi uyarıyor, sizi zarardan koruyor. Yani mülk takibi yapmak için ayrı bir eleman çalıştırmıyorsunuz, başıma ne geldi kaygısı yaşamıyorsunuz, dipnotları ile sizi uyaran  raporlarınıza bakıp en doğru kararları almaya çalışıyorsunuz. İstanbul’da 738 de olsa, 5 bin adet de olsa ne kadar imar planı değişirse değişsin, sizi ilgilendiren bir plan değişikliğini atlayıp atlamadığınıza ilişkin kaygı taşımıyorsunuz. Yani teknolojinin ve gelişmenin getirdiği soruna, yine teknoloji ve gelişmenin getirdiği bir başka ürünle çözüm buluyorsunuz…

İmpomes bir yazılım. İmpo İmar’ın ar-ge ekibinin geliştirdiği yerli bir yazılım. 6 yıldır bilgisayar teknolojileri üzerinden abonelerine ulaşmaktaydı. Ama artık mobil uygulaması da devreye girdi. Yani artık mülk sahiplerinin mülkü cebinde!

İmpomes sayesinde mülkünün yatırım güvenliğini elinde tutabilen yatırımcılar, günün 24 saati akıllı telefonları sayesinde raporlarına ulaşabilecek, alarm durumunda uyarıları alabilecek. Dileyen İmpomes aboneleri Mobil uygulamayı App Store ve Play Storelardan ücretsiz olarak indirilebilmekteler.

Bilginin güç olduğu günümüzde, bilgiye dayalı pek çok hizmet devreye girecek. Gelişimin getirdiği kaosa, teknoloji ve gelişimin getirdiği ürünlerle çözüm bulunacak. Önemli olan her işte olduğu gibi bu işin de ehil olan isimlere bırakılmasıdır elbet…

 

Hüseyin OFLAZ

MİAD Yönetim Kurulu Üyesi

Şehir Plancısı

 

Diğer Bloglar